Konut Kredimi Ödeyemiyorum

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında repeatafterme tarafından paylaşıldı.

 1. repeatafterme

  repeatafterme Daimi Üye

  Bankaların müşterilerine sundukları en yüksek meblağlı kredi çeşitleri arasında yer alan konut kredileri, ödemelerin güvence altına alınabilmesi için tüketiciye dair farklı önlem ve yaptırımları da beraberinde getiriyor. Peki, müşteriler kredi taksitlerini geciktirdikleri ya da ödemedikleri takdirde neler oluyor ve ne yapmaları gerekiyor? İşte cevapları...

  Bankaların müşterileri için sundukları kredi, kredi kartı ya da sigorta çeşitleri gibi hizmetlerine dair herhangi bir taksit geciktiği ya da ödenmediği takdirde birbiri ile benzer yaptırımlar uygulanıyor. Taksitlerin gecikmesini ya da ödenmemesini engellemek için önlem amaçlı ve mevcut yönetmeliklere uygun şekilde gerçekleştirilen yaptırımların başında haciz geliyor. Müşteri maaşına, hesaplarına veya diğer tüm mallarına el koymayı kapsayan haciz süreci konut kredisi geciktirildiği ya da ödenmediği durumlarda da bankanın izleyeceği prosedüre göre devreye sokulabiliyor. Küçük meblağlı kredi ve kredi kartı borçlarının kapatılmasını önemli ölçüde hızlandıran haciz işlemleri, konut kredisi gibi oldukça yüksek tutarlı borçlarda çoğu zaman yetersiz kaldığı için işe yaramayabiliyor. Bu nedenle süreç, kredisi ödenemeyen konutun banka tarafından satışa çıkarılmasına kadar ilerleyebiliyor.

  Bankalar, konut kredisinin taksiti geciktirildiği zaman gecikme tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde müşterilerine posta yoluyla bildirimde bulunmakla yükümlüler. Yapılan bu bildirime rağmen birbirini takip eden 2 ay ya da 2 kredi taksiti boyunca gecikme devam ediyor veya hiçbir şekilde ödeme yapılmıyorsa bankalar tüketiciden borcun tamamını talep etme hakkına sahip oluyorlar.

  Bankaların Yaptırımlarına Karşı Neler Yapılabilir?

  Bankalar, konut kredisi taksitinin ardı ardına geciktirilmesi ya da ödenmemesi durumunda borcun tümünü isteme hakkına sahip olduklarını tüketiciye bildirebilirler. Bu noktada bankaların müşteriye çözüm için 1 aylık süre tanıması gerekiyor. 1 aylık süre içerisinde banka ile anlaşmaya varılabilecek tüm ihtimalleri değerlendirmek sürecin daha fazla uzamaması ve farklı bir boyuta taşınmaması açısından oldukça önemli.
  Eğer bu 1 aylık süre zarfında da herhangi bir çözüme varılamadığı takdirde banka, kredisi ödenmeyen konutu satışa çıkarabiliyor ya da İcra ve İflas Kanunu'nun 45. maddesi uyarınca haciz yoluna gidebiliyor. Bu seçimi yapmak alacaklıya ait olmakla birlikte eğer evin satışına karar verilmişse Sermaye Piyasası Kanunu'nun uygun gördüğü yetkililer tarafından ipotekli konut için kıymet takdiri yapılıyor ve ortaya çıkan meblağ 10 iş günü içinde müşteriye bildiriliyor. Tüketici bu tutarı kabul edebileceği gibi tutara itiraz da edebiliyor. Banka, konut satışının ardından borcun kapanmasıyla birlikte kalan tutarı müşteriye aktarmakla yükümlüyken tüketici de satış ardından ödenmemiş borç kalıyorsa bu miktarı kapatmakla yükümlü oluyor.

  (Kaynak: Milliyetemlak.com)
   
 2. hodor

  hodor Daimi Üye

  Bankalardan kullanmış olduğunuz konut kredisi ile evinizi satın aldınız. Hem bu alım süreci boyunca hem de evinizi satın aldıktan sonra gerçekleşecek taşınma sürecinde, pek çok masrafla karşılaşabilirsiniz. Peki, bu masraflar sizi çok fazla nakit sıkıntısına sokuyorsa ne yapabilirsiniz?

  Konut Kredisi ile Taksitlerinizi Erteleyebilirsiniz

  Kredi kullanırken ortaya çıkacak dosya masrafı, tapuya ödeyeceğiniz harçlar, yeni evinizin dekorasyonu için yapacağınız masraflar, taşınma sırasında meydana gelecek nakliye giderleri ve bu süreç boyunca ortaya çıkabilecek tüm olağanüstü harcamalar nakit sıkıntısı yaşamanıza yol açabilir. Bu gibi durumları çözmenin en uygun yolu, kredilerinizi üç ay ertelemeli avantajı ile kullanmanızdır. Üç ay taksit ertelemeli konut kredileri sayesinde hem çekeceğiniz nakit sıkıntısı azalacak hem de nakit ihtiyacınızdan dolayı başka herhangi bir yere borçlanmanıza gerek kalmayacaktır. Finansal sıkıntınıza çözüm yolu bulduğunuz için büyük bir rahatlıkla evinize yerleşebilirsiniz.


  Bankalar böylece kredi taksitlerini ödeyememe endişesi yüzünden kredi almayan müşterilerine özel sundukları bu esneklik ile müşterilerini kredi almaya teşvik etmektedir. Fakat unutmamalısınız ki taksit ertelemeli konut kredilerinde kredi ödemelerine daha geç başlayacağınız için eşit faizli krediye göre daha fazla faiz ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  Çeşitli Ödeme Planlarını Araştırabilirsiniz

  Ödeme planları, kredilerin en önemli sorunlarından biridir. Kendi bütçenize uygun seçtiğiniz ödeme planına, kredinizin vadesi boyunca uymak zorundasınız. Kredilerinizi ödeyemediğiniz durumlarda ise kredinizi yapılandırabilir ya da başka bir bankaya transfer edebilirsiniz.

  Kredi Ödemelerinizi Dondurabilirsiniz

  Geçerli bir nedeniniz olduğu takdirde bankanız ile görüşerek kredinizi dondurabilirsiniz. Kredi dondurma işlemi, bankanın inisiyatifinde olmakla birlikte ortalama bir veya iki kez olmaktadır.

  Unutmamalısınız ki kredi ödemenizi dondurabilmek için bankanızın bu dondurma işlemine onay vermesi gerekmektedir. Fakat bankanız kredi dondurma işlemini onaylamıyorsa kredinizi başka bankaya transfer edebilirsiniz. Örneğin; bir ev aldınız ve evi aldığınız firmanın anlaşmalı olduğu bankaya düzenli olarak konut kredinizin taksitlerini ödüyorsunuz. Fakat evi teslim almanız gereken tarihte, ödemeleri yaptığınız halde evi alamıyor musunuz? Bu durumda mahkemeden tedbir kararı ile kredi ödemelerinin durdurulmasını talep edebilirsiniz. Tüketici mahkemelerinde açılacak bu davalar tamamen müşteriyi mağdur etmemek üzerine oluşturulmuştur. (Kaynak: Hesapkurdu.com)
   
 3. alaçuk

  alaçuk Yeni Üye

  Geçmiş olsun, yapılabilecek çok bir şey yok aslında, belki yapılandırmaya giderek yeni bir ödeme planı çıkarabilirsiniz.
   
 4. ERGUNÖ

  ERGUNÖ Daimi Üye

  Banka ile görüşün yeni bir ödeme planı çıkarırlar sanırım, şu dönemde yardımcı olmaya çalışıyorlar herkese
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş