Sıfır Ev Yapmanın Maliyeti Nedir?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında Tuco tarafından paylaşıldı.

1. Tuco

Tuco Daimi Üye

Merhaba, sıfırdan bir ev yapmanın maliyetlerini araştırıyorum şu dönemde, tabiki yapacağınız ev e göre değişir ama ben genel olarak aşamaları ve birim maliyetleri üzerinden gitmeye çalışacağım. Ev yapmanın maliyeti ne olabilir sizler de tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Müstakil bir evde maliyeti etkileyen en önemli faktörler evin tipinin, kaç katlı oluşunun, Metrekare ve alan ölçülerinin büyüklüğünün, ısıtma ve soğutma sistemlerinin, banyolar, tuvalet, mutfak, balkon, teras, veranda, yatak odaları maliyet ve malzeme masrafları gibi düşünülmelidir. Bunlarla birlikte işçilik, kullandığınız, malzeme kalitesi, kat sayısı, oda sayısı, açık alan kullanımı, balkon, teras, iç aksamlar, kapılar, pencereler, mutfak ve ıslak hacimler, kullanılan yer malzemeleri fiyatı etkiler.

2019 yılında müstakil ev yapmanın m2 maliyeti 3500 TL civarında olduğunu okuyorum, dinliyorum. Bu demek oluyor ki 100 m2 bir evin arsa hariç maliyeti 350.000 TL civarında olacaktır. Buna tabiki donanım (ısıtma/soğutma, bahçe, peyzaj ve kullanılan malzemelere göre değişecek ek maliyetler dahil değil) çok değiştirecek bunu biliyorum ama kalem kalem incelemek istiyorum. Bunun için ev alırken olduğu gibi uzun dönemli kredi kullanamadığınızı tüketici kredisi kullanabileceğinizi ve genellikle öz kaynakla yani cebinizdeki parayla yapacağınızı hatırlatmak isterim. Bazı bankalar inşaat tamamlama kredisi veriyor ama tüm her şeyinizin yasal olması zorunlu.

Tercih ettiğiniz evin şehirde olması ile şehir dışında olması maliyetleri etkiliyor, doğalgazlı ya da güneş enerjili olması bile maliyetleri ciddi şekilde değiştirebiliyor.

Arazi: Öncelikle ev havada duramayacağı için evi üzerine inşaa edeceğiniz bir arsaya ihtiyacınız var. Arsa'da önemli olan imarlı olması ve üzerine ev yapabilmek için ruhsat alınabilmesi. Yine emsal önemli, aldığınız arsaya ne kadar inşaat yapacağınızı belirleyen şey emsaldir, buna dikkat edin alırken.

Planlama: Arsayı bulduk, şimdi ihtiyacımız nedir, nasıl bir ev yapacağız ona göre bir inşaat planlaması yapmamız gerekiyor. Bütçenize bağlı olarak binlerce plan ve konseptten birini seçerek ilerliyoruz. Planlamada evin temelinden bittiğindeki peyzaja kadar detaylı plan ve bütçeyi kağıda geçiriyoruz ve bu bizim ev yapma sürecindeki anayasamız olacak. Doğru bir mimari proje ile ilerlemek ve doğru bir mimarla çalışmak önemli. Eğer mimari maliyete girmek istemezseniz doğru bir mimari proje bulmak (internette binlerce var) ve sonrasında bağlı bulunulan belediyeden ruhsat almanız gerekiyor. Belediye projenin imara uygun olması, belgelerin geçerliliği gibi incelemeler sonrası size inşaat ruhsatı veriyor.

İNŞAAT RUHSATI İÇİN GEREKLİ BELGELER?

• Yapı ruhsat istemi dilekçesi
    • Taahhütname
    • Tapu Belgesi
    • İnşaatın Mimari projesi
    • İnşaatın Statik projesi
    • Elektrik, mekanik ve tesisat projeleri
    • Çevre ve peyzaj projeleri
    • Çevre ve Temizlik Vergisi için ”borcu yoktur” yazısı
    • SGK ”borcu yoktur” yazısı
    • Yol ve alt yapı katılım payı ödendi belgeleri
    • Teknik kontrol için istenecek diğer belgeler

Mülkünüze karar verdikten sonra, gerçek inşaata hazırlanmak için teftişler, izinler ve inşaat planları gibi saha çalışması için ödeme yapmanız gerekir. inşaat ruhsatı almak için belediyesine göre değişmekle birlikte 10-15.000 lira gibi tutar. Mühendislik ve mimari için yaklaşık 5-6 bin TL civarında bir para gerekir. Sonrasında temel ve kazı çalışmalar başlayacak.

Diğer Maliyetler:
    Dolaplar ve Tezgahlar 22.000 TL
    Kapılar, Döşemeler ve Aynalar 20.000 TL
    Alçıpan Kurulumu 11.000 TL
    Döşeme 10.000 TL
    Boyama 7.000 TL
    Yalıtım 5.000 TL
    Armatür Kloset vs 4.000 TL
    Sıhhi Tesisat 3.000 TL
    Aydınlatma 4.000 TL
    Şömine 2.000 TL
    Çevre Peyzaj 5000 TL
    Toplam: 93.000 TL

Bu tabi çok göreceli bir iş ve kişinin yeteceğine, çevresine ve beklentilerine göre çok değişiklik gösterebilir.

Şakir Bey bunu beğendi.
  2. Komutan Logar

Komutan Logar Yönetici

Fiyatları dolar bazında verseniz daha iyi olurdu, şu anda 93.000 TL kimseye bir şey ifade etmiyor.

Çelik ya da ahşap evlerde M2 birim fiyatı 1.500 TL civarında yani, dolar 7 TL iken 214 dolar m2 maliyeti. 100 m2 bir ev isterseniz 150.000 TL gibi oluyor. Buna ısıtma soğutma sistemleri dahil değil. Tabi bu standart tasarım ve üzerine tabliye betonu vs gibi ek maliyetler de biniyor, bunları da düşünmek lazım.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş