Müstakil ev yapma rehberi - Kendi evini yapanlar

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında tugra0303 tarafından paylaşıldı.

1. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar; Ben 41 yaşında ankarada oturuyorum 24 yıldır esnaflıkla uğraşıyorum,bu yaşıma kadar apartman dairesinde yaşadım, hep bir bahçeli bir evde yaşamayı hayal ettim. Şehirin içinde maalesef müstakil ev fiyatları beni aşıyor,uzak yerlerse hem işime hem çocukların okuluna uzak kalıyor,neyse geçen ay merkezde 211 m imarlı bitişik nizam bir yer satın aldım, 1 kot +zemin+1,kat+teras olmak üzere 4 kat izinli 88 m2 zemin üzerine oluyor ,bir aydır kafama göre projeler çiziyorum hesaplar yapıyorum ,forumdaki yazıları okudum ,Tuncay hocamın yaptırdığı eve benzer biraz daha küçük bir ev planlıyorum bir yerde arsam var satılığa çıkardım satılırsa önümüzdeki aylarda geçici müteahhitlik belgesi çıkartıp işi ustasına verip malzemeyi kendim almak şartıyla ev yapmak istiyorum. Henüz mimarla görüşmedim,maddiyat olarak altından kalkabilirmiyim bilemiyorum ,siz ustalarımdan tecrübe ve bilgi ve fikirlerinizi almak istiyorum, kendim çizdiğim projeyi altta ekleyeceğim herkese hayırlı günler.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Mayıs 2019
    EMRULLAHE, aykız, bahit ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Önden görünüş

Ekli Dosyalar:

3. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Yandan

Ekli Dosyalar:

4. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Arkadan

Ekli Dosyalar:

5. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Zemin

Ekli Dosyalar:

6. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Teras

Ekli Dosyalar:

7. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

1.kat

Ekli Dosyalar:

8. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Kot

Ekli Dosyalar:

9. SadetY

SadetY Daimi Üye

Hayırlı olsun, Allah gönlünüze göre versin inşAllah

tugra0303 bunu beğendi.
  10. sarkan

sarkan Yeni Üye

İnanlar inşaatın Zekeriyaköyde yaptıkları projeler var sizinkine benzeyen, küçük taban oturumunda tripleks üniteler şeklinde. Onların planlarına bakın derim.

tugra0303, ADEMH, KAYAHANK ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  11. YUNUSY

YUNUSY Yeni Üye

Hocam merhaba, zor ama bir o kadar da keyifli bir işe soyunmuşsunuz, Allah tamamına erdirsin. Planı kendiniz hazırlamışsınız ama belki uygun maliyetli bir mimardan destek almanız daha iyi olabilir. Normalde aklınıza gelmeyecek bir çok şeyi daha proje aşamasında görmüş ve tedbir almış olursunuz

12. YEŞİMB

YEŞİMB Yeni Üye

Hayırlı olsun, evin karkas ve iskeletinden ziyade para tutan donanımı, dekorasyonu ve iç malzemesi. Bunları baştan doğru planlamak önemli. Yine triplex yapılarda artık asansör mutlaka yapılıyor ama malum maliyetler. Artık dubleks evler bile tercih edilmiyor simplex yani düz ayak evler tercih ediliyor. Ama arsa maliyetlerinden dolayı her zaman mümkün olamayabiliyor.

Planları inceleyemedim resimler bende açılmadı ama moderatör düzenler sonrasında bakarız. Ben sizin yerinizde olsam salon ve mutfağı giriş katında yaparım, üst katlara odaları planlarım. Terası keyfekeder bırakırım, terasa mutlaka bir kitchenette yani küçük mutfak planlarım ki her seferinde 1. Kata inmek zorunda kalmayayım. Yine terasa tv tesisatı, priz ve musluk planlarım.

13. tekay

tekay Daimi Üye

Bahçe önde küçük arkada büyük olacak şekilde yapın, arka bahçeye hemzemin deck yapın, üzerine de pergola koyun ki ilerde kış bahçesine çevirebilirsiniz.

14. selahattinkaya

selahattinkaya Yeni Üye

Hocam kaç kişi kullanacak bilmiyorum ama müstakil evlerde yeni trend her odaya banyo tuvalet yapılıyor herkes kendi kendi banyo ve tuvaletini kullanıyor, İngiliz tarzı

FUNDAK, YELİZT, ERINCG ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  15. BeyzaG

BeyzaG Daimi Üye

İstanbul’da çok üst segment bu şekilde diye biliyorum, Eczacıbaşı Zekeriyaköy ormanada projesini böyle yaptı bir tek, başka var mı bilemiyorum

güzay, köni, oturan2000 ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  16. KUDRETK

KUDRETK Yeni Üye

2010 sonrası planlanan bir çok evde var, 3+1 lerse bile 2 banyo tuvalet + 1 misafir labavo tuvalet planlıyoruz

17. iznikli

iznikli Yeni Üye

Hayırlı olsun, süreçleri bekliyoruz

tugra0303, SINEMO, FahrettinU ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  18. CUMHURT

CUMHURT Yeni Üye

Merhaba, Hayırlı olsun, Allah içinize sindirdin.
    Sizin planınıza benzeyen İstanbul Zekeriyaköyde Emlak Konut Projesi var, adı "KÖY". Sitede bilgisi var, bulursam eklerim. Orada yer alan triplex 4+1 tam sizin arsaya uyar kanaatimce. Ünite Kodu "TD" olmalı yanlış hatırlamıyorsam.

Kat planını buldum paylaşıyorum.

4-5-6-7 nolu alanlar teknik hacim diye geçer, iskandan sonra kullanımı planlanır.
    Projenin özet bilgileri var forumda; http://www.gayrimenkulforumu.com/konu/koy-projesi-zekeriyakoy.2052/#post-656891

tugra0303 bunu beğendi.
  19. MUDIA

MUDIA Yeni Üye

Bahsettiğiniz projede triplexler sıraevler olarak geçiyor;

http://www.koy.com.tr/koy-sira-evler.php

Bu da katalog; http://www.koy.com.tr/files/katalog/katalog_sira_ev.pdf

Kataloğun alt kısmında m2'ler ve alanlar var, size fikir verecektir.

tugra0303 bunu beğendi.
  20. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Merhaba, aramıza hoşgeldiniz, resimleri direkt olarak copy+paste olarak yapıştırabilirsiniz. Resimleri bu şekilde yapıştırmanızı tercih etmiyoruz ama eğer boyutları çok yüksek değilse ve çok sayıda resim yüklemeyecekseniz tolere edebiliriz. Tabiki tüm süreçleri resimleri ve hikayesiyle paylaşmanız bizim için ve sizleri takip edenler için çok önemli. Yine maliyetler bizler için çok kritik, maliyetleri de kalem kalem paylaşırsanız takipçiler için güzel bir rehber olur. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Hayırlı olsun.

Çok resim yüklemek için aşağıdaki linki incelemenizi rica ediyorum.
    http://www.gayrimenkulforumu.com/konu/foruma-resim-yukleme.6499/

tugra0303 bunu beğendi.
  21. Komutan Logar

Komutan Logar Yönetici

Hayırlı olsun, umarım gönlünce yapıp huzurla oturursunuz

tugra0303 bunu beğendi.
  22. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Yorum yapan,fikirlerini paylaşan tüm arkadaşlara tesekkür ederim, fikirlerinizi dikkate alıp kendi planımda kurtulamayan çalışacağım,hayırlı geceler

ELIFS, İLKERE, GÖRKEMK ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  23. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Hocam benim yaptırdığım triplexle çok ortak yönleri olmasada toplam metrekare ler birbirine çok yakın diye tahmin ediyorum. Size ilk olarak aşağı yukarı bi tahmin oluşturmanşz için kendi konumda da paylaşmış olduğum kaba inşaat sarfedilen malzeme listemi atyım. IMG_7034.jpg

Bu da inşaat ustamın daha iş başlamadan çıkardığı hesap cetveli. IMG_7041.jpg

İnşaatımda sona gelyorum yavaş yavaş bu hafta penler ve çelik kapı bayramdan sonrada iç kapı ve banyo mutfak dolapları vs takılacak. Muhremelen bir ay içinda tüm yaptığım harcamaları gösteren bi cetvel paylaşırım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

münzir, GÜLŞENK, ZehraB ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  24. tunch07

tunch07 Daimi Üye

İlk tavsiyem planınızı tekrar tekrar incelemeniz farklı semtlerde bol bol ev gezmeniz gerek dışardan gerek içerden. Aklınıza çok iyi fikirler gelebilir. İşin acemisiyiz sonuçta geri dönüşü olmayan bir işe girişyoruz.

25. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

26. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Tuncay hocam,sizin paylaştığınız bilgiler bana çok faydası oldu,yaklaşık olarak hesap yapmamı fikirler üretmemi sağladı,benim planım sizinkine çok benziyor, galeriyi bende düşünmüştüm sizde yapmışsınız yanlız benim galeri biraz küçük olmuş yaklaşık 10 m2 gibi sanırım biraz büyütmek gerekecek, maliyetler düşündüğümden fazla çıkacak gibi tahminen 400 Bin tl gibi hesapladım, sizin paylaşacağınız hesabı bekliyorum, o hesaba göre biraz daha netleştirip hesaplarımı ona göre yapacağım,paylaştığınız bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

tunch07 bunu beğendi.
  27. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

tugra0303 bunu beğendi.
  28. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

29. çığır

çığır Yeni Üye

Hayırlı olsun, araziyi resimlemeye başlayın bence şimdiden, aşamaları paylaşmak adına kolay olur

tugra0303 bunu beğendi.
  30. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Teşekkür ederim,arsa resimlerini en kısa sürede paylaşacağım, tabii resim yüklemeyi doğru becerebilirsem

31. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

yaptığım araştırmalar evin maliyeti tamamen sizin zevkinize göre değişiyor. her aşaması sağlamlık, kullanım zevki ve görsellikle alakalı olarak değişiyor. Mimar konusu bile göreceli. Sadece proje cikartiyim derseniz 10-15 arası fiyat verirlerken işin içine 3D görüntüleme, iç mimar girdiği zaman fiyat 2 katına çıkıyor. Kapı pencereden tutun ısıtma sistemine granitden fayansina kadar hepsi değişken fiyatlar, birde bilmediğimiz harçlar, sigortalar, işçi masrafları. .. o yüzden çok çok iyi araştırma yapın. naçizane iyi bir mühendis bulup malzemeyi siz temin edip inşaatın yapımıni ona teslim edin. İyi bir sözleşme ile hem yapım zamanı konusunda belirli bir fikriniz olur hemde malzeme konusunda zevkinize ve kesenize gore seçim yapabilirsiniz. Ama her halükarda metrekaresi bugünün fiyatları ile 2000 TL den aşağı olmuyor.

tugra0303 bunu beğendi.
  32. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Ayrıca Tuncay beyin dediği gibi bol bol ev gezin fikir edinmek amacı ile.
    İyi bir mimar çok önemli sizin dediğinizi kağıt üzerine dökmesi sizi doğru yönlendirmesi gerekli. Yine sizin kullanım onceliginizde burada ilk sırada yer alıyor. Örneğin Allah izin verirde evimi yapabilirsem 2 katlı evde yatak odasını 1 katta planlıyorum malum ilerleyen yaşlarda üst kata çıkmak ağır gelecek salon mutfak ve yatak odasını giriş katına planlıyorum. ve banyo yapmayıp her odada küçük banyo ve wc şeklinde olmasını istiyorum.
    Bu arada istekler sınırsız bunların olup olamayacağını daha iyi nasıl olacağını da iyi bir mimar bilir.
    Ama çok zevkli bir süreç sizi bekliyor Allah yardımcınız olsun

tugra0303 bunu beğendi.
  33. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Teşekkür ederim

34. Komutan Logar

Komutan Logar Yönetici

Müstakil ev yaptırmadan önce arsanın zemin etüdü yaptırılmasına gerek var mı? Evin çok bir ağırlığı olmayacak ama yine de çökme yapar mı? Yani hemzemin teras ya da bahçe yapmışsınız, deck koymuşsunuz ya da merdiven basamak vs. vs. Sonra ev 20 santim aşağıya oturuyor zemin sert değil diye, tüm emekler boşa gidiyor. Bu can sıkıcı bir durum, acaba zemin etüdü maliyetli biriş mi başlamadan yaptırmak gerekir mi?

35. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

maliyeti çok değil ama yaptırmak zorunlu diye biliyorum

36. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Zemin etüdünü zorunlu olduğundan inşaat ruhsatını almadan önce yaptırıyoruz değilmi

37. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Evet önce alınıyor. O rapora göre inşaat durumu belirleniyor.

38. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Jeoloji mühendisi tarafından verilyo. Geçen sene 1000 tl ödemiştim. Zorunlu bir iştir bu. Ruhsat alamazsınız aksi takdirde.

tugra0303 bunu beğendi.
  39. FN

FN Yeni Üye

Merhaba, ne durumdasınız başlayabildiniz mi?

40. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Mevsim yaz olunca köye tatile derken biraz ara verdim neyse bugün itibari ile 2 mimarla görüştüm. İlki projeleri çizer onaylatırım ayrıca ekibim var 2 ay gibi sürede kabasını da yapar çatıyı kapatır teslim ederim dedi ,olabilir dedim fiyat istedim öncelikle imar çapının çıkarılması gerektiğini ondan sonra fiyat çıkarabileceğini söyledi . İkinci mimarda projelendirme yapabileceğini söyledi , tanıdığım bir kalıpçı var onunla konuştum köyde olduğunu bayram sonu dönüşte fiyatlandırma yapabileceğini söyledi, ilk görüştüğüm mimar malzeme ve resmi harçlar benden olmak üzere uygun bir fiyat çıkarırsa tercihim gibi gözüküyor, hayırlısı olsun.

41. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

42. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

43. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

44. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

45. tugra0303

tugra0303 Yeni Üye

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş