Yasal Düzenlemeler Okmeydanı’ndaki Mülkiyet Düğümünü Çözüyor

Konu, 'Kentsel Dönüşüm' kısmında mainagioa tarafından paylaşıldı.

 1. mainagioa

  mainagioa Üye

  "Bu yazı gayrimenkulturkiye.com'dan alınmıştır"
  http://gayrimenkulturkiye.com/2015/...ler-okmeydanindaki-mulkiyet-dugumunu-cozuyor/

  Okmeydanı Bölgesi’nin 50 yıllık mülkiyet sorununun çözümüne yönelik, 2001 yılında yapılan ilk yasal düzenlemeden bu yana yaşanan süreçte, ilerlemeye işaret eden somut gelişmeler yaşanıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme'den Ece Çalışkan Vural yazdı.

  Ece Çalışkan Vural

  1 Kasım 2015

  66

  Okmeydanı, 1950’li yıllara kadar boş arazilerden oluşmakta iken, bu yıllarda yaşanan yoğun göç nedeniyle konut kullanımlı binaların plansız bir şekilde hızla çoğaldığı bir bölge haline geldi. Bölgenin büyük kısmı Beyoğlu, bir kısmı da Şişli ilçe sınırları içerisinde kalıyor. Bugün bölgede toplam 32 adet yapı adasında yaklaşık 21.000 hak sahibi bulunuyor. Mevcut durumda Okmeydanı’ndaki yapıların bir kısmı kullanılamayacak kadar kötü durumdayken, büyük çoğunluğunda ise tadilat-güçlendirme-yenileme ihtiyacı görülüyor. Bir süredir müteahhit firmaların, bölgedeki hak sahipleri ile anlaşmak üzere bölgede çalışma yaptıkları biliniyor. Bölge halkının büyük çoğunluğunun kentsel dönüşümü onayladığı öğrenilmiş olup, kentsel dönüşüme sıcak bakmayan kesimin endişesinin, yaşadıkları bölgeden uzaklaştırılma ve mevcut tapu sorunları nedeniyle yapılacak projede yer alamama düşüncesinden kaynaklandığı görülüyor. Bölgenin 50 yıllık mülkiyet sorununun çözümüne dair yaşanan yasal süreci, TSKB Gayrimenkul Değerleme‘den Ece Çalışkan Vural yazdı.

  1984 yılında çıkarılan İmar Affı Kanunu uyarınca uygulamalar yapılmış ancak sit alanı olan bölge, vakıf mülkiyetinde olduğu için açılan davalar sonucunda planlar iptal edilmişti. Bu süreçte bölge sakinlerinin almış oldukları bazı tapu tahsis belgelerine rağmen, uygulamanın iptal edilmesinden dolayı mülkiyet ve ruhsat sorunları çözülememiş ve tapu tahsis belgelerinin yalnızca bir kısmı tapu haline dönüşebilmişti.

  Temmuz 2001’de yayımlanan, 4706 sayılı “Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi Ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”, bu kanuna ek maddeler getiren 4916 sayılı kanun ve 5228 sayılı kanunlar, Okmeydanı Bölgesi’ndeki mülkiyet sorununun çözümünün yolunu açtı. Bu kanunlar kapsamında, 2010 yılına kadar vakfa ait olan yerleşime açılmış alanlar Hazine’ye devredildi ve Hazine’den bu alanlar karşılığında vakfa bazı boş alanlar verildi. Sürecin devamında Hazine de Okmeydanı arazisini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beyoğlu Belediyesi’ne aktardı. Bugün Okmeydanı’ndaki mülkiyet aktarımı çalışmasında, bölgedeki taşınmazların yaklaşık %74’lük kısmının tapu işlemi bitmiş veya devam etmekte iken, kalan kısımda evrak ve satın alma talebi bekleniyor. Bölgedeki taşınmazların Okmeydanı sakinlerine satışının, belediye tarafından belirlenen ve sokak bazında değişim gösterebilen rayiç bedelin 2 katı, yani yaklaşık 480 TL/m² birim bedelle gerçekleştirilmekte olduğu, belediyeden edinilen bilgiler arasında.

  1961 yılında tamamı sit alanı olarak kabul edilen Okmeydanı Bölgesi’nde yer alan 14 alt bölge, 2010 yılında İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından sit alanı ilan edilmişti. Bu sayede, bölgede sit alanları dışında kalan kısımlarda imar planı yapılmanın yolu açılmıştı.

  Eylül 2012’de Beyoğlu Belediyesi tarafından, Okmeydanı’nı bir kent merkezi haline getirmenin hedeflendiği, 1.650.000 m² alanı kapsayacak kentsel dönüşüm çalışması başlatıldı. Bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmaları, Beyoğlu Belediyesi tarafından kurulan Beyoğlu Kentsel Dönüşüm AŞ. tarafından yürütülüyor. Bugün kök mülkiyet ve altyapı çalışmalarının sürdüğü Okmeydanı Bölgesi’nde, bu çalışmaların sonuçlandırılmasının ardından kentsel dönüşüm çalışmalarının başlayacağı belirtiliyor. Bölgenin 1/5.000 Ölçekli Nazım İmar Planı, İBB Meclisi tarafından Aralık 2014’te onaylandı ve Koruma Kurulu’nun onayını bekliyor. 1/5.000 ölçekli planın Kurul tarafından onaylanmasının ardından, İBB ve Beyoğlu Belediyesi’nin ortak çalışması ile bölgenin 1/1.000 Ölçekli Uygulama İmar Planları’nın hazırlanması planlanıyor.

  Okmeydanı’nda mülkiyet problemi çözülmüş 3 adet yapı adasında müteahhit firmalarla anlaşma sağlanma aşamasında.

  Piyalepaşa Bulvarı üzerinde yer alan, yaklaşık 82.000 m² arsa alanın üzerinde Polat Grubu’nun alt şirketi olan Piyalepaşa Gayrimenkul Geliştirme Yatırımı ve Ticaret tarafından inşa edilmekte olan Polat İstanbul Projesi, bölgedeki en geniş çaplı proje olma özelliğini taşıyor. Proje aynı zamanda, Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilmekte olan en büyük kentsel dönüşüm projesi. 2018 yılında yaşamın başlaması hedeflenen projede konut, rezidans, otel, ofis ve alışveriş sokağı kullanımları yer alıyor.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş