Kentsel Dönüşümde Sürdürülebilir Başarı İçin İş Birliği Şart

Konu, 'Kentsel Dönüşüm' kısmında mainagioa tarafından paylaşıldı.

1. mainagioa

mainagioa Üye

"Bu yazı gayrimenkulturkiye.com'dan alınmıştır"
    http://gayrimenkulturkiye.com/2016/...e-surdurulebilir-basari-icin-is-birligi-sart/

Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde ortak kanaat, sürecin en önemli aktörünün belediye olduğu yönünde. Kentsel dönüşümde sürdürülebilir başarı için ise sürecin sosyolojik boyutuna kapsamlı bir yaklaşım şart.

Gayrimenkul Türkiye

9 Mart 2016

226

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) desteğiyle Management Plus Danışmanlık ve Eğitim’in düzenlediği 3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi, 25 Şubat’ta Marriott Hotel’de gerçekleşti. Bu sene “Sürdürülebilir Şehirler ve Binalar” başlığı altında gerçekleşen kongrede katılımcıların ortaya koyduğu ortak değerlendirme; 2012 yılından bugüne kentsel dönüşüm sürecinin zor da olsa ilerleme kaydettiği ve 2016 yılında ivme kazanarak daha da gelişmesi yönünde oldu.

Kongrenin açılış konuşmaları; İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, İller Bankası Genel Müdür Mehmet Turgut Dedeoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş ve T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan tarafından yapıldı. Konuşmacılar tarafından vurgulananlara göre kentsel dönüşüm için en önemli gerekliliklerin başında özel sektör ve devlet iş birliği ile yapılması ve müteahhitlik yasasının çıkarılması geliyor. Kentsel dönüşüm yasasının, imar ve yapı denetim kanunlarıyla birleştirilmesi ve görev tanımının ve denetim, yetki ve sorumlulukların belirlenmesi de bir an önce yapılması gerekenler listesinin başında geliyor. Türkiye’nin kültürel yapısına uygun yaşam alanları geliştirmeyi ve dikey değil yatay yapılaşmanın teşvik edildiği bir kentsel dönüşüm sürecine ihtiyaç duyulduğu da açılış konuşmalarında vurgulananlar arasındaydı.

Anadolu’da süreç başladı, ancak halkın desteğine ihtiyaç var

Kongrenin “Sürdürülebilir Şehirler Yaratmada Kentsel Dönüşümün Önemi” başlıklı ilk oturumu, Atlas Conceptia Yönetim Kurulu Başkanı Tavit Köletavitoğlu moderatörlüğünde Elazığ, Sivas, Bursa Büyükşehir ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanları ile ENSPD Kurucu Ortağı Caner Bingöl’ün katılımıyla gerçekleşti. Ada bazında kentsel dönüşüm ihtiyacının tüm Türkiye’de arttığı günümüzde Anadolu’daki şehirlerin kentsel dönüşüm sürecine girdiği, fakat sürecin hızlanması için halkın desteğinin arttırılması gerektiği bilgisi verildi. Bu noktada da belediyelerin halkı bilinçlendirmesi ve halkla iletişime daha çok önem vermesi gerekliliği öne çıktı. Süreçte belediyelerin Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile entegrasyonunun sağlanması ihtiyacı da katılımcıların vurguladığu konular arasındaydı. Yine de katılımcıların kafalarındaki ideal resimde sürecin oyun kuruculuğunu belediyeler üstleniyor.

Üreticiler kadar halk da süreci sahiplenmeli

“2016 Yılında Gayrimenkul Sektörünün Kentsel Dönüşüme Bakışı ve Projeleri” oturumu ise GYODER Başkan Yardımcısı Haluk Sur moderatörlüğünde Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ve Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel katılımıyla gerçekleşti. Hükümetin kentsel dönüşümle ilgili iradesini kararlı bir şekilde kullandığının belirtildiği oturumda üreticiler kadar halkın da dönüşüm sürecini sahiplenmesi gerektiği konuşuldu. Oturumda, süreç boyunca yıkımlar yapılırken halk sağlığını gözeten önlemlerin alınması gerektiğinin de ayrıca altı çizildi.

Kongrede sona yaklaşılırken, Krea Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal moderatörlüğünde “Kentsel Dönüşüm Sürecine Farklı Bakış Açıları ve Hayat Verecek Öneriler” oturumu gerçekleşti. Etkinliğin en renkli oturumunda Ege Gayrimenkul Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nihat Kandaloğlu, Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Av. Ali Yüksel, Gad Global Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Avcıoğlu, Era Türkiye Başkanı Can Ekşioğlu ve 24 TV Ekonomi Müdürü Zeliha Saraç, sürdürülebilir kentler yaratmanın yollarını tartıştılar. Oturumda öne çıkan bir öneri de en kısa zamanda Gayrimenkul Mahkemelerinin kurulması ve kentsel dönüşüme ilişkin kararların bu mahkemeler tarafından alınması oldu.

Kentsel dönüşüm finansmanını değil, gayrimenkul finansmanını konuşmamız gerek

Etkinliğin İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes moderatörlüğünde gerçekleşen son oturumu ise “Kentsel Dönüşümün Finansal Boyutu ve Alternatif Finansman Modelleri” başlığını taşıdı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Hepşen, İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, Reidin.com Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kayhan ve Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Bekir Yener Yıldırım katılımıyla gerçekleşen oturumda öne çıkan değerlendirme, konuşulması gereken konunun kentsel dönüşüm finansmanı değil, gayrimenkul finansmanı olması gerektiği yönündeydi.

3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi sonucunda Türkiye’de kentsel dönüşümü geliştirmek için gerekli mücadelenin topyekün verilmesi gerektiği kanaati hakimdi. Belediyelerin kentsel dönüşüm sürecinin en önemli aktörleri olduğu da oturumların ortak çıktısı oldu. Kentsel dönüşümün sosyolojik boyutlarının daha fazla dikkate alınarak halkla ilişkilerin bu anlamda geliştirilmesi gerekliliği ve sağlık, ikna ve müzakere boyutlarına daha fazla önem verilmesine olan ihtiyaç, konuşmacılar tarafından ortaya konuldu.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş