SENELER ÖNCE YAPILMIŞ BİR SATIŞ

Merhaba iyi günler abilerim ablalarım bi sorum olacaktı sizlere beni aydınlatırsanız çok sevinirim benim babam bundan 10 sene önce vefat etti ben 9 yaşındayken. Biz 200m2lik arsada 2 ortağız ve arsanın üzerinde 5 katlı çift daire var rahmetli babam bundan seneler önce zeminin altındaki katı satmış ortağımızın dükkan açabilmesi için babam sadece kullanım hakkı olarak sattığını arsayı satmadığını belirtmiştir fakat babam vefat ettiği için babamın arsa ortakçıları bizim sizin arsanızın üzerinde fazla bir konutumuz var arsadan pay istiyoruz deniliyor. Bende vermek istemiyorum biri haksız isem haksız olduğumu söyleyin lütfen

Babanız muhtemelen bu kişiye süreli veya süresiz intifa (kullanım) hakkı vermiş olabilir.

E-Devlet üzerinden web Tapu sistemine girip taşınmanızla ilgili şerhleri görebilirsiniz. Eğer intikal işlemi yaptırmadıysanız bu bilgileri göremezsiniz. İntikal işlemi yapılmamışsa veraset ilamının aslı ile birlikte ilgili tapu müdürlüğünden tapu kaydı alabilirsiniz.

Şerhler üzerinde intifa hakkı görünüyorsa bu husus Medeni Kanun'da açıklanmıştır.

5. İntifa hakkı veya irat bakımından
Madde 568- Mirasbırakan, tahmin edilen devam sürelerine göre sermayeye çevrilmeleri hâlinde tasarruf edilebilir kısmı aşan intifa hakkı veya irat borcu ile terekesini yükümlü kılarsa, mirasçıları, intifa hakkının veya irat borcunun tenkisini ya da tasarruf edilebilir kısmı vererek bu yükümlülüğün kaldırılmasını isteyebilirler.

Bu maddeye göre intifa hakkını tapu sicilinden kaldırtabilirsiniz.

Son gönderiler