Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Konu, 'Kentsel Dönüşüm' kısmında tarik tarafından paylaşıldı.

 1. tarik

  tarik Daimi Üye

  Kentsel dönüşüm sürecinde ilerleme kaydedilmeye devam ediyor. Hala bazı sorunlar olsa da ve hukuki yaptırımlar beklense de Bakanlık ve belediyelerin de katkılarıyla dönüşüm çalışmaları ilerliyor.

  Kira yardımı kime verilir?

  Binanız ya riskli alan ilan edilen bölgenin sınırları içerisindeyse, kentsel dönüşümden yararlanabilirsiniz.

  Binanızın yenilenme süreci başladıysa devletten kira yardımı da alabilirsiniz.

  Eğer kat malikiyseniz; her bağımsız bölüm için en fazla 100 bin lira kredi yardımı alabilirsiniz. Bir malikin en fazla 5 bağımsız bölüm için yardım alabildiği bu uygulamada; kredi, blokeli hesapta tutulur ve inşaat süreci ilerledikçe ekspertiz onayına göre kat malikine dönüşüm için kredi yardımı devam eder.

  Eğer kat sahibiyseniz, ancak kredi yerine kira yardımı alacaksanız; riskli binada yaşayan mülk sahibi 18 ay boyunca geri ödemesiz kira yardımı alabilir.

  Ancak kat sahibi bu iki seçenekten yalnızca birini kullanabilir. Yani kat maliki ya kredi yardımı ya da kira yardımını seçebilir.

  2015'te kira yardımı ne kadar olacak?

  Kira yardımı 2013 yılında 600 lira, 2014 yılında ise 680 liraydı. 2015 yılında yapılacak kira yardımı 735 liraya yükseldi. İstanbul'da kira yardımlarını yerel belediyeler yapıyor. 18 ay boyunca alınabilen kira yardımının 5 aylık bölümü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan peşin olarak tahsil edilebiliyor.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş