Satınalma risk analizi

#1
Satın alma risk analizi satın alma kararı verirken hangi risk durumuna göre davrandığımızı gösterir. ‘Yanlış karar verirsem beni ne bekliyor’ endişesine göre Düşük, Orta ve Yüksek olarak 3 kategoride incelenir.

Mesela; sakız alırken bu endişeyi düşük bir risk olarak değerlendiriyoruz ve pek düşünmüyoruz. Bu noktada kararımızı etkileyen faktör, ‘yanlış karar verdiysem bir daha almam, olur biter’ üzerine kurulu. Ancak bir beyaz eşya alırken bu kadar kolay karar veremiyoruz. Endişemiz biraz yüksek ve ikna edilmemiz gerekiyor. Bu orta riskli bir kategoriye giriyor.

Ev, araba vb. ürünler yüksek riskli gruba giriyor ve yüksek endişe taşıyor. İyice düşünmeden kesinlikle karar verilemeyen kategori bu.
 

Admin

Admin
Site Yetkilisi
#2
Bu durum mal kadar hizmet alımında da önemli. Çünkü geri döndürülemeyen tek şey zaman ve yanlış seçimlerin zaman kaybettirme riski çok yüksek.
 

Niko

Yönetici
#3
Bizim ülkede başka riskleri de dahil etmek gerekir. Müteahhit binayı bitirmeyebilir, kaçabilir, belediye kamusal alan ilan edebilir, sitenin ortasına park yapabilir, iskan izni vermeyebilir vs. vs.
 

Son gönderiler

Üst