Ocak 2017 Emlak Endeksi

Konu, 'Sektör & Bölge Analizleri' kısmında konuthaberi tarafından paylaşıldı.

 1. konuthaberi

  konuthaberi Yeni Üye

  Türkiye'de satılık konutların metrekare fiyatı 2 bin 735 TL oldu

  Hürriyet Emlak Ocak 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Türkiye genelinde satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 12 oranında artış göstererek, 2 bin 735 lirayı buldu. Kiralık konutlarda ortalama metrekare fiyatı 18 lira ile değişim yüzdesi yaşanmadı. Türkiye'de amortisman (geri dönüş) süresi ise 13 yıl olarak açıklandı.

  İstanbul'da ortalama fiyat 5 bin TL'ye yaklaştı

  İstanbul'da Ocak 2017 itibariyle satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 4 bin 491 liraya ulaştı. İlde son bir yıllık artış yüzde 22 oranında. Kiralık konutlarda ise fiyat ortalaması değişmedi ve Ocak 2017’de 21 lira metrekare ortalaması ile devam etti. İstanbul'da amortisman süresi ise 18 yıl olarak hesaplandı. İlde son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilk üç ilçe; yüzde 26 ile Şile, yüzde 25 ile Üsküdar, yüzde 20 ile de Silivri ve Beykoz oldu.

  Ankara'da Kazan ipi göğüsledi

  Başkent Ankara'da satılık konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 8 oranında artarak bin 750 lira metrekare ortalamasına ulaştı. Kiralık konut fiyatları ise yüzde 9 artarak metrekarede 17 lira mertebesinde. 16 yıl amortisman süresi olan Ankara'da son bir ayda satılık konut fiyatlarının en fazla arttığı ilçe yüzde 9,8 ile Kazan. İkinci sırada yüzde 3,5 ile Gölbaşı, üçüncü sırada ise yüzde 1,7 ile Altındağ var.

  İzmir'de amortisman süresi 19 yıl

  İzmir'de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı son bir yılda yüzde 12 oranında artışla 2 bin 429 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 10 oranında artarak metrekare bazında 11 liraya yükseldi. Amortisman süresi 19 yıl olan İzmir'de, Ödemiş geçtiğimiz ay fiyatların en fazla arttığı ilçe. Ödemiş’de bir aylık fiyat artışı yüzde 4,9 oldu. İkinci sırada yüzde 3,9 artışla Güzelbahçe, üçüncü sırada ise yüzde 3,5 ile Menderes var.

  Antalya'da fiyatlar artmaya devam ediyor

  Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yılda tam yüzde 7 oranında artış gösterdi. Metrekare ortalamasının 1.860 liraya ulaştığı ilde amortisman süresi ise 18 yıl. Kiralık konut fiyatlarına bakıldığında ise metrekare fiyatı 9 lira ve yıllık artış yüzde 3. İlde son bir ayda fiyatlar en çok Serik’te arttı. Yüzde 4,7 oranla Serik ilk sırada yer alırken, yüzde 2,3 ile Kemer ikinci, yüzde 0,7 ile Konyaaltı üçüncü sırada.

  Bursa'da kiralık konut fiyatları yüzde 19 arttı

  Bursa'da satılık konut fiyatları Ocak 2017 itibariyle ortalama bin 706 lira mertebesinde. Satılık konutta yıllık fiyat artışının yüzde 19 olduğu Bursa'da kiralık konutlardaki artış oranı da yüzde 19. Kiraların ortalama metrekare bazında 8 lira olduğu ilde amortisman süresi ise 18 yıl. Bursa'da geçtiğimiz bir aylık süreçte fiyatlar en çok yüzde 1,9 ile Gemlik’te arttı. İkinci sıradaki ilçe yüzde 1,6 artışla Nilüfer, üçüncü sıradaki ilçe ise yüzde 0,9’la Kestel yer aldı.

  Kaynak: konuthaberi.com
   
 2. Leonidas

  Leonidas Aktif Üye

  İzmir hala mantıklı, tren kalkmadan binmek lazım.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 3. İzmir'e 20 milyarlık konut yatırımı yapılacağı yazıyordu forumda. Bu yatırımlar arzı artırıp fiyatları aşağı çekmeyecek mi?
   
 4. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  İzmir uzmanı Osiris gelir birazdan aydınlatır bizi :)
   
 5. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Estağfurullah Admin o sizin teveccühünüz :) "Her arz kendi talebini yaratır" deyip Say Kanunu na atıfta bulunmayacağım ama :) ;

  -İstanbul gayrimenkul piyasasında oluşmaya devam eden arz-talep dengesindeki bozulmanın ve sıkışıklığın henüz İzmir'de bu kadar başlamamış olması (ortalama 10 yıl içinde bu süreç izmirde de başlayacaktır kanaatindeyim),

  -İzmir'de gelişen sanayi ve tarım alanları için uygulanan özel teşvik programlarıyla yatırım desteklerinin artması (türkiye ortalamalarının genel itibari ile üzerinde şu an),

  -Türkiye'nin en büyük ihracat limanına sahip olması ve bu limanın şu an kruvaziyer gemileri için kapasitesinin artırılması (gerçi varlık fonunda artık akibiteni izliyor olacağız),

  -İstanbul - İzmir otobanın tamamlanması ile aradaki mesafenin 3,5 saate (aston martininiz olması halinde :)) inmesi ve bunun yaratacağı talep,

  -Turizm gelirlerinin yabancı payından etkilenmemesi sebebiyle oluşan çekim gücü (yabancıdan çok yerli turizminin ağırlıklı olması sebebiyle),

  -M2 birim fiyatlarının (İstanbul ölçeğinde bakıldığında) görece olarak düşük olması, (ortalama %40 -50 civarında daha ucuz),

  -Üretilecek nitelikli arsa stoğunun henüz doygunluğa ulaşmamış olması (İstanbul'a kıyasla),

  -Nitelikli iş gücü piyasası oluşumu için potansiyelinin yüksek olması,

  -İleride Türkiye'nin Sanat Şehri olma hedefinin yaratacağı cazibe ve çekim,

  Aklıma ilk gelenleri paylaşayım istedim. Aslında yazdıklarım biraz da swot analizinin "S"'si gibi oldu. Kalanlarıyla bir bütün değerlendirmeyi daha geniş bir zaman aralığında değerlendirmek gerekir.

  http://www.gayrimenkulforumu.com/konu/izmirde-gayrimenkul-almaniz-icin-35-neden.3481/#post-3771
   
  Son düzenleme: 16 Şubat 2017
  malkara lordu ve konuthaberi bunu beğendi.
 6. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  ÇORBACI İSMET bölgeye değer katıyor diye duydum ben :)
   
  osiris666 bunu beğendi.
 7. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Çorbacı İsmet bozmuş diyorlar, kaşarlı ekmek vermiyormuş artık :)
   
  osiris666 ve malkara lordu bunu beğendi.
 8. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Admin denir mi bu saatte kaşarlı ekmek? Malkara lordu çorbacı ismeti hatırlattığın için teşekkürler. :)
   
 9. konuthaberi

  konuthaberi Yeni Üye

  3. Köprü'nün hizmete açılması bölgedeki konut fiyatlarını arttırdı

  Asya ve Avrupa kıtalarını İstanbul Boğazı üzerinden 3'üncü kez birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılmasıyla birlikte bölgedeki emlak fiyatları arttı.

  Sahibinden.com Emlak Endeksi Ocak 2017 verilerine göre; Yavuz Sultan Selim Köprüsü güzergahında bulunan Çatalca, Sarıyer, Arnavutköy (Hadımköy Mahallesi) ve Beykoz’daki satılık konutların metrekare fiyatları yüksek oranda arttı. Verilere göre, Çatalca’da satılık konutlarda metrekare fiyatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 4,9 artarak ortalama 2 bin 223 TL oldu. Sarıyer’de ise satılık konutlarda metrekare fiyatı geçtiğimiz yılın Ocak ayına oranla yüzde 17,8 arttı ve ortalama 10 bin 701 TL olarak belirlendi. Köprünün geçtiği bir başka ilçe Arnavutköy’ün Hadımköy Mahallesi’nde de satılık konutların metrekare fiyatı 2016 Ocak verilerine oranla yüzde 34,9 artarak ortalama 2 bin 371 TL’den alıcı buldu.

  Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Anadolu Yakası’nda en çok etkilediği ilçe Beykoz oldu. Beykoz’da satılık konutların metrekare fiyatı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 42,9 attı. Satılık konutların metrekare ortalama fiyatı da 9 bin 32 TL’ye ulaştı.

  Yapımına 2013 yılında başlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, yapım çalışmalarının başladığı yıl itibarıyla güzergahındaki ilçelerin konut fiyatlarını hareketlendirdi. Verilere göre; Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün inşaat çalışmalarına başlandığı günden bu yana, satılık konut metrekare fiyatı Çatalca’da yüzde 55,7, Sarıyer’de yüzde 17, Arnavutköy-Hadımköy Mahallesi’nde yüzde 89,9 ve Beykoz’da yüzde 77,5 oranında arttı.

  Kaynak: konuthaberi.com
   
  osiris666 ve Admin bunu beğendi.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş