Ortak Mülkiyetteki Görsel Eser/Apartman Ortak Alanda Değişiklik Yapmak

Konu, 'Gayrimenkul Hukuku' kısmında erdibaskan tarafından paylaşıldı.

 1. erdibaskan

  erdibaskan Yeni Üye

  Merhabalar,

  binamızın yapımında bina duvarına, 1 adet dairesi olan aynı zamanda binanın müteahhit olan kişi dış cephemize kabartma bir görsel yaptırmış. şimdi biz binaya ortak karar ile dış cephe kaplaması yaptırıyoruz ancak bu görseli yaptıran kişi mantolamaya karşı çıktığı gibi şimdide görselin patentinin onda olduğunu ve görseli kapttırırsak bizi görsel sanatları kapattığımızdan dolayı dava edeceğini söylüyor. Böyle birşey yapmaya hakkı var mı? Dış cephe ortak mülkiyet hakkına girdiği için binada 5/4 oranında çoğunlu sağlayarak kapatırsak yinede davayı kazanma şansı olur mu?
   
 2. mehmet nezirsözen

  mehmet nezirsözen Yeni Üye

  4/5 çoğunluk sizde ise apartmanı yan bile çevirebilirsiniz, müteahhit bir şey yapamaz.
   
 3. semihsander

  semihsander Yeni Üye

  Yasaya göre dış cephe de apartmanın ortak alanıdır. Haliyele malikler anagayrimenkülün tüm ortak alanlarına arsa payları oranında sahiptir ve ortak mülkiyete göre de ortak sayılırlar. 4/5 çoğunluk karar alıyorsa müteahhit üzerine soğuk su içebilir sadece.
   
  sertel, vecdet, serenaras ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 4. christian troy

  christian troy Daimi Üye

  Yazmışlar ama yazalım yine de; ortak alanlarda yapılacak tadilat, boya, badana, sıva, mantolama, inşaat, tasarım değişikliği için kat maliklerinin 4/5 rızası gerekmektedir, bu rıza verilirse ortak alanlarda değişiklik yapılabilir, aksi taktirde yapılamaz. Dış cephe de ortak alandır.
   
  onurkubalı, özaltın, sukat ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 5. ALBERTB

  ALBERTB Daimi Üye

  Yukarıda bahsedilen aslında kendisinin tasarımı yani sanatsal bir esere zarar verilmesi durumu, bunu sinpaşta sorun etmişti malikler, Sinpaş benim eserim bu dokunamazsınız demişti ve dokundurtmamıştı, buna benzer bir durum sanırsam.
   
  KEREMP, lara, taip ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 6. LEONM

  LEONM Daimi Üye

  Mantolama şartsa ve yapılması gerekiyorsa buna karşı çıkamaz çoğunluk istiyorsa. Ortak alan ve tesislerdeki bir bozukluğun ana yapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve çözüm bulunması gerektiğinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu işlemin yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmıyor, ki buna mütahitte dahil. Aynı şekilde Kat maliki/malikleri de kendi bağımsız bölümünde yapacağı herhangi bir uygulama, tadilat vs.'de ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz.
   
  seldaesenyel, MUSAK, SEVİMK ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 7. SAADETB

  SAADETB Yeni Üye

  Maliklerin ortak rızası varsa (4/5) ana yapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir, bu çoğunlukla yönetim planı bile değiştirilebilir ki aslında yönetim planı değiştirmek çok zor bir iştir.
   
  nevinönal, ŞENERT, ŞUURİB ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 8. Malikler ana taşınmaza ve diğer bağımsız bölümlere zarar veremez, verdiği zarardan sorumludur, bu şekilde mantolama yaptırmıyor ve bu size zarar veriyorsa buradan yürüyebilirsiniz.
   
  mervebulut, HULYAU, FahriG ve 3 kişi daha bunu beğendi.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş