Uluslararası gayrimenkul piyasası

Konu, 'Gayrimenkul Tezleri & Makaleler & Fikirler' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

 1. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Uluslararası gayrimenkul piyasası, KOBİ'ler için en cazip yatırım seçeneklerinden biridir. Piyasanın kendisi en güvenli pazarlardan biri olarak algılansa da, ortaya çıkan emlak piyasaları ile ilgili riskler ve fırsatlar var. Gelişmekte olan ülkeler 2007-2008 ABD konut krizinden sonra KOBİ'ler için çekici hale geldi (Howard, 2010). Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerdeki pazarlama stratejileri ve politikaları ile ilişkili daha yüksek riskleri göz önüne alarak, KOBİ'ler için ideal strateji, gayrimenkul yatırımlarını çeşitlendirmek veya gayrimenkul satın almak ve kısa veya orta vadede satmaktır. Birçok ülkenin konut piyasasını güçlendirme ve KOB 'lerin mülk alıp satmalarına izin veren uygun düzenlemelere sahip oldukları belirtilmelidir.

  Birçok alıcı gayrimenkul alıcılarına orta ve üst sınıfa aittir ve orta sınıf alıcılar yatırım yapmak yerine tasarruf etmeyi tercih ederken, 2008'de yaşanan durgunluk nedeniyle son zamanlarda üst sınıf alıcıların oranı artmıştır (Howard, 2010). Büyük gayrimenkul alımları ev sahipleri tarafından kişisel kullanım için yapılır; Kalan alımlar KOBİ'ler ve zengin kişiler için satış ve bazen kiralık amaçlarla yapılır. Gelişmekte olan ekonomilere ait, ancak gelişmiş ülkelerde gayrimenkul yatırım eğilimi gösteren alıcılar kategorisi de var.

  Avrupa gayrimenkul piyasası büyük ölçüde yerel amaçlarla alımlar ile karakterize edilirken, Rusya, Çin ve Orta Doğu'daki gayrimenkul müşterileri çok aktiftir ve yurtdışındaki mülkleri satın alma eğilimindedir (Van der Borght, 2012). Avrupa KOBİ'leri İspanya, Yunanistan, Kıbrıs ve Fransa Rivierası'ndaki gayrimenkulleri satın almayı tercih ediyor. Avrupa KOBİ'leri arasında gayrimenkul seçme kriterleri vergilendirme, rekreasyonel fırsat ve güvenli ortamdır. Genel olarak, Almanya, Norveç, İsveç, İngiltere, Finlandiya ve Hollanda gibi farklı ülkelerden gelen Avrupalı alıcıların tercihleri benzerdir.

  Rus KOBİ'leri pahalı gayrimenkul alımları talep ediyor - 2 milyon € 'dan fazla lüks gayrimenkul arayan varlıklı Rus müşterilerin sayısı% 8'e yükseldi (Van der Borght, 2012). Rus müşterileri şu ülkelere odaklanmaktadır: Bulgaristan, İspanya, Türkiye, Karadağ, İtalya, Kıbrıs, Almanya, Yunanistan ve Fransa (Van der Borght, 2012). Rus alıcıların alımlarını yönlendiren başlıca psikolojik faktörler, yabancı varlıkların prestijidir ve siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa karşı yatırımları güvence altına alma ihtiyacıdır. Rus KOBİ'leri için emlak satın alma kriterleri, iyi gelişmiş Avrupa ülkelerine yakınlık, kişisel deneyim ve turistler için fırsatlar içerir.

  Çinli KOBİ'ler, öncelikle iç gayrimenkul piyasasında kullanılan ağır düzenlemeler ve kontrol tedbirleri nedeniyle yurtdışı gayrimenkullere güçlü bir ilgi gösterdi. İstatistikler, Çinli ev alıcılarının% 30'unun yurtdışı gayrimenkul aramaya başladığını gösteriyor (Dunning, 2008). Özellikle, anakara Çin'den ve Hong Kong'tan yatırımcılar, Birleşik Devletler'deki gayrimenkul arayanların% 10.8'ini oluşturmaktadır (Garvin & Artermis, 2009). Çin KOBİ'leri ayrıca aktif olarak Avustralya ve Avrupa'daki gayrimenkulleri satın alıyor ve büyük Çin diasporasına sahip ülkelere çekiliyor. Çinli alıcılar, çocukları için eğitim fırsatlarına çok dikkat ediyor ve Çin'deki sorunlar karşısında geleceklerini ve yakınlarının geleceğini güvence altına almak için denizaşırı gayrimenkul yatırımlarını görüyorlar.

  Orta Doğu gayrimenkul alıcıları, Avrupa piyasasına kayda değer bir ilgi duymakta ve Amerika'daki gayrimenkul piyasasına ılımlı bir ilgi duymaktadırlar. Orta Doğu'daki KOBİ'ler premium segment gayrimenkul objeleri satın almayı tercih etmektedir. Ortadoğu'daki müşteriler, öncelikle Orta Doğu ülkeleri ile İngiltere arasında sömürge döneminde yaratılmış tarihi bağlantılar nedeniyle İngiltere emlak piyasasına büyük önem veriyor. Orta Doğu alıcıları için konum ve mahalle prestiji çok önemli emlak özellikleri.

  Kıbrıs'ın emlak piyasasındaki konumu ile ilgili olarak, ortaya çıktığı gibi değerlendirmek mümkündür. Ülke şimdi İspanya ve Yunanistan gibi pazar liderlerinin gayrimenkul pozisyonlarına meydan okuyor. İspanya daha pahalı bir yatırım yeri olarak görülürken, Yunanistan ekonomik açıdan istikrarsız bir pazar olarak algılanırken, Kıbrıs, makul gayrimenkul fiyatları ve yeterli düzeyde ekonomik kalkınma ile önemli bir gayrimenkul oyuncusu olarak karşımıza çıkıyor. Kıbrıs, önemli Avrupa ülkelerinden nispeten uzak olsa da, AB ile entegrasyonu emlak piyasasını Avrupalı alıcılar için daha cazip hale getirdi. Rus alıcılar Kıbrıs'taki gayrimenkullere de dikkat çekici bir ilgi gösteriyorlar. Ekonomik durumu ve sosyal istikrarın daha da iyileştirilmesi, sadık maliye politikaları ve yabancı yatırımın teşviki ile birleşince, Kıbrıs'a daha fazla uluslararası müşteri çekilecek ve gayrimenkul piyasasına yakıt kazanılacaktır.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş