Kentsel Dönüşüm Kongresi

Konu, 'Kentsel Dönüşüm' kısmında Uzman tarafından paylaşıldı.

 1. Uzman

  Uzman Üye

  Grand Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleşen “I. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi” İMKON Başkanı Tahir TELLİOĞLU’nun açılış konuşması ile başladı. Tellioğlu, kentsel dönüşümün Türkiye açısından son derece önemli olduğunu, ancak bu dönüşümün gerçekleşmesine engel olmak, karşı çıkmak yerine, bunun daha iyi, daha doğru ve toplumumuza değer katacak nitelikte bir projeye dönüşmesi için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini savundu.

  Yine konuşması içinde sık sık, sırf para kazanmak amacı ile kentsel dönüşüme bakanların yanlış bir noktada olduklarını, kentsel dönüşüm çerçevesinde Türkiye’nin sınıfı henüz geçemediğini de savunan Tellioğlu, “Kentsel dönüşüm Türkiye’nin geleceği için son derece önemlidir” dedi.

  Konuşmasının son bölümünde 17 Aralık sürecinin kentsel dönüşümü yavaşlattığını söyleyerek bu süreçte Türkiye’nin tüm yönleri ile cesur olması gerektiğinin altını çizdi.

  Tahir Tellioğlu Türkiye’deki kentsel dönüşüm değerlendirmesinde; dönüşümün 75 milyon Türkiye nüfusunun kabul etmesi gereken bir mesele olduğunu, yaklaşık 20 milyon stokun 7 milyonunun yaşamsal olarak riskli, niteliksiz, sağlıksız yapılar olduğunu ve yenilenmesi gerektiğini belirtti.

  6306 sayılı kanun gereği de vatandaşların yenilenmesini istediği yapıların riskli olduğunu belirtip başvurması ve ispatlanması durumunda devlet tarafından gerekli kolaylıkların sağlandığını ifade etti. Kentsel Dönüşümün şu an yapılması gerektiğini aksi takdirde artan nüfus ile 10 – 20 yıl sonra kentleşmenin zorlaşacağını söyledi. Ayrıca Kentsel dönüşümün sadece yıkılan binanın yeniden yapılması olmadığını aynı zamanda kentsel taşınmanın da denenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  "Doğa dostu yeşil binalar önemli"

  Doğa dostu yeşil bina yapısının da yeni yapılan binalara kazandırılması gerektiğini belirten Tellioğlu, 55 firmanın şu an Türkiye’de bu noktada olduğunu ve geliştirilip, dönüşümde de teşvik edilmesi gerektiğini ayrıca Enerji kimlikli binaların ve yalıtımlı binaların da teşvikinin son derece önemli olduğunu ifade etti.

  1960 ve 1980 yılları arasında yapılan 6 milyona yakın yapının bugünü karşılamadığını, buradan yola çıkarak kentsel dönüşümde gelecek yüzyılı ve iki yüz yılı hayal edip bu düşünceyle projelerin hayata geçmesinin doğru olacağını söyledi.

  Kentsel Dönüşümün ilerlemesi için 2 önemli adımın olması gerektiğini söyleyen Tellioğlu bu 2 maddeyi şöyle açıkladı; "1. müteahhitlerin meslek tanımının Türk Ticaret kanunun da yapılması gerekir, 2. ise kendi sorunlarını iletmek adına müteahhitler odası kurulmalı. Evet kentsel dönüşüm ile ilgili kanun var kanunlar da yapılıyor ama sektörden haberdar olmadan yapılıyor bu iki husus ile çözüm bulabiliriz" dedi.

  15-20 yıldır süren dönüşümde 17 aralıktan sonra sekteye uğradığını ama sektör aktörlerinin ve milletin moralinin en azından bu konuda bozulmadan, sekteye uğratmadan cesaretle sahip çıkması ve kentsel dönüşüme hız kesmeden devam edilmesi gerektiğini, kentsel dönüşümün son derece önemli milli bir proje olduğunu ve müteahhittin de, vatandaşın da ,belediyelerin de ne kazanabilirim düşüncesinden sıyrılıp bu milli projeye sahip çıkıp süreci hızlandırmaya yardımcı olmaları gerektiğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

  “Kentsel dönüşüm devam edecek”

  T.C. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet BALTA kentsel dönüşüm programındaki konuşmasında “Kentsel dönüşüm devam edecek” dedi.

  "I. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi" ‘ne katılan T.C. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet BALTA kentsel dönüşüm kongresi çerçevesinde konuştu .

  Türkiye’nin ülke olarak doğal afetler ülkesi olduğunun altını çizen Muhammet Balta, "Doğal afetler ülkesi olarak, bu sıkıntılara önlem alınmazsa büyük sorunların nasıl yaşandığını hep birlikte geçmişte gördük. Dolayısı ile bu konuda önlem alınmalı, sağlıklı, güvenli, sağlam zeminler inşa edilmeli, enerji kimlikli binalar üretilmeli, şu anda Türkiye’de 6 milyon civarı yenilenmesi gereken yapı var, bu kadar sıkıntılı konut varken durmak doğru olmaz bu nedenle hız kesmeden kentsel dönüşüme, sağlam yapılara devam edilmeli" dedi.

  Öte yandan kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurulması ile 6306 sayılı kanun ile kentsel dönüşüme destek sağlandığını ve bugüne kadar sadece TOKİ ile 600 bin konut yapıldığını vurguladı.

  2014 yılında 550 milyon kira yardımı yapılması ön görülüyor

  Kentsel dönüşüm programı kapsamında gerçekleşmesi beklenen kira yardımları hakkında da bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, “2014 öngörüleri 550 milyon kira yardımı yapılabilir” diyerek 1 milyar kredi verileceğini de ifade etti. Muhammet Balta konuşmasına “Kentsel dönüşüm milli bir projedir ve her ne olursa olsun hız kesmeden devam edilmelidir” dedi. İnşaat sektörünün Türkiyenin ekonomi lokomotifi olduğununda altını çizerek desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

  Çevre ve Şehircilik Bakan yardımcısı Muhammet Balta'nın kentsel dönüşüme siyasi yaklaşımından dolayı tepkilerin de gösterildiği kongre kentsel dönüşümde aktif rol alan Belediyeler, yatırımcı firmalar ve S.T.K. temsilcilerinin konuşmaları ile devam etti.

  Belediyeler Açısından Kentsel Dönüşüm Süreci ve 2014 de Yapılması Planlanan Projeler kapsamında

  Kentsel dönüşüm strateji yönetim kurulu başkanı Faruk Göksu oturum başkanlığında Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet TAHMAZOĞLU ve Kartal Belediye Başkanı Altınok ÖZ kentsel dönüşüm hakkında görüşlerini aktardı ve belediye olarak kentsel dönüşümde hangi noktalara gelindiğini ve neler yapıldığını sundukları slayt gösterisi ile salona aktardı.

  Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet TAHMAZOĞLU Kentsel dönüşümün Türkiye’nin yanı sıra dünyanın da gündeminde olduğunu , herkesin taraftar olduğunu ancak çoğunluğun nasıl karlı çıkarım düşüncesi ile yaklaştığından yavaş ilerlediğini söyledi. Şahinbey belediyesi olarak kentsel dönüşümde 2009 ve 2014 yılı arasında 92 milyon olan bütçeyi 8 kat arttırıp 750 milyon lirayı sağladıklarını ve bu bütçenin yüzde 80ini kentsel dönüşüme ayırdıklarını 550 bin kişi için yeni yaşam alanı oluşturduklarını söyledi. Kentsel dönüşümde vatandaşın desteği çok önemli destek olmadan ilerlemiyor Belediye olarak bu konuda şanslı olduklarını söyledi.

  Kartal belediye başkanı Altınok ÖZ de hazırlamış oldukları slayt gösterisi ile bugüne kadar yapılan dönüşümle ilgili adımlarını , hayata geçirdikleri yapıları ve yapımı devam eden projelerin durumunu aktardı. Dönüşümün önemli olduğunu ve bunu dikkate aldıklarını ve olmaz denilen şeyleri "Deprem, kentsel, yerinde dönüşüm" hareketi ile başardıklarını ifade etti.


  Sivil Toplum Kuruluşlarının 2014 Kentsel Dönüşüm Hedefleri kapsamında Dündar YETİŞENER – Türkiye İMSAD Başkanı / Fibrobeton Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin ERKANLI – Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği Başkanı Duygu ERTEN – ÇEDBİK Başkanı / TURKECO katılımı ve görüşlerini aktarmaları ile devam etti.

  Sonrasında Gayrimenkul ve inşaat sektörünün patronlarının katılımıyla Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç KABADAYI oturum başkalığında açılan oturumda, öncelikle Avrupa konutları satış ve pazarlama koordinatörü Varol TEZMEN’in arsa stoku tükendi, şehrin genişlemesi yavaşladı ve kentsel dönüşüm ile yenileme kaçınılmaz oldu düşüncesini aktarması ve Vadi İstanbul projesinin bu noktada sanayi ve kentsel dönüşüm projesi olduğunu belirtmesi ile sonrasında söz Bayraktar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun BAYRAKTAR, Nef Yönetim Kurulu üyesi Erden TİMUR, Krea Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Hakan KODAL ve Keten inşaat Genel Müdürü Selahattin KETEN’e bırakıldı.

  Bayraktar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun BAYRAKTAR

  Kentsel Dönüşüm yerine Kentsel yenilenme yaklaşımını savunan bayraktar hayata geçirdikleri Kurtköy’de bulunan VİAPORT alışveriş merkezi ve Bayrampaşa’da hayata geçirdikleri VİALAND eğlence merkezi gibi 2 önemli projeleri sayesinde yapılan bölgelere hareket getirdiklerini ve kentsel yenilenmeye büyük katkı sağladıklarını ifade etti. Venezia projesi ile de katkı sağladıklarını düşündüğünü ve kentsel dönüşümün sadece binaları yıkmak olmadığını bölgeyi geliştirmek olduğunu düşündüğünü söyledi.

  Nef Yönetim Kurulu üyesi Erden TİMUR

  Timur konuşmasında Nef olarak sosyal sorumluluk kapsamında ele aldıkları kentsel dönüşüm çalışmalarında bölgelerin doğru ve planlı şekilde dönüştürülmesini kendilerine misyon edindiklerini, Kamu, özel ve sivil sektörlerin işbirliği ile kentlerin geleceğini kurgulamak amacıyla; Kentsel Strateji Şirketi Kurucu Ortağı A. Faruk Göksu ile beraber hayata geçirdikleri Kentsel Vizyon Platformu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile yürütülen 81 Kent 81 Vizyon projesi kapsamında Türkiye’nin tüm illeri için kent vizyon planları hazırladıklarını belirti.

  "81 kent 81 vizyon" programı kapsamında Master Planlarını hazırladıkları Edirne, Yalova ve Kırklareli projelerinin yanı sıra, tüm Türkiye’de kapsamlı ve bir o kadar da detaylı bir çalışma yürüttüklerini ifade etti. Kentsel dönüşümün hayli kapsamlı bir planlama gerektiren bir süreç olduğunu ve Türkiye’de imar planları üzerinden yürütülen çalışmaların, sürecin detaylandırılmadığı durumda doğru sonuçlar getirmeyeceğini sözlerine eklerken 2013 yılında kentsel dönüşüm kapsamında sektöre katma değer kazandıracak projeler üretmek amacıyla İş GYO ile de bir araya geldiklerini söyledi. İş GYO ile Topkapı’da hayata geçirmeyi planladıkları ilk projeleri dışında, Nef olarak kentsel dönüşüm önemli noktaları olan Kağıthane ve Haliç bölgelerinde hayata geçirdikleri ve çalışmalarına devam ettikleri projelerinin bulunduğunu söyledi.

  Kentsel Vizyon Platformu ile birlikte kente ve kentlilere değer katacak, içinde yaşayanlara mutluluk verecek yaşam alanları tasarlamak için 81 Kent 81 Vizyon, Kentsel Vizyon Atölyesi ve Mahalle Rehberi gibi projeler dışında da birçok çalışma yürütmeye devam ettiklerini ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

  Krea Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Hakan KODAL

  Bir buçuk yıldır kentsel dönüşümde aktif rol aldıklarını daha çok Beyoğlu ve Bağdat caddesi bölgesinde projeler yaptıklarını ifade ederken "kentsel dönüşümde 4 önemli boyut vardır bunlar sırayla insan, adalet, ekonomi ve çevresel etkenlerdir" dedi.

  İnsan boyutunda yaşamsal alanlarda yenilenme daha yaşanabilir kılma, adalet boyutunda hem müteahhitte hem vatandaşa hak edilen değerin verilmesi, karşılığının bulunması, ekonomik boyutta belli kriterlere göre olması gerektiği ve ekonominin şeffaf halde olmasının sağlanmasının önemli olduğunu , diğer bir boyut olan çevresel boyutu da herkes için yaşanabilir bir çevrenin temellerinin atılması gerektiğini ifade etti.

  Konuşmasına kentsel dönüşüm kapsamında yüzde 1 kdv avantajının Beyoğlu gibi tarihi 120 yılı aşmış binaların yenilenmesinde olmadığını ve sorun yaşadıklarını , çözümünün bulunması ve bu tarihi yapıların da yıkılmadan tarihi dokusu bozulmadan yenilenmesinin sağlanmasının önemli olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

  Keten inşaat Genel Müdürü Selahattin KETEN

  Keten, konuşmasında İstanbul’da arsa kalmadığı görüşüne katıldığını ve imarın düzenlenip eski yapıların yenilenmesinin ulaşım, otopark, alt yapı sorunlarının çözümü için de bu yenilenmenin gerekli olduğu ifade etti. Şu an İstanbul’da gökdelen ve avm çılgınlığı olduğunu ve artık planlı gidilmesi gerektiğini söyledi. Keten inşaat olarak 6306 sayılı kanundan önce de yaklaşık 30 yıldır kentsel yenilenmeye katkı sağladıklarını, parsel bazında imarın sıkıntı olduğunu, ada bazında imarın çözümlenmesinin iyi olacağını belirtti. Bu noktada 3/2 yasası ile sürecin hızlandığını ve arz fazlalığının oluştuğunu söyledi. Daha çok Şişli, Nişantaşı bölgesinde çalışan Keten İnşaat sonrasında mimarları ile birlikte Kentsel dönüşümle ilgili yaptıkları çalışmaları slayt gösteri ile dinleyicilere aktardı.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş