Türkiyede Gayrimenkul Sektörü ve Emlak Balonu

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında tarik tarafından paylaşıldı.

 1. tarik

  tarik Daimi Üye

  Konutta balon var mı yok mu? Let's the game begin..
   
 2. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Balondan kasıt fiyatlardaki hızlı artış ise balon olup olmadığına dolar yada döviz bazında bakmak lazım. 10 yıl önce döviz bazında 200 bin dolar karşılığı aldığınız ev bugün dolar olarak ne ediyor. Eğer gerçekten birkaç kat fark ediyorsa balondan söz edilebilir. Ama bir çok örnek varki dolar bazında geride kalmış fiyatlar. Gayrimenkulde bir yatırım enstrümanı olduğuna göre her enstrümanın aynı performanı göstermemesi doğal.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 3. repeatafterme

  repeatafterme Daimi Üye

  Patlayacak demediniz mi lan!!

  TÜİK verileri: Kasım ayında konut satışı yüzde 25 arttı

  Türkiye'de 2016 Ekim ayında 130 bin 274 konut satıldı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları 2016 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,1 oranında artarak 130 bin 274 oldu.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Konut satışlarında, İstanbul 21 bin 94 konut satışı ve yüzde 16,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 14 bin 449 konut satışı ve yüzde 11,1 pay ile Ankara, 7 bin 889 konut satışı ve yüzde 6,1 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 10 konut ile Hakkari, 28 konut ile Ardahan ve 34 konut ile Şırnak oldu.
   
 4. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Türkiyede Emlak Balonu ile ilk konuşulmaya başlanan sene 2007 yılı. Üzerinden 9 yıl geçmiş değil patlama sönme eğiliminde bile değil. Dolar karşısında değer kazanmamış gibi görünse de gayrimenkulün kullanım ve kira getirisini es geçmemek lazım. Kaldıki dolar karşısında hangi yatırım aracı performans gösterebilmiş Euro da dahil?
   
  osiris666 bunu beğendi.
 5. İstanbul özelinde ve Türkiye Ekseninde bir daralma olduğu kesin. Bu fiyatlara yansır mı göreceğiz. Piyasada yaprak kıpırdamıyor ama bizim millet inatçıdır. Yakar o malı yine de fiyat kırmaz.
   
 6. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Türkiyede konu milli gelir ile alakalı. Milli Gelir son yıllardaki gibi artmaya devam ederse sorun olmaz, milli gelir düşerse üst gelir grubu için üretilen projeler sorun yaşayabilir. M2 bazında 4.000 - 4.500 TL ye kadar satılan projelerin sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Konut talebini etkileyen en önemli unsur nüfus, Türkiye her yıl ciddi bir konut üretimine ihtiyaç duyuyor. Sadece doğru segmente doğru üretim yapmak gerekiyor bence.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 7. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Kira çarpanı 200 ay civarı olan (+-%10) projeler sorun yaşamaz, diğerlerinin var haline.
   
 8. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Bu 10 yıllık bir tartışma, sektördekiler (betoncular) balon yok diyor, sektör harici olanlar balon var diyorlar, yaşayıp göreceğiz.
   
 9. malkara lordu

  malkara lordu Daimi Üye

  %44 geriye giden gelir ile %60 artan konut arzı ilginç bir istatistik
   
 10. Berat

  Berat Daimi Üye

  Arz ile talep uyuşmuyor bence. Konut ihtiyacı C ve B gelir grubunun ihtiyacı, üretilen projeler B+ ve A sınıfı projeler. Yani millet ford, fiat, opel almak istiyor, sen sürekli volvo, audi, bmw satmaya çalışıyorsun.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 11. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Konut satışının ağırlıklı olarak kredilerle finanse edilmesi ekonomiyi ve bankacılık sistemini tehdit ediyor. Bankalar şu dönemde inşaatçıları finanse etmeye pek sıcak bakmıyor, çünkü riski çok yüksek. Biraz metazori bir durum var, yukarından baskıyı yiyince mecbur faizleri düşürüyorlar. Ama kredi kullandırılan tutarlar ekonomik büyüklükle örtüşmüyor. Biraz açığa satın alma gibi bir durum, zira konut nihai bir ürün ve ekonomiye tekrar geri dönüşü yok temelde. Evet beslediği sektörler var ama para yatırıma değil de mercedese gidiyorsa ekonomiye yarardan çok zarar veriyor.
   
 12. Google

  Google Üye

  Amerikada balon aldıkları kredileri ödeyemeyen garibanlar (düşük gelir grubu) yüzünden patladı, Türkiyede kredibilitesi olmayan zaten kredi kullanmıyor. Kredilerin ödenmeme oranı % 1 'in altında.
   
 13. beatrix kiddo

  beatrix kiddo Aktif Üye

  Dolar bazında bakarsanız bence patlamış durumda, sadece etkilerinin hissedilmesi 6 ayı bulacak, geçmiş olsun.
   
 14. Google

  Google Üye

  Bence balon değil dönemsel bir daralma söz konusu, nüfusun bu kadar hızlı arttığı bir coğrafyada doğru ürünü üretemeyen sorun yaşar, başkası değil.
   
 15. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Aslında daralma konut sektörüne özel değil, ekonomi genel anlamda durgun (yada kriz adına ne derseniz). Ekonominin lokomotifi sayılan inşaat sektörünün bu durumdan en çok etkilenmesi normal bence.
   
 16. tarik

  tarik Daimi Üye

  Bizim millet alternatif yatırım araçlarını pek bilmez, al mis gibi evi, akmaz, kokmaz, ister otur ister kiraya ver, riski yok, karışan soran olmaz. O nedenle ben yakın döneme talebin azalacağına ve büyük bir sıkıntı yaşanacağına ihtimal vermiyorum.
   
 17. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Ben de deprem gibi savaş gibi force major bir durum olmazsa bir patlama beklemiyorum, balon olduğu da şüpheli bence. Deprem vs gibi bir şey olursa da geçici bir düşüş olur, sonra tekrar yükselir.
   
  Son düzenleme: 14 Aralık 2016
 18. Cemil

  Cemil Yeni Üye

  Göçebelikten yerleşik hayata geçmiş milletiz biz, ev bizde önemli, evin duygusal bir tarafı var bizim için. Adamın sahip olduğu ev adamın evladı gibi, hatta büyük oğlu, yaşlılığı için sigortası vs. vs. O nedenle çok özel bir durum söz konusu olmazsa ben de kriz/patlama beklemiyorum. Batan çıkan olacaktır, her zamanki gibi piyasa boşluğu kaldırmaz, birileri doldurur, para ve piyasa el değiştirir.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 19. Cemil

  Cemil Yeni Üye

  Şöyle bir sorun olabilir, son 5 ayda memuriyetten 100-150 bin civarı insan uzaklaştırıldı. Bu insanların kredi ödemeleri, kredi kartları, çocuklarının okul taksitleri, kiraları gibi ödemeleri bir süre sonra yapamaz hale gelecekler. Bu da ekonomi için domino etkisi yaratabilir. Bahsedilen force major duruma bu da girebilir.
   
 20. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Yabancıya yapılan satışlar (ve satılması planlanan) da ciddi daralma var. 1/3 azaldı, bu da etkili olabilir.
   
 21. hodor

  hodor Daimi Üye

  Zaten beklenen Büyük İstanbul Deprem olursa memlekete yıkılacak Allah korusun, konut fiyatı düşmüş çıkmış kimin umurunda.
   
 22. tarik

  tarik Daimi Üye

  Habere göre Fiyatlar düşüşe geçmiş, hadi buyrun.

  "İstanbul’da kentsel dönüşüm ile stokların arttığı bölgeler ve lüks konutlarda fiyatlar düşüşe geçti. Özellikle Anadolu yakasında konut satış ve kira bedelleri yüzde 20’yi aşan oranda düştü. Geçen yıl piyasanın canlı olduğu bölgelerde bugün boş evler alıcı bekliyor. Uzmanlara göre konutta arz-talep dengesi bozuldu."


  http://www.hurriyet.com.tr/ev-fiyatlari-dususe-gecti-40306005
   
 23. Niko

  Niko Yönetici

  Toplam satışların içinde ipotekli satış oranı artıyor. İpotekli satış demek banka kredili satış demek. Bir nevi kaldıraç etkisiyle satın alma yapılıyor. Bugün ekonomik olarak evi alacak gücü yok, geleceğe dönük borçlanarak bu evi alıyor. Haliyle risk banka sisteminin üzerine yıkılıyor. Bankalar son dönemde bu riski almak istemiyor ama hükümetin şimşeklerini de üzerine çekmek istemiyorlar. Daha çok kamu bankaları bu riski alıyor çünkü yıl sonunda onların görev zararı yazma şansı var, özel bankaların bu şansı yok. Konut sektörü diğer sektörleri direkt ve dolaylı olarak etkileyen bir sektör. Yukarıda arkadaşlar belirtmiş, milli gelir, istikrar ve ekonomik büyüklükten bağımsız düşünülemez. Her şey kötü giderken konut iyi gidemez, yada tam tersi.
   
 24. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

  Sayı olarak olmasa da fiyat olarak Balon olduğunu düşünüyorum. En azından bazı projeler ve bazı bölgeler bu şekilde. Sadece konut olarak da düşünmemek lazım. Konutun hammaddesi Arsa, arazi de 5 yıl ileride seyrediyor fiyat olarak.
   
 25. Niko

  Niko Yönetici

  Türkiye deprem kuşağında. Konut üretmesi zorunlu, kentsel dönüşüm yapması zorunlu. Ama bizde kentsel dönüşüm rantsal dönüşüme dönmüş durumda.
   
 26. CONSULTANT

  CONSULTANT Yeni Üye

  Bir bölgede enflasyon, kur farkı, arz talep dengesi, diğer faktörler (kamu yatırımları, şerefiye vs) sabit iken konut fiyatları reel olarak artış trendinde ise o bölgede ileri bir zamanda mutlaka balon oluşacaktır. İstanbulda böyle bir bölge var mı ona bakmak lazım. Enflasyon, kur farkı, arz talep dengesi vs. faktörleri arındırarak bir hesaplama yapmak lazım ki, bu hesap yapılabilir ama o kolay bir hesap değil. Özellikle arz talep dengesi ve İstanbul'a yapılan kamu yatırımlarının konut fiyatlarına etkisine dair henüz bilimsel bir çalışma yapılamadı.
   
  Admin bunu beğendi.
 27. hodor

  hodor Daimi Üye

  Türkiyenin Bölge itibariyle farklı dinamikleri var. Körfez ülkelerinde yaşayan kişilerin bölgedeki kaos nedeniyle ikinci bir adres arayışı var. Bu adres yakın kültür ve dini nedenlerle Türkiye oluyor. Mart-Nisan aylarında konut alana vatandaşlık verileceği konuşuluyor. O nedenle enteresan gelişmelere gebe konut pazar. Bekleyip göreceğiz.
   
 28. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

 29. hodor

  hodor Daimi Üye

  Tek ev örneğinden genelleme yapıp patlasa da yarı fiyatına ev alsak diyenler bence daha çok bekler.
   
 30. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

  Fiyatların bu kadar şişmesinin sebebi Rant. Rant dediğiniz şey benim paramla bugün 300 eden Gayrimenkul' ün, yarın senin paranla 500 etmesi. Nüfus ve talep arttığı sürece sorun yok. Talep düşerse kurgu tamamen değişir.
   
 31. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Aslında belki de balonu tanımlamak lazım. Balon patlayacak deniyor, bence balonda bir hafa kaçırma olabilir ama patlama Türkiye gibi gerekirse ekmek-soğan yiyip gelirini konuta yatıran bir millet için zor görünüyor. Fiyatların % 20'ye kadar düşmesi de normal değil ama doğal kabul edilebilir şu ekonomik konjonktürde. Onun dışında balon patlayacak, müteahhitler sürünecek gibi bir durum bence olmayacak. Arz talep bir şekilde dengeye geliyor. Fiyatı 500.000 TL olan bir ünite 200.000 TL ye düşmeyecek. 500.000 olan 420.000 leri gördüğü zaman kıpırdanma olacak, 400.000 gördüğü gibi alıcı bulacak. Zaten kimse 500.000 TL olan malını (ki satan da o malı asla yarı fiyatına vermeyi kendine yediremez) yarı fiyatına vermeyecek.
   
 32. hodor

  hodor Daimi Üye

  Dolardan kar satışı yapanlar gayrimenkule dönecek gibi görünüyor. Bir de fiyatlar düştü haberleri yapılıyor, bu haberler bilinçli yaptırılıyor, gel gel yapıyorlar kapalı çarşı ağzıyla.
   
 33. Niko

  Niko Yönetici

  osiris666 bunu beğendi.
 34. Edebali Akdeniz

  Edebali Akdeniz Yeni Üye

  Kendi bölgemden bende bir şeyler karalamak isterim..
  Bodrum karakteristik yerel mimarisi ile ön plana çıkan önemli, özel bir coğrafyadır. İklimi, denizi, bitki örtüsü, evleri, değirmenleri, sarnıçları ile bambaşka bir doku. Bodrum’da yaşayan mimarlar olarak kendi alanımızda yaşadığımız ve üretimde bulunduğumuz alana karşı sorumluluk taşıyoruz.

  MİMARİ VE BODRUM
  Dünya üzerinde bir çok farklı coğrafyada bir çok farklı kültür yapısına sahip halklar yaşar. Her bir kültür iklimden doğa yapısından etkilenir, din, dil, yaşama biçimi ilk olarak bu iki öğeden: ilkim ve coğrafyadan kök alır ve gelişip renklenir. Tüm bu renkler yapılarına da yansır.Farklı bir coğrafya ve mimari dokuya sahip yerler dikkat çeker, o bölgelerde turizm gelişir ve zaman içinde geçim kaynakları Bodrum’da olduğu gibi turizm olur.Başlangıçtan beri olağanüstü çekiciliği sayesinde adından çokça bahsettiren Bodrum; birçok düşünürü, sanatçıyı, yatırımcı ve turisti kendisine çekti, oldukça kısa bir zaman içinde gözde tatil ve yaşam alanı haline geldi.Bu süreçte, sempatinin gerçek sahibi olan Bodrum’un yerel taş evlerinin binlerce yılda oluşan yapı kültürü unutuldu. Başlangıçta büyük kooperatifler, bilinçsizce yapılan oteller, pansiyonlar derken kontrolsüz mimari bir doku oluşmaya başladı. Taş evler terk edildi, yıkıldı. Bodrum’u koruma amacıyla yapılan özel imar uygulaması binaların iki kattan daha yüksek ve rengarenk olmasını engelledi ama kimliksizleşmeyi engelleyemedi. Yüksek talep, arsa simsarları derken arazi fiyatları olması gerekenin çok üstüne çıktı. Arsa maliyetlerinden dolayı konut fiyatları yükseldi. Krizler, enflasyon derken arz sahibinin alım gücü düştü. Arsa fiyatları gerilemeyince, satılabilir evler yapı kalitesi düşürülerek konut fiyatlarının düşürülmesi sağlandı.
  NELER KAZANDIK
  Bu hızlı değişimin bize kazandırdıkları da var elbet. Bodrum’un dünyadaki bilinirliği arttı. Karayolu ulaşımı, yat limanları, uluslararası havalimanı ulaşım kolaylığını sağladı. Yatak kapasitesi arttı. Bölgede turizm ile geçimini sağlayanların yaşam kaliteleri arttı. Süper hatta hiper marketler, alışveriş merkezleri, hastaneler açıldı. Kolejlerimiz hatta üniversitemiz var. Alt yapısı geriden de geliyor olsa oluşuyor. Bodrum; büyük şehirlerdeki yaşamlarına alternatif arayanlar için şehir insanının alışkanlıklarına karşılık verecek hale geldi.
  NELER KAYBETTİK
  Bodrum özgünlüğünü kaybetti. Başka bir hale dönüştü. Elbette günümüz yaşam alışkanlıkları farklılaştı. Değişen ihtiyaçlara karşılık veren mekanlara ihtiyacımız var. Ancak bu binlerce yılın tecrübesiyle oluşan yerel mimariyi ezip geçerek olmamalı. Çünkü bu coğrafya değişmedi, iklim aynı iklim. Bizlere şehirlerden kaçıp Bodrum’da yaşamak veya tatil yapmak isteği uyandıran doğal olan hiç bir şey değişmedi. Değişen yapı kültürümüz. İnsan eliyle yapılan kafası karışık, günlük moda malzemeler ile üretilen yapılar…
  NEDİR YEREL MİMARİNİN ÖZELLİKLERİ
  Taş; öncelikle Bodrum mimarisinin ulaşılabilir tek yerel malzemesidir. Geleneksel yöntem ile; taş ve ahşap ile oluşturulan ana yapının ısı izolasyonu deniz eriştesi denilen bir çeşit yosun, bu yosunun serilebilmesi için kullanılan kargı(bir çeşit saz), su geçirimsizliği için çatıya serilen geren toprağı (kil) ile yapı bitirilir. Yerel mimari yöntemleriyle barınma ihtiyacı yöreden temin edilen malzemeler ile ihtiyacı sağlayacak kadarıyla yapılan evler ile sağlanır. Evlerin içinde sergenler ocaklar abdestlikler son derece sade ve ihtiyaca yöneliktir. Evi yaptıran kişinin ekonomik olanakları geniş ise bezemeler yapılır. Bodrum geçmişte ekonomik olarak zayıf bir yerleşim olduğu için yapılarda bezeme yoktur. Ancak iç mekanda yer alan sergenler, kapılar ve yüklüklerde ahşap işçiliği dikkat çeker. Dış görüntüsü son derece sade olan bu evlerin içinde naif ahşap işçiliğinin büyüsüne kapılırsınız.Yumuşak bir iklime sahip olan Bodrum’da hayat daha çok dış mekanlarda yaşanır. Bu nedenle evler geniş teraslara sahiptir. Teraslar mutfak ve oturma odasının gereği olan her türlü olanağa sahiptir. Bahçelerde yapılan kubbeli taş ekmek ocakları vardır. Tuvaletler evin uzağında karakteristik küçük yuvarlak yapılardır. Yüksek avlu duvarları yaşamın büyük bir kısmının geçtiği bahçeleri yabancı gözlerden sakınır.Evlerden başka diğer yapılar; yağmur suyunu biriktirmek için yapılan gümbetler ve değirmenlerdir. Son derece sade formlardan oluşan, estetik yapılardır.Bodrum mimarisi ilk görüşte büyük sempati toplar. İster konut, ister gümbet isterse de değirmen olsun; en basit formda (kübik, silindir veya küre) ve ihtiyaç olan en az boyutta yapılmıştır. Günümüzün moda akımlarından olan minimalist akımın en iyi örneklerinden biridir.Bu evlerin yanaşarak bir araya gelişiyle oluşan dar sokakların koyu gölgesinden yaşam alanlarına akan serinlik yazın yaşamı kolaylaştırır. Her evin avlusunda yine koyu gölge oluşturan dut, çitlembik veya harnup ağacı vardır. Kışın yaprak döken bu ağaçlar bu kez evlerin güneşini açar. Bu yöntemler son derece basit, enerji ihtiyacına gereksinimi azaltan yöntemlerdir.Bodrum’da yaşayan yerli taş ustası kalmamıştır. Günümüzde genellikle taş ev de yapılmamaktadır. Bodrum’a vasıfsız işçi olarak gelen taş ustalığı hakkında deneyimsiz kişilerin eline kalan taş işi ise yapılan betonarme binalara taş kaplama biçiminde yapılmaktadır.
  NE YAPILABİLİR
  Yok olmaya terkedilmiş taş evler restore edilebilir. Bunun bilincinde olan birkaç kişinin sayesinde bu evler yeniden hayat bulmakta ve Bodrum ruhunu canlı tutmaktadır.Günümüzde değişen yaşama biçimimiz ve konfor ihtiyaçlarımızı karşılayan, coğrafyası ile barışık, yerel mimari ile örtüşen yeni taş binalar yapılabilir. Bu sahiplerine, ilk yatırımı yüksek gibi görünse de uzun vadede büyük bir ekonomi sağladığı gibi Bodrum’a katkıları tartışılmaz. Üstelik taş evler sadece yüzey dokusu ile değil, avlu duvarları, ocak, baca, söve, kapı gibi detayları ile çevrelerine değer katar. Estetik hatlarıyla, iyi bir müzik veya güzel bir sanat eseri gibi ruhumuzu okşar.Doğru planlanmış bir taş ev nefes alır, ısı kaybı yaratmadan sağlıklı hava akımının mekanda dolaşımını sağlar. İzolasyon katsayısı yüksek olduğundan kışın soğuk, yazın sıcaktan korur. Dolayısıyla enerji tasarrufu sağlar. Ne kadar eziyet ettik ki Bodrum’a hala bir ümit var mı bilmiyorum, bildiğim tek şey aklı başında kalanların son bir hayat öpücüğü vermesi …. Bu öpücük hem bizim Bodrum’a olan borcumuz hem de yaşamak için seçtiğimiz bu güzel yarımadanın yaşanamaz hale gelmesinin, yokluşunun durdurulması için tek ihtimal…

  Mimar
  Ebru Erol
  www.ebruerol.com.tr
   
  osiris666, hodor ve Admin bunu beğendi.
 35. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

  Patlayacak ve evler 20 bin TL olacak diye bekleyenler var, kafalar güzel tabi.
   
 36. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Aslında bu balon bir nevi müteahhit ve sektöre giren bir çok vasıfsız girişimcinin balonudur. Bu daralma silkelenmelerine ve biraz da piyasanın gerçek oyuncularına yarayacak gibi görünüyor. Birleşmeler, batmalar, bataklar, kayıplar olacaktır mutlaka. Orta-uzun vadede sektördeki oyuncu sayısı azalacak ve kalanların kalifikasyonu artacaktır, artmak zorundadır. Bu sayede daha nitelikli iş üretilebilecek, müşteri beklentilerine daha iyi servis verilebilecektir.
   
 37. Uzman

  Uzman Üye

 38. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Sinpaş Çadıra bekliyor, % 30 İndirim yapıyormuş.

  [​IMG]
   
 39. malkara lordu

  malkara lordu Daimi Üye

  eren çadır gibi olmuş . geçen açıldı gitmedim şimdi üst düzey biri denk gelir benimle aynı çadırda olmayı hazmedemez alışverişini rahat yapsın dedim. ne kadar düşünceliyim yaw :))
   
  yazan bayan bunu beğendi.
 40. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Sinpaş çadırı kurmuş bekliyor, tövbe tövbe :)
   
 41. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  türkiyede patlaması pek mümkün olmayan balondur. memlekette bu kadar kriz oldu, emlak fiyatları geriye gitmedi aksine yükseldi.

  deprem dışında pek sıkıntı olacağını düşünmüyorum. zaten balon olarak nitelenen projeler deprem yönetmeliğine uygun yapıldığı için deprem sonrası talebinin artacağı bile varsayılabilir.

  1+1 500.000 tl mi olur diyenlere de konut maliyetinin % 50 sinin arsa maliyeti olduğunu, başka istanbul ve şehir merkezinde başka arsa olmadığını hatırlatmak istiyorum. londrada m2 fyatları 40 bin pounda kadar çıkarken türkiyede de 20.000 tl leri görecektir 10 yıl içinde. yani sen 1+1 daireye 2 milyon tl veren adamları da göreceksin maalesef.
   
 42. Niko

  Niko Yönetici

  tek örnekten genelleme yapılan, bu nedenle bir türlü üzerinde uzlaşılamayan balondur. tamam sosyal bilimlerden matematik gibi fizik gibi net sonuçlar beklemiyoruz ama 180 derece farklı sonuçlar da çıkmaz ki. bizim millet takım tutar gibi bakıyor ekonomik göstergelere. kaynımın bir evi vardı, emlakçı şöyle dedi, bizim dayıoğlu biliyor bu işleri ile ölçmeye çalışıyoruz.
   
 43. Berat

  Berat Daimi Üye

  2007 yılından beri dile getirilen emlak balonu hala patlamadı. Deprem bölgesinde yer alan ülkenin konut stoğunun % 70'i depreme dayanıksız yapılardan oluşan bir emlak piyasasında patlamaması da doğal olan balondur, çünkü balon yoktur, ihtiyaca göre planlanmayan bir konut üretimi vardır.
   
 44. cafers

  cafers Yeni Üye

  Aslında bu durum herkesin keyfinin yerinde olduğunun net kanıtıdır. Herkes yeterince kazanıyor ihtiyacına göre harcıyor buna göre
   
 45. zuhalözgül

  zuhalözgül Daimi Üye

  Bakış açısına göre değişir aslında. Bence çoktan patlamıştır. Hadi gönlünüz olsun patlamadıysa da ciddi anlamda daralmıştır. 2013 yılında 250.000 Dolara tekabül eden fiyatla alıcı bulan bir konut bugün 140.000 dolar karşılığı Türk Lirası etmiyor maalesef. Gayrimenkul diğer yatırım araçlarının çok gerisinde kalmış, yani aynı dönemde gayrimenkule değil de döviz, borsa gibi alternatif yatırım araçlarında değerlendirilseydi şu anda aynı daireden iki adet almak mümkün olabilirdi. Gayrimenkul uzun dönem yatırım aracıdır masallarını bırakın kardeşim, hesap ortada.
   
 46. subayf

  subayf Yeni Üye

  Balon yoktur, o nedenle patlamayacaktır, daralma konusunu tartışabiliriz.
   
 47. didemöz

  didemöz Yeni Üye

  Birkaç yılda birkaç daire almış satımış biri olarak fiyatların istikrarlı bir şekilde arttığını söyleyebilirim. Dalgalanmalar olmuyor değil ama mutlaka yukarı yönde bir hareket var, talep var, konut almak için insanların motiviasyonu da var.
   
 48. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Bu olay kaynımın evi var, dayımın konutu satılmıyor durumuna indirgenmemeli. Konuyla ilgili bir çok yerli yabancı kuruluşun raporları analizleri var. İstanbul merkezinde böyle bir balon yok, çevre lokasyonlarda da arz fazlası var. Böyle bir durumda emlak balonu var deyip patlamasını beklemek gobi çölünde kar beklemek gibi bir şey, size burdan ekemk çıkmaz.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 49. deryaturan

  deryaturan Daimi Üye

  Türkiye şartlarında emlak ve gayrimenkul yatırımı hala en mantıklı yatırım şekli. İnsanların geneli bu kafada olduğu için patlamayacaktır, ayrıca konutun ihtiyaç kısmını da unutmayalım
   
 50. Berat

  Berat Daimi Üye

  Emlak Balonu patlarsa Türkiye komple patlar, o nedenle patlamaması daha hayırlı bence
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş