Hisseli arsam var ve üstüne fabrika yapılacak

Herkese merhaba arkadaşlar. Bizim bazı yakınlarımızla birlikte beş dönüm sanayi imarlı arsamız var ama tabi sadece 500 m2 benim. Bu arasaya fabrika yapılıp işletilmesi için vermeye hazırlanıyoruz. Firma yetkilileri yüzde elli pay istiyor. Ben şunu merak ediyorum. Örneğin yıllar sonra herkesin fabrikayla işi bittiğinde firma yapıyı yıkıp temizliyor mu, yoksa arsa tapumuz fabrika olarak firmanın yüzde elli kar ortaklığıyla mı satışa sunuluyor? Yani firma yapıyı diktikten sonra arsa üzerinde satış kısmında söz sahibi oluyor mu? Yoksa o yapı temizlenip biz o elimizdeki arsayla devam mı ediyoruz?

Admin

Admin
Site Yetkilisi
Firma 50% pay istiyorsa tapunun 50% sini veriyorsunuz demektir, üzerinden 100 yıl da geçse artık bu arsa üzerinde pay sahibi oluyorlar denektir

Fabrika ciddi bir yatırım, işleri bitince yıkmak ne demek? Sezonluk çadır mı bu, eğer bir fabrika yatırımı yapılıyorsa 100 yıl civarı planlanması gerekmez mi?

Öncelikle yanıtlarınız için teşekkürler.

Fabrika ciddi bir yatırım, işleri bitince yıkmak ne demek? Sezonluk çadır mı bu, eğer bir fabrika yatırımı yapılıyorsa 100 yıl civarı planlanması gerekmez mi?
Sözleşme henüz oluşturulmadı.
Firma 50% pay istiyorsa tapunun 50% sini veriyorsunuz demektir, üzerinden 100 yıl da geçse artık bu arsa üzerinde pay sahibi oluyorlar denektir
Sayın admin, şuan hisseli arsa statüsündeyken sözleşmede kat mülkiyet tapusuna dönmediği takdirde bir sıkıntı yaşar mıyız? Yani demek istediğim sözleşme olduğunda biz arsadan pay değilde yap, işlet, kira ver tarzında bir maddeyle sıyrılamaz mıyız?

Bulunduğum yerde çalıştığım bazı müteahhitler belediyeden sözleşme karşılığı uzun süreli arsa kiralayıp yap, işlet, devret şeklinde yapı (yurt, okul, düğün salonu vb) inşa ediyorlar.
Sizin konunuzda yatırımcının araziden pay istemesi mantıklı gelmedi. Hukuki destek ile herhangi bir pay vermeden sözleşme karşılığı arazinizi işletmeciye kiraya verebilirsiniz.

Son gönderiler