Türkiyede Gayrimenkul Sektörü ve Emlak Balonu

Önceki yillarda benim'de bir ev yapma hayelim vardi, suanda vaz gectim, iyikide vaz gecmisim, cünkü Projeden almak daha uygun geliyor.

2. el'den konut almak biraz saticiya bagli, cogu evini dolar bazinda hesapliyor, halbuki bir evin icindeki masraflarin hepsi dolar bazinda artis göstermiyor.
Sanirim emlak almak icin en uygun zaman eylül 2020 de baslayacak ve 2021 mayis ayina kadar sürecek.
Bir iki yil yeni proje yapilmazsa fiyatlara etkisini o zaman görecegiz belki.
Özellikle benim bulundugum istanbul ve antalya illerinde projelerin suanda ellerinde kalan villa ve daireleri biran önce cikarmak istediklerini duydum, 15%e varan indirimler dahi satis yapmakda zorlananlar var aralarinda.
Avrupadan ve Rusya'dan cok az sayida gelecek olan turistlerin, is verenleri zora sokacagi gibi calisanlarinda ev almak icin yüksek riski tasimak istemeyecegini ve bir cok bankanin kredi vermeyi istemedigini okudum birkac defa.
Gurbetcilerin'de alma istahi olabilir ama oradada isler cok iyi gitmiyor.
En uygun durumda, dövizlerini bozan toplumun bir parcasi olursa, o zaman bir yükselis olabilir.

Bekleyip görecegiz.

Evi dolar bazında hesaplamak doğru değil hem alıcı hem de satıcı için, doları banka kredisi ile alamazsınız, ama paranız yoksa bile aylık ödemelerle ev alabilirsiniz, dolarla kıyaslamak hem yanlış hesap hem de haksızlık olur
 
Emlak konut kendini kurtardı, bankalar ucuz ucuz verdikleri kredi ile görev zararı yazacak ve 83 milyon vatandaş bu zararı ödeyecek, 220 bin adet civarı ertelemeli ve düşük faizli kredi kullandırıldı, kredi kullandırılan projeler lüks projeler, m2 ortalaması 10 bin tl civarı, bunları alanlar yine ihtiyacı olanlar değil ucuz krediyi kaçırmak istemeyen hali vakti yerinde insanlar, vatana millete hayırlı olsun.
 

Tuco

Daimi Üye
Emlak konut devlet bankalarından kullandırdığı ucuz kredilerle stokları tüketti amiyane tabirle eşşeği gölgeye aldığına göre gelsin tekrar konutta kriz, bu gidiş iyi bir gidiş değil
 
Daha önce yazılmıştı burada yine gayrimenkul hasta olur ama asla ölmez. Uzun vadede dılar bazında değerini korumuştur herhangi bir gayrimenkul yeterki beklemesini bilin, 3-5 aya göre hesap yapmayın. Gayrimenkul en az 5 yıllık bir yatırım aracıdır, isteyenle istediği iddiaya girerim
 
2 yıl ödemesiz kredilerle canlandı sektör, bakalım Eylül ayından itibaren nasıl bir seyir izleyecek? Ben fiyatların bir miktar düşeceğini düşünüyorum zira faizler yükseliyor, konuy fiyatları talebe istinaden düşecektir, bakalım göreceğiz
 
Türkiye genelinde ortalama konut satış fiyatı 431 bin 80 TL, geri dönüş süresi 20 yıl
Temmuz ayında Türkiye genelinde 107 bin 785 adet konut satışı gerçekleşti. Bu adet ile konut satışları bir önceki aya göre %20,0, geçen yılın aynı ayına göre ise %53,0 azaldı. Konut satışlarında İstanbul 18 bin 884 konut satışı ve %17,5 ile en yüksek paya sahip olurken, Endeksa verilerine göre, Temmuz ayı sonu itibarı ile Türkiye genelinde konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı %29,4 oldu. Değer artışı en yüksek olan iller ise Aydın, Muğla ve Antalya.
 
Dünyadaki 150 kentini kapsayan konut fiyat artışı araştırmasında göre İzmir zirveye oturdu. Ankara ikinci, İstanbul dördüncü oldu...
İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, global konut fiyatları endeksi 2021 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Dünyadaki 150 kenti kapsayan rapora göre, Türkiye’nin üç büyük şehri listeye damgasını vurdu.
Son 12 aylık fiyat değişimine bakıldığında dünyada konutların en fazla değer kazandığı şehir yüzde 33.9 ile İzmir… Ankara yüzde 30.3 ile ikinci oldu. Yeni Zelanda'nın Wellington kenti yüzde 30.1 ile üçüncü sırada yer bulurken, İstanbul yüzde 28.8 ile dördüncü sırada yer aldı.
Türkiye'deki konut fiyat artışlarının arkasında yüksek enflasyon ve Türk Lirası'ndaki değer kaybının olduğu ifade ediliyor.
150 şehrin 43'ünde yüzde 10'un üzerinde artış görüldü
Sözcü gazetesinin haberine göre; kentsel konut fiyatları 2007'den bu yana en yüksek artışını kaydederken listedeki 150 şehrin 43'ünde yüzde 10'un üzerinde yıllık artış görüldü.
Knight Frank raporuna göre, 150 kentte konut fiyatları 2021 yılı Mart ayı sonu son bir yılda olarak ortalama yüzde 7.4 arttı.
Fiyatların en çok düştüğü yer yüzde 4.4 ile Dubai oldu.
Dünya metropollerinde durum ne?
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki konut fiyatlarına bakıldığında Boston'da yüzde 14.8, Washington'da yüzde 12.2, Los Angeles'ta yüzde 13.4, New York'ta yüzde 12.3, Miami'de yüzde 12.2 ve San Francisco'da yüzde 12.1'lik fiyat artışı görüldü.
Avrupa başkentlerinde ise Paris'te yüzde 6.3, Berlin'de yüzde 5.9, Londra'da yüzde 3.9 artış görülürken, Lizbon'da yüzde 3.8, Madrid'de yüzde 1.5'lik düşüş görüldü.
Moskova'da konut fiyatları yüzde 22.4 artarken, St. Petersburg'da ise bu oran yüzde 22.1 oldu.
Asya gayrimenkul pazarında ise Seul'de yüzde 26.1'lük konut fiyat artışıyla öne çıktı.
Bazı ülkelerde fiyatları frenlemek için yasal düzenlemeler yapıldı
Knight Frank tarafından hazırlanan küresel konut fiyatları endeksine göre, 2021 ilk çeyreği itibariyle konut fiyatları en çok artan ülke Türkiye olmuştu. Bu dönemde Türkiye’de konut fiyatlarının yüzde 32 arttığı görüldü. Türkiye’yi yüzde 22.1 artışla Yeni Zelanda, yüzde 16.6 artışla Lüksemburg izledi.
Pandeminin yarattığı sağlık krizine karşı ekonomilerin parasal ve mali teşviklerle desteklenmesi dünya çapında gayrimenkul patlamasına yol açtı. Balon endişeleri artarken bazı ülkeler gayrimenkul piyasalarını soğutmaya yönelik adımlar atıyor.
Rapora göre, hükümetler konut fiyatlarını baskılamak için daha müdahaleci bir duruş sergiliyor. Yeni Zelanda, Kanada, Çin, Güney Kore ve İrlanda, fiyat artışını frenlemek için 2021'in ilk yarısında bazı yasal düzenlemelere imza attı.
 

Son gönderiler

Üst