Kentsel Dönüşümde Hakkaniyet İlkesi

Konu, 'Kentsel Dönüşüm' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

 1. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Bence burada önemli olan konulardan biri de hakkaniyet ilkesidir. Bizde ticaret karşıdaki öldürme üzerine kurulduğu için sürekliliği yoktur. Mandıracı malını Migros'un rafına koyabilmek için 4 ay vadeyi sineye çekmek, üzerine de raf parası vermek zorundadır. Bir çok üretici bu şartlara 2 yıl ancak dayanır, sonra gelsin yeni tedarikçiler. Migros'un umrunda mı sen batmışsın çıkmışsın, sana işine gelirse der kısaca.

  Son dönemde Özellile Bağdat Caddesinde % 82 oranlar kat karşılığı iş veriliyordu. Yani Müteahhit % 18 pay ile tüm inşaatı yapacak, finanse edecek, kendisine ait kısmı satacak ve bu işten para kazanacak, model bu. İşine gelmezse girmesin denebilir kendisine ama rekabet firmaları öyle yerlere çekiyorki, % 2 iskonto yapmayan firma zoru görünce çadır günleri yapıp outlet mal satmaya çalışıyor. Bağdat Caddesinde iş yapan 500 farklı firma var, bunların 200 tanesi Ayider Üyesi. Diğerleri daha no-name çalışıyorlar. Bu adamlar referans olsun diye bu işleri zararına alıyorlar. Bu oranlar telaffuz edilince de piyasa bir yere geliyor, düşürmek mümkün olmuyor.

  Yakın dönemde bu tip fırsatçı hak sahiplerinden biriyle muhatap oldum. Adamlar % 80 gibi bir oranla müteahhite iş vermişler, çok mutlular. Tabi müteahhit paralelci çıkmış, şirket fona devredilmiş. Fon müteahhit'in 5,5 milyon TL harcadığını, bu parayı hak sahiplerinin vermesi gerektiğini, yada başka bir şirket bulun o versin bu parayı diye diretiyor, sözleşmeyi fesh etmiyor. İşin toplam maliyeti 20 milyon TL civarında. Toplam satış cirosu da 20 milyon ediyor, satılırsa eğer. Ortada daha inşaat yok. Bize yardım et, bu işi sen yap diye görüştükleri müteahhit dostumuz adamlara açık açık anlatıyor, fedakarlık yapacaksınız deniyor, kolay para tatlı geldiği için direniyorlar, iş çözümsüz, büyük ihtimalle de yıllarca sürüncemede kalacak.

  Petrol Sitesi (Etiler) ve İETT Sitesi (Zeytinburnu) Kentsel Dönüşüm toplantılarını yapmıştık. Sonra Dragos'da Eczacıbaşı Sitesinin 84 sakinini Cevahir Otelde ağırladık ve detaylı olarak sunum yaptık. Bunun için de haftalarca hazırlandık. Proje çizdirdik, bölge analizler, sunumlar, teknik şartname, kat planları hepsini çalıştık. Arsa sahiplerinin ukalalığı, beklentileri, saygısızca talepleri bizi bu işlerden soğuttu. İnsanlar emsali belli olan yerde 1 dairesine 3 daire istiyor, hesap kitap, matematik umurunda değil. Yoksa vermem diyor. Bu işin mümkün olmadığını anlatıyorsun, biz de bu işi mümkün kılacak firmalara veririz diyor.

  Son dönemde bu kişilere asla prim vermiyoruz, hatta görüşmüyoruz bile. Bayrampaşada böyle bir yer var, 7 toplantı yaptık, en kısası 2,5 saat sürdü. Şimdi haftada bir arıyorlar, gelir misin görüşelim diye. İmzalarınız tamam mı? Yetki Belgesi hazır mı? Sözleşmeler hazır mı diyorum, biz sizi arayacağız diyorlar, 1-2 hafta sonra tekrar aynı süreç başlıyor. Bir çok firma da akıllandı, gereksiz işlere girmiyorlar. Hala piyasada bir kaç firma var tabi iş alıp referans edinelim diyen, yakın zamanda onlar da öğrenirler.

  http://www.gayrimenkulforumu.com/ko...yapanlar-icin-9-onemli-konu.5842/#post-487656
   
  osiris666 ve yazan bayan bunu beğendi.
 2. gonencemlak

  gonencemlak Daimi Üye

  Rekabet iyidir. Fakat anlattığınız gerçeklerden hareketle ortada piyasa kalmaz. Çöker. Sonuçları da olur elbette. Etik yapı kalmaz. En kötü olanı ise dürüst iş yapanlar yapamaz hale gelir. Bu durumda orman kanunu geçerli olur. Güçlü olan ayakta kalır. Bunun adı rekabet olabilir mi?
   
 3. apakhan

  apakhan Yeni Üye

  Rekabet iyidir ama matematik daha iyidir, ticaretin bir matematiği olmalı, deli dumrul gibi diretmemek lazım, hakkaniyetli be ölçülü olmak lazım
   
 4. ARDAF

  ARDAF Daimi Üye

  Bizim insanımızda benden sorası tufan zihniyeti olduğu sürece kentsel dönüşüm hayal
   
 5. İLKUTAYK

  İLKUTAYK Yeni Üye

  İşlerin bu hale gelmesinin nedeni biraz da müteahhitlerin hırsı ve pastadan pay kapma çabası maalesef
   
 6. GÜLBERAT

  GÜLBERAT Daimi Üye

  Sahibinden.com da araba ilanlarını bilirsiniz, adam kendimaeacının muadillerine bakar be onlar bu parayı ediyorsa benimki %10-15 daha fazla eder diye fiyat giriyor, bu şekilde piyasa yükseliyor, Bağdat caddesindeki hadise tam olarak budur bence
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş