Köye Yerleşme Rehberi/Köye Yerleşeceklere Tavsiyeler

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında Rahan tarafından paylaşıldı.

 1. Rahan

  Rahan Daimi Üye

  Merhaba Arkadaşlar, malum büyük şehirlerin durumu belli, herkesin dilinde de sakin bir kasabaya/Köye yerleşme geyiği dönüyor. Bu başlık altında yerleşilebilecek yerler, maliyetler, ihtiyaçlar, zorluklar, dikkat edilmesi gerekenler, avantajları, dezavantajları vs. vs. paylaşalım istiyorum. İyi forumlar.
   
 2. SEVGÜLK

  SEVGÜLK Yeni Üye

 3. ISMAILU

  ISMAILU Yeni Üye

 4. varlık

  varlık Yeni Üye

 5. mukmir

  mukmir Yeni Üye

 6. ERCÜMENTG

  ERCÜMENTG Yeni Üye

 7. tagangül

  tagangül Daimi Üye

  Bana ütopya gibi gelen eylemdir. Adamlar Bodrum gibi köyle alakası olmayan bir yere yerleşiyor yine de sıkılıp geri dönüyor, güzel bir hayal ama hayal :(
   
 8. erbaş

  erbaş Yeni Üye

  Bu işlere heves edenlere tavsiyem öncelikle bir kaç ay kiralayın ve deneyin. Ya da bir sezon kirayalayın ona göre karar verin düzeninizi bozup sonra pişman olmayın.
   
 9. meşru

  meşru Daimi Üye

  Eğer kendinizden kaçıyorsanız hiç bir işe yaramayacaktır, zira aynı kafayı götüreceksiniz değişen bir şey olmayacak. "Ben gurbette değilim, gurbet benim içinde" sözünü iyi okuyun derin manaları var, kafayı arkada bırakamıyorsanız yerleşmeyin.
   
 10. tola

  tola Daimi Üye

  Beyaz yakalının iki geyiği hiç bitmez; biri köye yerleşmek diğeri tekne alıp teknede yaşamak :)
   
 11. yurtkuran

  yurtkuran Yeni Üye

  Önümüzdeki 40-50 yıl tüketim toplumdan deneyim toplumuna geçiş süreci olduğu için gayet de yapılabilir eylemdir. Hele de teknoloji bu kadar gelişmişken. Su için kuyu, elektrik için güneş enerjisi gibi. Yeterki sen gerçekten yapmak iste. Çobanın gönlü olsa tekeden süt çıkarır.
   
 12. aydınalp

  aydınalp Yeni Üye

  Köyde yaşamak suyu bardakta yeşili televizyonda sevenlerin yapacağı iş değil, hele pembe popolu beyaz yakalılara göre hiç değil. Köy yaşamı sizin alışık olduğunuz konfordan çok çok uzak. Her işinizi kendiniz görmek zorundasınız. Sıkışınca getir'i arayayım getirsin, acıktım pizza söyleyelim yok yani, aklınızda olsun.
   
 13. VILDANS

  VILDANS Yeni Üye

  Hayaller köyceğiz, gerçekler mecidiyeköy :)
   
 14. BerrakH

  BerrakH Daimi Üye

  Köy hayatı dışarıdan göründüğü gibi romatik değil maalesef, epey de zordur. Acıktığında gir yemek sepetine canının çektiğiniz söyle, 10 dakika gecikse adamlara çemkir yok öyle köyde. Acıkınca gireceksin kümese, follukta varsa alacaksın yumurtaları kıracaksın yiyeceksin, bu kafayla olmaz o işler.
   
 15. GÜLŞAHT

  GÜLŞAHT Yeni Üye

 16. özerdinç

  özerdinç Yeni Üye

  Birkaç yıldır benimde kafa yorduğum köye yerleşme planı hakkında birkaç kelam etmek istiyorum;
  Yukarıda bazı arkadaşların da belirttiği üzere şehirdeki kafayla köye gitmemek gerekiyor. Bazı şeyleri arkada bırakmak önemli.

  Şehrin kalabalığı her geçen gün gerçekten insanları daha fazla zorlamaya başladı. Bu durum insanları yeni arayışlara yöneltiyor. Çevremde arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla yapılabilecek en büyük hata şehirdeki kafayla köye yerleşmek oluyor yani zihniyeti değiştirmeden aynı zihniyetle köyde yaşamaya çalışıyorlar, sonrasında ciddi bir mutsuzluk, ciddi bir hayal kırıklığı oluyor. Yakın dönemde bir arkadaşım Bodrum’a yerleşti, hemde çok güzel bir iş imkanıyla İstanbul’daki maaşıyla Bodrum’a gitti sadece dört ay kalabildi. Başka bir bankacı arkadaşım Şube müdürü olarak gittiği Bodrum’da bir yıl dayanabildi ve geri döndü. Dolayısıyla aslında bazı şeyler dışardan göründüğü gibi değil. Siz yaz döneminde gidip bir hafta tatil kafasıyla yediğiniz gözlemeyi köyde yaşama ile bir tutmayın. Hayarınızdaki radikal bir değişiklik romantik hislerle değil, mantıklı ve ayakları yere basan bir şekilde olmalı. Özetle İstanbul’daki hayatınızı peşinizden köye götürmeyin, gittiğiniz yerin standartlarını öğrenmeye çalışın ve bu standartlara uyup uyumayacağınızı kafanızda netleştirin.

  Nihayetinde maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisine baktığınızda temel yaşamsal ihtiyaçlar geçinmek barınmak yemek yemek önemli bir yer tutuyor hayatımızda. Köyde de ne yiyip ne içeceğimizi planlamak önemli hale geliyor. Köye gider gitmez tarım gıda hayvancılık yapacağınızı da düşünmeyin. Eğer böyle bir düşünceniz varsa öncelikle temelli yerleşmekten ziyade birkaç deneme yapmanızı öneririm. Yakın dönemde forumda da belirtildiği üzere İstanbul’dan İzmir’e ciddi bir gö. söz konusu. Evet İzmir ile köyün ne alakası var ama İzmir o kadar çok göç aldı ki artık İzmir’in de İstanbulda çok farkı olmadığını söylüyor yaşayanlar. Yine beyaz yakalıların tamamında bir Ege yerleşme özlemi var. Aslında köy yaşamını özlüyorsanız Ege’den çok daha güzel yerler var. YouTube programında Emrah Sefa Gürkan Hoca romantikler tarım yapmak için Ege'ye yerleşmek istiyor. Kardeşim tarım yapmak istiyorsanız Adapazarı, İzmit, İznik şahane yerler, Ege'de ne tarımı yapacaksın diye dalga geçmişti Ege'ye yerleşmek isteyenlerle.

  Kararsız kalınan konulardan biri ev mi alayım yoksa kiralayanın mı? Bence kesinlikle öncelikli olarak kiralamak mantıklı çünkü bu tarz maceralara girenlerin tamamına yakını bir seneyi doldurmadan geri dönüyor eğer birikmiş paranız varsa ev almak ya da ev yapmak işin kolay tarafı. Ben kiralayarak denemeye başlamanızı öneririm. Hatta mümkünse İstanbuldaki standardınızı bozmadan yapmaya çalışın, yakın bir yerlerde haftasonları olacak şekilde deneyin, alıştırın kendisiniz. Köy hayatı şehirdeki kadar kolay değil ciddi özveri ve talepkar bir hayat. Bir çok işi kendiniz yapmanız gerekecek şehirde alışmış olduğunuz bir çok konfordan vazgeçmeniz,Teknolojik imkanlardan uzak kalmanız gerekecek

  Benim yaptığım araştırmalarda özellikle kuzey Ege Çanakkale tarafları Ege’nin kısmen iç kısımları İznik ve civarı, Adapazarı Sakarya daha yukarı çıktığınız zaman Amasra, Amasya, Zonguldak, Batı Karadeniz gerçekten yaşanılacak yerler biraz ezber bozmak adına bu tip yerlere yerleşmenizi gerçekten öneririm
   
 17. ReniV

  ReniV Yeni Üye

  Köye yerleşmek değilde doğayla içiçe olmak diye anlıyorum ben yukarda yazılanları bunu iyi bir şehirli bir hayattan kurtulmak insanın kendine yapabileceği en büyük iyiliktir bence
   
 18. enmutlu

  enmutlu Yeni Üye

  Balıkesir tarafına yerleşip saanen keçileri yetiştirmeleri öneririm hem sağlık açısından hem de ruh sağlığı açısından kendine de büyük iyilik etmiş olursun
   
 19. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Hayalim bi çiftlik youtube kanalını takip etmenizi öneririm, ciddi fikir verecektir.

   
 20. müfide

  müfide Üye

  Aslından köyde/doğada yaşamak minimalist yaşam biçimini benimsemektir. Yani ne kadar az eşya ile yaşayabileceğinizi bilseniz inanın gereksiz ne kadar çok eşyanın olduğunu farkedeceksiniz. Ve bu eşyaların hayatınızda size sahip olduğunu ve sizin zihninizde yük olduğunu anlayacaksınız. Fight Clup Filminde Tyler Durden karakteri "Sahip olduklarınız döner size sahip olur" diyordu. Ne kadar anlamlı bir söz. Dinimiz bize biriktirin ama yığmayın diyor. Şimdi eşyalarınızı bir düşünün, kıyafetlerinizi, ayakkabılarınızı, kozmetik eşyalarınızı gerçekten gereksiz ve sizin onlarsız yaşayamayacağınız düşüncesi zihninizi işgal ediyor.

  ... O, mal yığıp biriktiren ve onu saydıkça sayandır. Gerçekten malının kendisini ebedi kılacağını sanıyor. Hayır; andolsun o, Hutame ye atılacaktır." Hutame"nin ne olduğunu sana bildiren nedir? Allah ın tutuşturulmuş ateşidir. (Hümeze Suresi, 2-6)
   
 21. ÖZLEME

  ÖZLEME Yeni Üye

  Ya Hocam her şey tamam, her şeye katlanırım da o gübre kokusu tavukların ineklerin hayvanların kokusu beni bitiriyor ya
   
 22. EYÜPP

  EYÜPP Yeni Üye

  Paranız yoksa köye bile yerleşemezsiniz kardeşim bu kadar net
   
 23. SEVCANİ

  SEVCANİ Daimi Üye

  Dönem öyle bir dönem ki köydeki şehire yerleşme hayali kuruyor şehirdeki köye dönme hayali enteresan
   
 24. ASSOSİ

  ASSOSİ Daimi Üye

  Gerçekten Türkiyede yıllar önce köye dönüşün bir moda olacağını söyleseler insanlar asla inanmazdı ancak hayat enteresan sürekli olarak yenilenme ve değişim içersinde. Bir çok insanın doğa ile bütünleşik ve organik yaşam hayali gerçekten anlaşılabilir bir hal almış durumda. Yine ilginç olan olan köye dönmek isteyenler aslında köy kökenli insanlar değil belli bir eğitim ve standart sahibi insanlar. Bu da kısmen anlaşılabilir bana göre çünkü Çünkü gerçekten şehir hayatı ya da modern hayat insanın sürekli olarak kaldırabileceğini bir durum değil. Köye dönüş hayali kuran insanlar ağırlıklı olarak arabalarıyla geçerken çam ormanları deniz doğa gibi hayaller kurarak bu işlere soyunmak istiyorlar ama işin içine girdiklerinde gerçekten durumun böyle olmadığını, gerçekten çok zor bir hayatın kendilerini beklediklerini görüyorlar. Çoğu zamanda alıştıkları konfordan vazgeçmek istemediklerinin farkına varıyorlar.

  Bence şu anda belediyenin açmış olduğu belirli kurslarla böyle radikal bir karar almadan önce belli bir adaptasyon süreci bir oryantasyon süreci yaşamak daha mantıklı. Köye yerleştiğin zaman tarım gıda hayvancılıkla para kazanabileceğinizi düşünmeniz çok olası görünmüyor en azından ilk dönemler için. Çünkü ilk dönemde köy hayatında ya da doğanın içersinde belli bir standartı yakalamak için yine belli bir maddi birikim gerekiyor.

  Beklentilerinizi netleştirmeniz ve buna göre hareket ediyor olmanız çok ama çok önemli. Yukarda bir arkadaşımızın yazdığı üzere gerçekten daha önce hiç gitmediğimiz halde hayallerimizi bire bir karşılayacak yerler var batı Karadeniz ve Bursa çevresinde. Bence doğayla iç olmak isteyenlerin yaşamak isteyeceği yerler yine köye yerleştiğiniz zaman masraflarını düşük de olsa geçinmek için belli bir bütçe ihtiyacımız olacak bunu ya biriktirmiş olduğunuz paradan ya emeklilik maaşlarınızdan yada kira gelirlerimizden karşılıyor olmanız olası. Yani köye yerleşmek için bile bir yatırım maliyetini göze almanız gerekiyor.
   
 25. müfide

  müfide Üye

 26. ErdilÜ

  ErdilÜ Yeni Üye

  Bizim Beyaz yakalı tatil köyüne yerleşir ancak :)
   
 27. şükrettin

  şükrettin Yeni Üye

 28. takdir

  takdir Daimi Üye

  Köye Dönüş Kredisi ve Destekleri (EV PROJESİ-YOL YARDIMI- HİBE)

  Devlet büyükşehirlerde yaşayan ve köye dönüş yaparak ev projesi hazırlamak isteyenler için, tarım ve hayvancılık
  ile uğraşmayı amaçlayanlara kredi desteği sağlıyor. 30 bin lira hibe ile köye dönen kendi işini kurduğu gibi,
  ekonomiye katkı sağlıyor. Üstelik 30 bin lira hibe çiftçimizden geri alınmıyor.

  Köye Dönene Ev Projesi Var mı?
  Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 yıllarında vermesi muhtemel olan genç çiftçi projesinde ev projesi yer almıyor. Yani
  çiftçimizin 30 bin lira hibe ile kendi evini kendisi yapması gerekiyor. Ancak büyük şehirlerde ikamet eden
  vatandaşlarımız köylerine dönebilmek amacıyla eşya taşıma için Belediye Başkanlıklarına başvuru yapabiliyor. Bu
  başvuru sonrasında köye dönüş eşya taşıma parası verilebildiği gibi ücretsiz nakliyede sağlanabiliyor.

  Köye Dönüş Yasasından Nasıl Yararlanılır? Nereye Başvurulur?
  Kamuoyundan duyulduğu gibi başlı başına bir köye dönüş yasası mevcut değil. Devlet Tarımsal ve Kırsal Kesimlerin
  desteklenmesi amacıyla dönem dönem hibe projeleri ortaya koyuyor ve bu projeler kapsamında tarımsal teşvikler
  veriyor. 2019 yılı için söz edilen 300 koyun projesi, (30 Haziran 2019 tarihine kadar hayvan dağıtımları yapılacaktır.) Genç çiftçi 30 bin lira hibe desteklemesi, (Son başvuru 31 Mayıs 2019)
  100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi, 5 gebe düve hibe projesi bu desteklemelerin arasında yer alması bekleniyor. Genç çiftçi projesinde köye dönüş yapan çiftçilerimizden şu şartlar aranıyor;

  1. 18-41 yaş arası olmak,
  2. Köye dönüş yaparak projelerden birini seçmek ve başvurmak,
  3. Herhangi bir yerde sigortalı çalışmıyor olmak,
  4. Projenin gerekliliklerine sahip olmak,
  5. 3 yıl boyunca hayvanları veya aldığı destek miktarını ürünleri satmadan faaliyetini sürdürmek.

  Köye Dönüş Projesi 2019 Yılında Devam Edecek mi?
  Bu projede başvurular şahsen Tarım ve Orman İl İlçe Müdürlüklerine yapılıyor. Başvurular başladığında önce sistem
  üzerinden kayıt olunuyor ve ön başvurular gerçekleştiriliyor. Başvurusu bu yıl tamamlandı ancak 2019 yılında kesin
  olmamakla beraber devam edeceğinden söz ediliyor. Devlet zaman zaman, şehirlere yapılan göçü azaltmak ve yerli
  üretimi desteklemek amacıyla bu projenin adı altında başlıklarla çeşitli destekleme ve teşvikler vermektedir. Bu
  projelerin asıl amacı, gençlerimizin iş bulabilmesi, ellerinin ekmek tutması ve köyden göçün azalması içindir. Hiçbir
  sermayesi olmayan, büyük şehirde yaşanan ve borç batağına düşmüş gençlerimizin memleketlerine dönerek,
  üretime katkı sağlaması en büyük ekonomik amaçtır. 2016 yılında uygulanan Genç Çiftçi Projesi ile köyüne dönen
  gençlere 30’ar bin lira hibe verildi. Desteklerin 2019 ve hatta 2023 yılına kadar Köye Dönüş Kredisi ve Destekleri
  devam edeceği söyleniyor.

  Destek Verilen Projeler
  Hem köye dönüş yapan hemde, köyünde tarım ve hayvancılık ile uğraşan genç çiftçiler de projeden yararlanabiliyor.
  Proje ile 30 bin lira hibe ödemesi yapılıyor. Hayvancılık sektöründe;
  Büyükbaş hayvancılık sektörü (inek, manda sığır yetiştiriciliği)
  Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği (koyun keçi yetiştiriciliği)
  Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği (tavuk, hindi, kaz, ördek vb.)
  İpekböceği yetiştiriciliği (ipekböceği ve koza üretimi)
  için destek ödemesi yapılırken, Tarım Sektöründe ise;
  Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği,
  Kültür mantarı üretimi projelerini,
  Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği (sera hibe kredisi)
  Kapama meyve bahçesi tesisi yetiştiriciliği hibesi verilecektir.
  İlaveten bir de tıbbi aromatik bitkiler için şu sektörler geçerli kabul ediliyor;
  Coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim
  konulu projelere yönelik,
  Tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi konulu projeler kapsamında,

  Köye Dönüş Kredisi Nasıl Alınır?
  Milli Tarım Projesi dahilinde çiftçimize, köyde oturanlara ve köye dönüş yapanlara kredi veriliyordu. Bu projeler
  güncel olup, sürekli olarak devam edecek. Tarım ve Hayvancılığın bitmemesi ve yeterli üretimin sağlanması için,
  ülkemizin köyde Tarım yatırımı yapan gençlere her zaman ihtiyacı var. Eğer amacınız köye dönmek için yol parası
  temin etmek ise, veya maddi destek arıyor iseniz, Köye Dönene Yardım yapan kurum ve
  kuruluşlara başvurabilirsiniz. Eğer sizde köye kesin dönüş yapıp, hibe kredi ile işinizi kurmak istiyor iseniz, tarımsal
  yatırımlara başvurabilirsiniz.

  Belediyeden Köye Dönüş Yol Yardımı
  Yol yardımı için 2 farklı yöntem mevcut. Bunlardan bir tanesi Belediye Başkanlığına başvurup göç yardımı almak,
  diğeri ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaktır. SYDV’nın böyle bir ödeneği mevcut değil
  iken, Belediyeler zaman zaman imkan sağlayabiliyor. Örneğin İstanbul’dan Van iline göç edecek bir vatandaşımız
  için tek bir araç temin etmek yerine, aynı bölgeye göç eden ve yol yardımı almak isteyen Muş ilimizde ikamet eden
  bir vatandaşımıza da aynı araçta yer ayarlanıyor. Belediye bütçesinin yeterli olması durumunda peşinen nakliye
  parası da verilebiliyor.
   
 29. zerr

  zerr Yeni Üye

  En çok yerleşilen köyleri (Türkiyede en çok göç alan 10 köy) yazdım aşağıda, baktığınızda yine parası olan kişilerin yerleştiği köyler gibi duruyor :)

  Şirince Köyü - İzmir
  Turunç Köyü - Muğla
  Küçükköy - Balıkesir
  Selimiye Köyü - Muğla
  Amos Köyü - Muğla
  Bezirgan Köyü - Antalya
  Yusuflu Köyü - İzmir
  Alibahadır Köyü - İstanbul
  Maksudiye Köyü - Adapazarı
  Bitez Köyü - Muğla
   
 30. ZELIHAA

  ZELIHAA Yeni Üye

 31. RENGİNA

  RENGİNA Daimi Üye

  Büyükşehirde yaşayan hemen herkesin bir gün işi gücü bırakıp daha sakin ve huzurlu bir yere taşınma isteği ve kısmen planı var. Bu istek genelde sahil kasabalarına veya deniz kenarına yerleşmek gibi bir beklenti ile hayal ediliyor. Ancak yakın dönemde gayrimenkul fiyatlarındaki artış buraları da ciddi anlamda etkiledi. Özellikle çok tercih edilen yerlerde ev ve arsa fiyatları %500'd kadar artış göstermiş durumda. (istisnalar kaideyi bozmaz.) Genelde Ege ve civarı tercih ediliyor yerleşmek için. Egede de en çok tercih edilen İzmir ve Aydın çevresi, Muğla, Çanakkale, Denizli ve Balıkesir civarı denebilir. Bu bölgelere olan talep de fiyatları ciddi anlamda artırmış durumda. Yani eskisi gibi 20 bin lira ile gidip yerleşeyim pek mümkün görünmüyor. Ev almak isterseniz biraz da bahçesi olsun derseniz 150 bin liradan başlayıp milyonlara kadar çıkabiliyor. Bunda en önemli etken talep, marka olmuş yerler pahalı iken henüz keşfedilmemiş yerler oldukça uygun sayılabilir. Baktığınızda her yıl % 35 civarında da fiyatlar artıyor, bu da bize Köy'e talebin artarak devam ettiğini anlatıyor. Eğer böyle bir niyet varsa acele etmekte fayda var, en azından yatırımı bugünden yapmak karlı sayılabilir.
   
 32. BEKİRÇ

  BEKİRÇ Daimi Üye

  Hafta sonu Popüler sayılabilecek kasaba ve köylere gidin bir sürü akademisyen, beyaz yaka görürsünüz, bu kişiler yer bakıyor, bağ bahçe arıyor. Burada yeni hayatları için yaşam alanı ve nefes alabilecekleri yeni bir dünya arıyorlar. Şehirde yaşayan mutsuz, Türkiyede genel olarak mutsuz ve arayışta olanların memleketi. Köylümüz de uyanık bu işi bir iş kolu haline getirmiş durumda. Köy domatesi diye yol üstünde migrostan aldıkları domatesi satıyorlar. Bir kere Egede ücra yada saklı bir yer kalmamış. Sahibinden.com'a girin bakir bir yer neredeyse yok gibi, ayrıca fahiş bir şekilde fiyatlanmış. Bizim şehirlinin evini müteahhite verme hayali köyde yıkık dökük evini, bağını, bahçesini şehirden gelen birine kaktırmak şekline dönüşmüş durumda. Yani beyaz yakalının köye yerleşme romantizmi bir sektör haline gelmiş emlak spekülatörleri ve uyanın köylü kardeşlerimiz tarafından. Yani şehirde kötü insanlardan bıkmış ve uzaklaşmaya çalışırken tam göbeğine düşebilirsiniz.
   
 33. KORAYA

  KORAYA Yeni Üye

  Kırsala yerleşmeyi ve üretimin artması için Tarım ve Orman Bakanlığı, üretimde verimliliği ve kaliteyi yükseltmek için kırsalda yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunlarının projelerine 100 bin lira hibe desteği verecek. Resmi Gazete' de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile hayata geçirilecek proje, ilk etapta Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin'de uygulanacak. Proje kapsamında destekler hayvansal, bitkisel, su ürünleri, yöresel tarım ürünleri ve tıbbi aromatik bitkilerin üretimi depolanması ve paketlenmesine yönelik olacak.
   
 34. gözdebilkay

  gözdebilkay Daimi Üye

  Ortalama 70 yıllık bir ömürde gayet de mantıklı bir harekettir, ölüp gideceğiz bari son 20 yılı adam gibi geçirelim doğamıza uygun şekilde.
   
 35. HAZRETK

  HAZRETK Yeni Üye

  Bir süre sonra alıştığınız çevreden kimse kalmayacak asosyal olacaksınız, bu durumun sizi mutlu edip etmeyeceğine iyi karar verin, dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın sakın.
   
 36. SERTAÇY

  SERTAÇY Daimi Üye

  İnsanların köyden (köyden) kaçma ve büyük şehire yerleşme sebepleri sosyalleşmenin az olması. Yani 17 yaşındaki çocuk kendi yaşıtlarındaki kızlarla bir arada olmak, facebook, instagram kullanmak, flört etmek, beğenilmek istiyor, havalı olmak istiyor. Bu yaşadığı yerde pek mümkün olmuyor. Adamın 500 dönüm tarlası var, bu boş duruyor büyük şehirde güvenlik olup asgari ücretle çalışmayı, 70 m2 dairede 3 kişi kalmayı kabul ediyor. Neden? Sosyalleşmek adına. Avrupada çiftçi işini bitirip köyün kasabanın Pub'ına geliyor, içkisini içiyor, sosyalleşiyor şehirde bulabileceği hayatı kısmen yaşadığı yerde bulabiliyor, bu da sürdürülebilir bir yaşam biçimi oluyor onun için.
   
 37. SERRAM

  SERRAM Daimi Üye

  Hocam köy yaşamı iğrençtir, burada da böyledir Avrupada da böyledir. Devletin teşvik vermesi vs hep bu yüzdendir çünkü tercih edilmez. Yukarıda Şirince yazmışlar, Ege kasabaları yazmışlar, bunların neresi köy birader. Bunlar Turizm beldesi. İşiniz gücünüz entel dantel işler. Köyde çamur vardır, soğuk vardır, iş vardır, kar yağdığında 5'de kalkmak zorunluluğu vardır, hayvan ve tezek kokusu vardır, var oğlu vardır. Avrupada Bulgaristan schengen bölgesine girince 2 milyon göç verdi. Köyle bomboş, yaşlılar dışında kime yok. Daha küçük bir şehire yerleşmek istersiniz bunu anlarım ama köy başka bir şey. Hele bir de tarım hayvancılık yapıp para kazanacağını düşüneni kusura bakmayın ama ciddiye alamıyorum. 200 yıldır adam köyde işin uzmanı bu işlerden para kazanamıyor, sen geleceksin yumuşak pembe ellerinle bu işleri yapıp para kazanacaksın, valla bravo. Sen yolda giderken şirin ve yeşil köyleri görüyorsun ya işin aslı hiç öyle değil. Şükrü Erbaş'ın "köylüleri niçin öldürmeliyiz" şiirini okumanı öneririm. Sen küçük burjuva olarak köye yerleşmeyi değil sosyetik bir turizm beldesinde kıçını devirim yatmayı ve şehir konforundan vazgeçmemeyi hayal ediyorsun. Eski Roma'mı olm burası? Paran varsa git Selimiye, Datça, Bodrum'a yaşa. Diğer türlü senin hayalin boş bir hayalden başka bir şey değil.
   
 38. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Sakin ol şampiyon..
   
 39. SezginC

  SezginC Daimi Üye

  Abi aslında basit, yıllık izninde Bodrum'a değil gitmeyi planladığın köye git ve 15 gün yaşa, sonra yapıp yapamayacağına karar ver.
   
 40. FIRAT

  FIRAT Yeni Üye

  "Yok Artık 2" Filminde bununla ilgili 15 dakikalık bir bölüm vardı, epey komikti aslında. Bence fikir verir.
   
 41. atasever

  atasever Daimi Üye

  Köy değil de küçük bir ilçe daha mantıklı sanki.
   
 42. NURETTİNB

  NURETTİNB Yeni Üye

  Herkesi kendiniz gibi düşünmeyin, cep telefonu kullanmayan, saat takmayan, emaili olmayan insan var. Adam değil köyde dağ başında çadırda aylarca kalıyor. Herkesi kendi terazinizle tartmaya kalkarsanız terazinizi kırabilirsiniz dikkat edin. Bunun binlerce örneği var google'a girip bakabilirsiniz.
   
 43. yeşimünal

  yeşimünal Daimi Üye

  Hiç öyle gözünüzde büyütmeyin, uygun fiyatlı ceviz yetişecek bir arazi alın. Chandler ceviz ekin 4 yılda olgunluğa erişiyor ve meyve veriyor. Dönümünde bugünkü rakamlarla 12.000 TL alırsınız, 2.000 TL'si masrafa gider, size 10.000 kalır, 10 dönüm dikseniz 100.000 TL yıllık gelir olur ki bu da aylık 8.500 TL gibi bir rakama denk gelir. Gerisi sizin paşa gönlünüze kalmış.
   
 44. pınarkaraca

  pınarkaraca Daimi Üye

  Hayatı instagramda yaşayıp, İstanbuldan 3 uzak kalınca bile özleyenlerin yapabileceği iş değildir. Adam 1 hafta tatile gidiyor orada bile İstanbul'u kalabalığı özledim diyor, muhabbet açılınca da yerleşeceksin köye oh mis gibi diyor, şaka gibi.
   
 45. SAFAKO

  SAFAKO Daimi Üye

  Herkes köye yerleşip izole olunacağından bahsetmiş sanki. Arkadaş 365 günün tamamını köyde ya da doğada geçirmek zorunda değilsin. Mesele zihniyet değişimi, sen haftanın 2 günü gel şehire, iç starbucks'tan kahveni hayatına devam et. Kurgunu nasıl yaptığına bağlı. Sadece Ege olarak düşünme, Köy deyince de İstanbul'a 1 saat mesafelere bakın inanamayacağınız kadar çok fırsatlar var. Ben vaktiniz olursa İstanbul'un en uzak köyü Çatalca İlçesine bağlı Binkılıç Köyünü bir görün mutlaka. Diğer önerilerimi de paylaşıyorum;


  Şile/Gökmaslı
  Çatalca/İnceğiz
  Beykoz/Akbaba
  Çatalca/Binkılıç
  Çekmeköy/Reşadiye
  Çatalca/Kabakça
  Sarıyer/Gümüşdere
  Çatalca/Kızılcaali
  Silivri/Büyükkılıçlı
   
 46. Tahsin

  Tahsin Daimi Üye

  Forumdan yerleşen kimse var mı? Kimse varsa Deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyorum
   
 47. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

 48. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

 49. erike

  erike Yeni Üye

  ''zenginler şehir hayatını terk eder fakirler köye göçer''
   
 50. şimşad

  şimşad Daimi Üye

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş