Müstakil Ev/Villa Isıtma ve Soğutma Sistemleri Tavsiyesi

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında Şakir Bey tarafından paylaşıldı.

1. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

2 katlı bir ev için öncelikli ısıtma sistemi ve soğutma sistemlerinden hangisi tercih etmeliyim kullanıcı tavsiyelerini bekliyorum.

SEVİNÇO ve rahim bunu beğendi.
  2. bezmialem

bezmialem Yeni Üye

Merhaba, ev müstakil olacaksa kombi öneririm, eğer doğalgaz varsa daha iyi olur, yoksa elektirikli kombi de olur, evin büyüklüğü, bütçe ve lokasyon önemli, erzurumdaki evle izmirdeki ev aynı olmaz ısıtma açısından malum. VRV sistemleri de olabilir ama hem pahalı olur hem de ev için gereksiz bir maliyet. Burada önemli olan yalıtımı nasıl yaptığınız, evin cam yüzey sayısı ve büyüklüğü, petek ya da yerden ısıtma sistemi olup olmayacağı önemli. Eğer evde büyük cam yüzeyler varsa döşeme altı pencere önü elektrikli konvektörle desteklenebilir. Resmini paylaşıyorum

upload_2018-11-30_13-54-31.jpeg

Şakir Bey, ATİLLAA ve ziba bunu beğendi.
  3. ERTEKİNÖ

ERTEKİNÖ Yeni Üye

Bu iş için en mantıklısı bağımsız kombi ve petek sistemidir, hem maliyeti ekonomiktir hem de işletmesi ekonomiktir. Deöşeme altı sistemler nazlı ve sorun çıktığında döşemeyi sökmek şapı kırmak gerekir, ben olsam girmem açıkçası, iyi bir kombi (ben Buderus tercih ederdim) alınıp klima ile deteklenerek çözülebilir, İstanbuldaki villaların %95'i hala bu şekilde yapılır ve memnunlar genel olarak. %95 abartı olabilir, son dönemde kombi+yerden ısıtma sistemi tercih ediliyor, petekler evin dekoratifliğini bozabiliyor estetik açıdan

Şakir Bey, GAYEO, SERKALA ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. ERCANT

ERCANT Daimi Üye

Evin büyüklüğüne göre VRV/VRF olabilir, hem ısıtma hem de soğutma çözümü sunar bu sistemler.

5. AKGÜRA

AKGÜRA Yeni Üye

Kombi teknolojisi birbirine yaklaştı, ben olsam ekonomik olanı tercih ederdim, buderus, vaillant, bosch hepsi olur, hatta yerli markalar da çok iyi onlar tercih edilebilir.

Şakir Bey, JÜLİDEA, hadice ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. ENİST

ENİST Daimi Üye

Ofis, mağaza yada 600 m2 üzerinde gibi bir yer değilse VRF/VRV sistemi gereksiz lüks olur.

Şakir Bey ve MUHAMMETP bunu beğendi.
  7. akönder

akönder Daimi Üye

Şu ana kadar kullanılan en iyi çözüm hala doğalgaz destekli kombi sistemidir. Elektrikli, lpg'li ya da mazotlu sistemler maliyetli sistemler. Bir de risklidir, akaryakıt lpg vs eve yakın olsun istemem, çoluk var çocuk var. Yerden ısıtmanın performansı süper ama derdi çoktur, özen ister kullanımı. İyi bir kombi alın, evin ısı hesabına göre de petek döşetin yeterli olacaktır. Yine klima olarak da multisplit klima taktırın, tek dış ünitede bir kaç iç ünite bağlarsınız ihtiyaca göre. Ben cam önü elektrikli heater'ları beğeniyorum ama eğer 16 m2 den daha büyük cam yüzeyleri kullanacaksanız gerek olur, yada çok yüksek plaza katlarında, onun haricinde ev uygulamaları kış bahçesi yapılan cam yüzeylerde kullanılıyor, gerek yok bence

8. BELGINŞ

BELGINŞ Yeni Üye

Bahsettiğiniz sistemin maliyeti uygun gibi sanki;

9. ZÜLEYHAÖ

ZÜLEYHAÖ Yeni Üye

Katılıyorum, kombi sistemi gayet güzel ve ekonomik, seçeceğiniz kombinin evin büyüklüğüne uygun olması önemli, aynı zamanda sıcak su probleminizi de çözmüş olur

10. riyaset

riyaset Daimi Üye

Güzel bir pelet sobası çok keyifli olabilir, kışın yapıp keyfinize bakarsınız :)

ÖnerA, enfalhacer ve şükufe bunu beğendi.
  11. AkselS

AkselS Yeni Üye

Üstad, siz kombiden şaşmayın

https://www.istanbulkombimarket.com/

12. mahmutkaryağdı

mahmutkaryağdı Yeni Üye

OLGAV ve AYŞEC bunu beğendi.
  13. başar

başar Yeni Üye

Isı pompası da çok konuşuluyor ama çalıştığı yerde görmek lazım, performansından pek memnun kalınmadığı söyleniyor

SELAHATTİNE, acunal ve beken bunu beğendi.
  14. canset

canset Daimi Üye

Isı pompaları Ege ve Antalya gibi yerlerde çalışıyor, ilk kurulum maliyeti nispeten yüksek ama işletme maliyeti düşük olur. Yerden ısıtma sistemi performanslı ama taban-tavan yüksekliğine dikkat edin, çünkü döşemeyi 10-12 cm kadar yükseltir, evin taban-tavan yükseliği 2.80 cm olarak planladığını düşünürsek direkt 2.68 civarına düşer, petek böyle değil malum.

15. BelizU

BelizU Yeni Üye

Merhaba, ben olsam ısı pompası yaparım, viessmann ya da daikin marka tercih edilebilir, dışarıdan bir kaç santim sert köpük mantolama yapın, yerden ısıtma sistemi ile döşeyin rahat edersiniz

tanerşahin, HANDANK, eneç ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  16. tokyay

tokyay Yeni Üye

Kombi+Petek ve Isı Pompası+yerden ısıtma, bu iki kombinasyon başarılı. Isı pompası yapıyorsanız yerden ısıtma yapın daha çok randıman alırsınız.

17. Şuradaki bilgileri veren arkadaşlar ile toplanıp bir ev yapsak ülkenin en iyi evi olacak :p

METİNP, DERYAS, ArmanÇ ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  18. NILAYBEYAZ

NILAYBEYAZ Daimi Üye

Isı pompası doğru kurgulandığında güzel bir sistem, bunun için doğru partneri seçmek önemli. Isıtma sistemi mutlaka döşme altı yani yerden olmalı. Bunun için ısı pompası değil kombi bile olsa böyle olmalı. Radyatör (petek) ortamdaki havayı ısıtır, bu nedenle 70 derece ve üstü sıcak suya ihtiyaç duyar, bu da gereksiz harcama demek. Yerden ısıtma 30-40 derece sıcak suya ihtiyaç duyar, bunu boruların içinde dolaştırdığı zaman yeterli olur. Yerden ısıtma evi ısıtır, hızlı ısıtır ve geç soğur, bu sebepten avantajlıdır. Zaman zaman söyleniyor sağlıklı değil diye ama doğru kullanılırsa bence sağlıklı bir sistemdir. Varis vs yapması ispatlanmış mı bilmiyorum. Siz yerden ısıtmada 60 derece sıcak su basıyorsanız sıkıntı olabilir tabi, bu nedenle evin yalıtımı önemli, yani evin yalıtımı her şartta önemli, yerden ısıtmada düşük sıcaklıkta su dolaştırabilmek için yaşıtım bir kat daha önemli.

ORKUND, kutbiye, çetintürk ve 10 kişi daha bunu beğendi.
  19. hüsnügüzel

hüsnügüzel Yeni Üye

Isı pompası kurarsak sıcak su da alabiliyor muyuz? Yani sıcak su üretiyor mu?

tubaaydeniz, TürkanÖ, Vural ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  20. NILAYBEYAZ

NILAYBEYAZ Daimi Üye

Alabilirsiniz ama elektrik faturanız yüksek gelir, bunun için güneş enerjisi sistemleri ile entegre çalıştırmanız mantıklı olur, bu sayede gayet performanslı oluyor

21. NILAYBEYAZ

NILAYBEYAZ Daimi Üye

Ayrıca yazın da soğutma sağlayabiliyorsunuz sistemi ters çalıştırdığınızda, bu nedenle daha avantajlı sayılabilir.

MorisK, EddieL, mehmetbeşli ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  22. ruhsen

ruhsen Yeni Üye

Bence müstakil ev için en mantıklı çözüm ısı pompası. Is kaynağı için yerin 2 metre altına borular döşeniyor ve bu sayede toprağın altındaki ısı içeri veriliyor. Yaz ve kış farketmiyor toprağın altındaki havanın sıcaklığı değişmiyor, üstündeki sıcaklık değişiklik gösteriyor. 2 Katlı bir ev için (160-170 m2 civarında) 16 KW bir ısı pompası gerekir sanıyorum okuduğum kaynaklara göre. Doğalgaza oranlara yarı yarıya daha ekonomik olacağını belirtiyorlar, bu da demek oluyor ki kendi yatırımını 4-5 yılda çıkaracaktır. Bu hizmeti aldığınız firmalar sistemi güneş enerjisi sistemine entegre ediyor, o zaman sıcak su elde edebiliyorsunuz, ısı pompasından da sıcak su elde edebilirsiniz ama maliyeti yüksek olur.

RÜŞTÜÇ, EzgiA, TemelG ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  23. erendemir

erendemir Yeni Üye

Isı pompası bir kaç yıl sonra doğalgazdan daha çok tercih edilen bir sistem olacak, siz performans alınmadığı söylentilerine aldırmayın, sistemi doğru uygulayan bir firma gayet de güzel çalıştırır.

ERDİNÇY, Umutİ, ammar ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  24. kemandar

kemandar Yeni Üye

Isı pompası elektrik destekli olarak su deposunu ısıtır, bunun yerine güneş enerjisi sistemi ile entegre edilerek ısıtılmalı ve elektrik sarfiyatı düşürülmelidir.

zeynepbetil, SerkanE, BANUK ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  25. HanzadeD

HanzadeD Yeni Üye

Isı pompası bahçe kısmında yerin altına (2 metre kadar) döşenen bir kaç yüz metre borudan oluşan bir sistem. Yaz ve kış dönemindeki sıcaklık farkınını transfer ederek kullanma prensibine dayanıyor. Yerden ısıtma sistemine entegre edilerek çalıştırılması verimi artırıyor, ama bu şart değil radyatöre de bağlanabilir. Aynı şekilde ısınan su dolaştığı için bu suyu neyle ısıttığınızın da çok önemi yok, kombi olur, kömür olur, lpg olur. Ancak bunların maliyetleri ve sürdürülebilir olması önemlidir. Isı pompası uzun vadede avantajlıdır.

26. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

2 metre değil de 1.20 cm ile 1.50 cm arasında kalması daha verimli olur

IRMAKİ, MÜVEYLAA, SertaçK ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  27. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Evi yapacağım yerde doğalgaz yok o yüzden kombi sistemi direk eleniyor. Aslında ben hem ısıtma hem soğutma aynı anda yapan bir sistem düşünmüştüm ama biraz zor olacak gibi. Cam önü konvektör fikri için çok teşekkürler kesinlikle yaptıracağım

28. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Bu sistemler hakkında çok bilgim yok klimanın bir benzeri gibi bir şey mi acaba 2 katlı bir evde nasıl bir sistem kurulabilir ki?

29. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Bu sistemin maliyetini biliyormusunuz?

TARKANÖ, ersen, ifakat ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  30. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Geçenlerde nette karşıma çıktı bu pelet sobası biraz araştırma yaptım benimde çok hoşuma gitti şömine niyetine de kullanılabilir. Ayrıca sulu sistemi ile komple bir evi ısıtmak mümkün da mümkün. Isıtma konusunda bu olabilir benim önceliğim ısıtma ve soğutma aynı anda olması.

31. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Evet geleceğin sistemi olarak gösteriliyor hemde doğalgaza bağımlılığı azaltmak adına teşvik ediliyor bu aralar. Hem ısıtma hemde soğutma yapmak için kullanılabiliyor ancak soğutma yapabilmesi için yerden soğutma yapması gerekiyor. Yerden ısıtma ve soğutma konusu çok sağlıklı gelmiyor birde herhangi bir sorun durumunda zemin kaplamasinin sökülmesi gerekiyor ki bunu hiç istemem

leventözerdem, EBDUB, boğa ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  32. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

IsaB, durguner, SEYHAN ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  33. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Evet bu konuda çok doğru bilgiler verdiniz tek korkum, herhangi bir sorun çıkarsa başıma gelecekler, zemin için dünyanın parasını yatırıp sonra evin içini tekrar inşaat alanına cevirmek de var

erdeniz, oırtaç, yeksan ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  34. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Evet edindiğim bilgiler bu şekilde doğru söylediniz peki sistem maliyeti konusunda bir bilginiz var mı

35. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Yerden isitma kullanan var mı acaba 200 metrekare bir alana döşeme maliyeti ne kadar acaba

üstün, ULKUS, nurdoğan ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  36. İldaS

İldaS Yeni Üye

Sanıyorum alttaki tablo size fikir verecektir;

upload_2018-12-2_11-29-42.png

37. baldemir

baldemir Yeni Üye

38. DilekH

DilekH Daimi Üye

% 40 civarında'da işçilik maliyeti eklemek gerekir sanıyorum yukarıdaki rakamlara.

Şakir Bey, ERVINE, MAZHART ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  39. FıratM

FıratM Yeni Üye

Evet klima benzeri sistem ama klimalar 0-5 derece altında verimli çalışmaz ama bu sistemeler çalışır. Yani Hava -3 dereceye düşünce klima ısıtmaz yada çok az ısıtır yani performansı düşer, bu sistemelerin düşmez yada çok az düşer, daha pahalıdır ama daha verimlidir.

40. aysevim

aysevim Yeni Üye

41. FN

FN Yeni Üye

Yerden ısıtma sistemi yaparsanız zeminde vida yada çivi şeyleri asla zeminde kullanmayacaksınız. Bir şeyleri sabitlemek isterseniz duvara tutturacaksınız ya da sabitleyeceksiniz, onun haricinde pek sorun çıkaran sistemler değil. Katlı yapılarsa delme patlama olursa alt katlara su sızıyor ve ciddi sıkıntı yaratıyor. Hem tadilatı hem masrafı kimin ödeyeceği vs gibi konularda. Ancak müstakil evlerde şap'ın kırılması ve tamiratı sonrasında tekrar şap ve döşeme işleri olur, can sıkıcı ama sağlam sistemlerdir. Doğru test ederseniz yapıldıktan sonra sorun çıkarma ihtimali düşüktür. Sistem yapıldıktan sonra içine basınçlı su basarlar, sızdırma kaçak varsa tespit edilir, sonra şap ve döşeme içine geçilir. Sistemin içinde yaz kış bir miktar su olur, ısınan hava yükseldiği için en verimli sistemdir.

42. boğatimur

boğatimur Yeni Üye

Yerden ısıtma denince hepsi aynı sanılıyor, yerden ısıtmanın 3 tipi var;

1- Su sistemli yerden ısıtma
    2- Kablo sistemli yerden ısıtma
    3- Karbon folyolu yerden ısıtma;

@İldaS isimli üyenin bahsettiğinde boru içinde su geçecek şekilde tasarlanmış sistem yok, sadece elektrik destekli yerden ısıtma modelleri var.

Bu sistemlerden su sistemli ve kablo sistemli olanlar inşaat aşamasında planlanmalı ve yapılmalıdır. Karbon folyo olan sonradan parke yada halı döşemenin altına yapılabilir. Yerden ısıtma sisteminde özellike ıslak zeminler (fayans-mermer) zor ısındığı için buralarda kullanılması inanılmaz verimlilik sağlar. Yerden ısıtmanın tepsi süresi kısadır, 20 dakika içinde evin içinde atletle dolaşabilecek haler gelirsiniz. Planlama yaparken mekanlar ayrı termostatlara bağlanır ve bu şekilde çalışır sistem. Radyatör gibi önüne çekyat geldi, masanın arkasında kaldı gibi derdi olmaz cayır cayır ısıtır, mekan kaybı olmaz. Genelde dayanıksız olduğu sanılır ama ömürleri minimum 30-40 yıl civarındadır kırma dökme olmazsa. Petek yada radyatör bu kadar dayanamaz bile. Yerden ısıtmada boruların içinde dolaşan su sıscaklığı 40 derece civarındadır, bu şekilde tabana etki eden sıcaklık maksimum 30 derece olur. Toz kaldırdığı yada tozu yaktığı şehir efsanesidir, ispatlanmış bir şey değildir. Yerden ısıtma nem dengesini korur, ortamı kurutmaz, cildi hassas kişiler için radyatöre göre daha sağlıklıdır.

Yanlış bilinen bir şey de yerden ısıtma sisteminin bütün enerji kaynaklarına uygun olmasıdır. Yani siz yerden ısıtma döşediniz, bunu isterseniz doğalgaz kombi ile, isterseniz elektrikli kombi ile, isterseniz de ısı pompası ile besleyebilirsiniz size kalmış. İsterseniz LPG, termal ya da akaryakıtlı sistemle besleyin farketmez, yerden ısıtma en avantajlı çözümdür gerekli izolasyonu da yapmışsanız.

Fiyatlar seçilen malzeme, lokasyon, işçilik, zemin altı malzemeler (yalıtım yoksa) termostat nedeniyle değişiklik gösterebilir ama size 2018 itibariyle bir fiyat aralığı verecek olursam 200 m2 hacim için 18.000 - 22.000 lira arasında yaptırabilmeniz lazım diye düşünüyorum. Buna kombi (ya da ne kullanacaksanız) dahil olmaz. Ama euro çok değişiklik gösterdi, son durumda ne fiyat verilerler sormak lazım. Bir de biz minimum 80 konut yapıyoruz, perakende satın alma bizde pek yok, o nedenle benim verdiğim fiyata çok güvenmeyin. Çalışacağınız firma önemli, evi yeni projelendirecekseniz evin planını mutlaka isterler autocad (dwg) formatında, sonrasında fiyat verirler. Hayırlı olsun şimdiden, selametle.

43. Komutan Logar

Komutan Logar Yönetici

Hocam bu sistemler müstakil (200 m2) ev için uygun değil, hem ilk kurulum hem de işletme maliyeti çok yüksek olur, önermiyorum, gerek de yok zaten.

44. TİMUÇİNE

TİMUÇİNE Yeni Üye

Sinpaşın taşeronu olarak 2008 yılında Bosphorus City Projesinde 3000 konut, İstanbul Sarayları projesinde 1500 konut yaptık yerden ısıtma sistemli, neredeyse sorun yok gibi. Kullanıcı hatasından kaynaklanan (döşemeye matkapla girişmek gibi) durumları saymazsak tabi. 10 yıl oldu sorunsuz çalışıyor diyebilirim. O nedenle merak etmeyin, işi yaptıracak firmayı doğru seçin, testleri de adam gibi yapsınlar, gönül rahatlığıyla kullanırsınız.

alikuş, CIHATY, şirinbegim ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  45. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Harika bir açıklama oldu çok teşekkürler. Fiyat konusunda çok tereddütlerim vardı bu fiyatlar çok makul bence Allah'a emanet olun

İSAMH, TALATY, nevrettin ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  46. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Evet kurulum maliyetli ama işletme maliyeti neden fazla olur?

Nihal, alpçetin, alpdemir ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  47. çoban

çoban Yeni Üye

Isı pompasının maliyetleri hala yüksek, genelde ithal malzeme. euro'dan dolayıda artmış durumda.Size 16 Kw yeterli olur 200 m2'y kadar. Hava kaynaklı ısı pompası LG'nin fiyatı 22.000 TL (3.600 Euro) civarında. Beklentinizi karşılayabilir, linki inceleyin isterseniz.

https://urun.n11.com/kombi/lg-16-kw...xskEvxvbizVGkyDCjecaAlLWEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

HAFİZEÇ, HepsenA, birgivi ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  48. özkul

özkul Yeni Üye

Abi elektrik tüketimi fazla çünkü, yani bunun çok büyük bir klima gibi düşün ve sürekli olarak çalışmak zorunda ortam ısısını belirli bir derecede tutmak için, yani 10 klima gücünde tek bir klima mantığında çalışıyor.

ÖZLEMR, seyidhan, tanboğa ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  49. Komutan Logar

Komutan Logar Yönetici

Elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirdiği için yüksek olur, ev için gereksiz büyük. Büyük mağazalar, galeriler, 500-600 m2 villalar için uygun olabilir ama 200 m2 için büyük gelir, elektrik faturası belinizi büker maalesef

BORAYE, Haydar, NİMETE ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  50. Şakir Bey

Şakir Bey Daimi Üye

Çok güzel bir doküman çok teşekkürler ancak
    Anladım sizin dediğiniz elektrik ile çalışan sistem Evet doğru bu çok masraflı olacaktır. Bende bu sistemi yeni gördüm yukarıda arkadaşlar paylaşmış benim demek istediğim sulu sistem yani kalorifer sitemi

burcubartu ve çağlayantürk bunu beğendi.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş