Tapuda daire (bağımsız bölüm) numaramız yanlış yazılmış

#1
Merhaba. Evimizin tapusunda sokak ve kat numarası yanlış yazılmış. Tapu ilçe müdürlüğüne gidip görüştüm bu konuyu. Önemli olmadığını önemli olanın ada, pafta, parsel olduğunu söylediler. Bu durumda yapmam gereken bir şey var mı? Bu durum ilerde başımızı ağrıtır mı?
 

EDAF

Daimi Üye
#2
Tapuda yazan bilgiler zaman zaman değişiklik gösterebiliyor. Sokak adları değişiyor, tapuda farklı olması hatalı olduğu anlamına gelmiyor. Tapu arşivinde mimari projeye baktırmak lazım, kat bilgisi nispeten daha önemli.Ama bu durumda ruhsat projesinde değişiklik gösterebilir. Ruhsatta 1. kattan mı başlıyor, yoksa zemin, bahçe katı diye mi başlıyor buna bakmak lazım. Eğer ilk katı zemin diye başlatmışsa sizin katın faklı kata denk gelmesi normal. Hatta kotlu projelerde 1. kat bahçe, 2. kat zemin, 3. katta 1. kat diye başlayabiliyor. Sizin daireniz 3. kat ama tapuda 1. kat olarak görünebilir. Bence sorun yok, ama yine de siz bilirsiniz.
 
#4
Mimari projesine göre farklı ise satarken ya da kredi kullandırılırken sorun olur. Banka experi kredi onayı vermez, eğer gerçekten hata varsa prosedürü uzundur, kolay gelsin.
 
#5
LİHKAP (Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürosu ) ile sorun kısaca çözülür. Maliyeti tahminen 500-700 TL olabilir.
 

Son gönderiler

Üst