Maketten Konut Alınır mı?

Admin

Admin
Site Yetkilisi
#1
2000 yılların başlarında hayatımıza girmeye başlayan maketten konut alımı günümüzde farklı sektörde birikimleri olan firmaların da inşaat/gayrımenkul sektörüne girmesiyle ciddi anlamda hız kazanmış durumda. Sektöre her geçen gün yeni bir firma ve bu firmanın hayata geçirmeyi vaad ettiği bir proje katılıyor. Nitelikli konut arzının ve stoğunun artması rekabeti de beraberinde getiriyor. Rekabet her alanda olduğu gibi tüketiciye avantaj sağlayacak imkanları da beraberinde getiriyor.

Konut talebindeki genel dönüşüm nitelikli konut edinmekle sınırlı değil. 1990 lı yıllarla başlayan ve mahalle kültüründen site kültürüne doğru bir geçiş söz konusu. Özellikle büyük şehirlerde yaşam alanlarından beklentiler komşuluk ilişkilerinden ziyade depreme dayanıklılık, can ve mal güvenliği, sosyal donatılar, otopark gibi beklentilere yerini bırakmış durumda. Yine projenin fiyatı direkt olarak segmente ediyor ve profili belirliyor. Bu da gerek projenin yaşam değerini gerekse prim potansiyelini belirlemede etkili oluyor.

Maketten yada topraktan konut alımını yapan müşterinin dikkat ettiği bir çok konu olmasına rağmen satın alma kararını verdiren 3 temel kriteri var:

Birincisi fiyat yada daha doğrusu ödeme planı. Bizim müşteri kitlemize taksitle sat istanbul'u satarsın. Hele bir de peşinat koyma yada düşük tut bir kaç tane birden alır. Gerçekten de fiyat önemli bir kriterdir ama ödeme planı daha önemlidir. Yakın dönemde asgari ücretli bir çok kişinin elinde 2000.-TL lik ios' lu android' li cihazlar görmemizin mantığı bu cihazları ilgili operatörlerin aylık taksitler şeklinde faturalara yansıtma taktiği dışında bir izahati yok. O nedenle konutta ödeme planı konut fiyatının önüne geçmektedir. Banka kredisi ile daha uygun fiyatlı bir konutu alabilecekken, sırf kredi kullanmıyor/kullanamıyor diye daha yüksek fiyatlı bir projeyi tercih ettih etmiş onlarca örnek mevcuttur.

Özellikle ucuz konut üretimi yapan firmalarla başlayan ve uzun dönem vade farksız satışlar müşteri eğilimlerini belirlemeye başladı. Konut alırken artık banka kredisi kullanmadan, peşinat vermeden, gelir beyanında bulunmadan, kefilsiz, senetle satın almak moda. Bu şartları sağlamayan firmaların ziyaretçi oranları oldukça düşük kalıyor, hatta satışta başarısız olup çakılmaları bile olası.
Bunlardan ikincisi Projedir. Müşterinin projeyi sevmesi, ısınması öncelikli olarak karar vermesini etkiliyor. Projenin alt kırılımları olarak lokasyon, kat planı, prim potansiyeli, teslim tarihi vs. vs. sayılabilir.
Üçüncü kriter ise firmanın marka bilinirliği yada güvenirliğidir., malum kooperatif mağduru bir ırkın ahfadıyız, evlatlarıyız. Ailemizde çevremizde bir örnek yoktur ki kooperatife girip 20-30 yıl beklememiş olsun. Ancak şimdi durum daha net, satış vaadi sözleşmesi ile satış yapan firmaların satış tarihinden itibaren maksimum teslim süresi 30 aydır kanunen. 30 ayı geçen taahhütler vermeleri çok istisnai durumlar hariç mümkün değildir.

Son dönemde projelerin artması kısa vadede prim ve kar bekleyen, sonrasında elindeki gayrımenkulü devir ederek yada satarak elden çıkaran yatırımcı için pek cazip görünmemektedir. Bu yatırımcılar ticari gayrımenkule yönelmektedir. Ancak şu anda yapımı devam eden ticari gayrımenkul projeleri 1-2 yıla kadar teslim edilecek ve soğun artması beklentileri de değiştirmeye başlayacaktır. Günümüzde gayrımenkul sektöründe konut 15-20 yıl içinde kira geliri ile kendini amorti ediyorsa iyi yatırım, 20+ yılda amorti ediyorsa normal bir yatırım olarak kabul edilebilir. 15 yılın altında geri dönüşler çok iyi yatırım olarak değerlendirilebilir. Aynı şekilde ticari gayrımenkul yatırımları 12 içerisinde geri dönüşü sağlıyorsa iyi yatırımdır. Yurt dışı fonların 8,5 yılı geçen sürelere yatırım yapmadığını da değerlendirmek gerekir.

Tabi ki salt kira getirisi değil gayrımenkulün prim potansiyelini de dikkate almak önemlidir.
 
#2
Sn.Adminin yazısına aynen katılıyorum.Günümüzde markalı veya markasız bir çok konut projesi hayata geçmekte farklı farklı ödem planları ve proje hikayeleri ile satış yapmaya çalışmaktadırlar.Peşin alım ile 200.000 TL lik bir bütçesi olan vatandaş sırf ödeme planı uygun olduğunu düşünerek bütçesinin çok üzerinde ev almaya çalışmakta ve gelirindeki en ufak bir dalgalanmada sıkıntıya düşmektedir.Eğer bir şirket müşterisini bankaya yönlendirmeden ödeme planı uygulamaya çalışıyorsa o şirketin mali yapısının çok iyi incelenmesi gerekmektedir.Mali yapısı çok sağlam olamayan sırf müşteriden alacağı ödemeler ile inşaatını sürdürmeye kalkan bir şirket ufak bir tahsilat eksikliğinde anında etkilenecek ya teslim süresini uzatacak yahutta çıkış yolları aramaya başlayacaktır.
 
#3
Yeni projelerden ev almak isteyen tüketiciler, maketten konut seçiyor. Ancakmaket üzerinden konut almak eskiden bazı riskleri beraberinde getiriyordu. Türkiye'nin lider gayrimenkul firmalarından Remax Lot Brokerı Can Alisbah artık risklerin ortadan kalktığı, maket projelerin de tüketiciler için güvenli bir yatırım olduğunu açıkladı.

Tüketiciye 14 günde cayma hakkı

Ankara'da pek çok başarılı proje satışına imza atan Can Alisbah maket projelerden konut alan yatırımcının artık 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden satış sözleşmesinden cayabileceğini söyledi. Alisbah "Satış vaadi sözleşmeleri noter huzurunda yapılacak ve firma aldığı bedeli iade edecek." dedi. Yani yatırımcı aldığı konuttan 14 gün içinde ceza ödemeden vazgeçebilecek.

Tüketicinin artık devir teslim tarihine kadar herhangi bir gerekçe göstermeden de sözleşmeden vazgeçebileceğini söyleyen Alisbah ancak bu durumda firmaların doğan masraflar nedeniyle sözleşme bedelinin yüzde 2'sine kadar tazminat talep edebileceğini ifade etti. Alisbah, "Bu düzenlemeyle birlikte tüketicilerin yüksek meblağlı ödemelerin söz konusu olduğu bu tip satışlarda daha güvenli bir yatırım sağlanıyor." dedi.

Teslim süresi 36 ayı geçmeyecek

Gayrimenkul satışında Avrupa 3.'sü, dünya 16.'sı Remax Lot Brokerı Alisbah; maketten konutta teslim sürelerinin artık 36 ayla sınırlı olduğunu hatırlattı. Yani yatırımcılar 36 ay içinde bitmiş evlerine kavuşacak. Alisbah maketten ev almanın bitmiş ev almak kadar güvenli ve karlı olduğunun altını çizdi.

Konutta KDV indirimi

Maket konut satışlarının kanun güvencesinin altına alınmasının ardındangayrimenkul sektörünün yüzünü güldüren bir diğer gelişme de KDV indirimi oldu. 18 yıldır gayrimenkul sektöründe adından söz ettiren Alisbah 150 metrekarenin üzerindeki konutların yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8'e düşürülmesinin sektörü hareketlendireceğini söyledi. Alisbah, "İndirim tüketiciye yansıyacak ve satışlar artacak." dedi. Konut almanın daha da kolaylaşacağını söyleyen Alisbah, "Karar gayrimenkul sektörü açısından büyük bir açılım." dedi. (Kaynak: Vatan EK)
 
#5
Eğer ilk evimi alıyorsam ya da tek atımlık barutum var ise maketten ev almam.

Satış ofislerinin içinde bulunan maketlerde kesinlikle bir legal yazı olmalı. ( Legal yazı: cümle sonuna * işareti konarak metnin en altında ya da ödeme planının altında minimum fond ile yazılan açıklama yazılarıdır.) Ve o legal yazıda arazi ölçeği ile proje ölçeğinin oranları yazmalıdır. Çünkü bazı firmalar ne yazık ki 1/100 ölçekli arazi maketine 1/200 ya da 1/300 ölçekli bina yerleştirmekte, bu da konut müşterisini yanıltmaktadır. Yine bir algı yönetimi ile karşı karşıyayız. 30 dönümlük bir araziye yerleştirilen 800 daireli proje maketinde yeşil alan ve bina arasında ki mesafeler o kadar geniş olarak verilmiştir ki sanırsın çocukların uçsuz bucaksız ovalarda uçurtma uçuracak ama gel gelelim uygulamaya. Proje imalatı biter ve teslimler başlar o uçsuz bucaksız görünen yeşil alanın genişliği 5 mt olmuş, karşı komşun balkonda kahvaltı yaparken kaç zeytin yediğini tabağındaki çekirdeklerden sayabilecek kadar iç içe binalar yapılmıştır. Maketteki o süslü püslü, balkonundan çiçekler sarkan, maketinde görünen ve temsilcinin size projeyi anlatırken hayalini kurdurttuğu gölgesinde oturacağın ağaçlar gitmiş yerine 1.5 mt lik üzerinde 7-8 tane yaprağı olan fidanlar gelmiştir. O yüzden oturacağım evi alıyorsam kesinlikle maketten ev almam. Hatta biraz daha ince düşünürsek alacağım ev eğer sitede ise kesinlikle sitede en aşağı 3-4 senedir oturum olmasını göz önüne alırım. Nedeni ise demografik yapısı oturmuş, peysajı gerçekten kök salmış, sosyal tesisi hayata geçmiş ve en önemlisi aidat ücretleri netlik kazanmıştır.

Eğer yatırımcı ve 3 ya da 4. evimi alıyorsam bulunduğu bölgedeki m2 birim fiyatları 5.000 TL iken maketten aldığım projede 2.500 TL ise alırım. çünkü bu bir fırsattır.
 
#7
Firmasına göre değişmekle birlikte şu an riskli sayılır, satış vaadi sözleşmesini mutlaka tapuya şerh ettirin, yine de garantisi yok tabi
 
#10
Maketten satış Türkiye’de bitmiştir, yani resmen değil de fiilen bitmiştir. Firmalara güven sıfırın altında -18 derece, Kimse bunlara güvenmiyor o nedenle bitmiştir diye düşünüyorum
Parası olan İçin öyle, parası olmayan ne yapacak borçlanıp mecbur taksitle alacak, paran varsa güçlüsün yoksa mecbursun sisteme uymaya
 
#12
Maketten konut satışı İçin projelerin inşaa sürecinde olması lazım, şu anda projeler tamamlanmaya yakın ve insanlar görerek almayı tercih eder. Yeni başlayacak projede yok denecek kadar az, bu iş fiziki olarak bitiyor gibi sanki. Tamamen bitmez ama bir kaç yıl önceki pikniğe gider gibi konut bakmaya gitme işi de bir daha çok zor sanki
 
#13
Normalde alınabilir ama şu dönem ben almayı tercih etmem açıkçası, sektör güven vermiyor, bitmiş ve tapusu hazır olanı almayı tercih ederim
 

Son gönderiler

Üst