Kendi Evini Yapma Fikri / Ev Yapma-Yaptırma

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında GÜLPERİY tarafından paylaşıldı.

 1. GÜLPERİY

  GÜLPERİY Daimi Üye

  Çoğu müstakbel ev sahibi gibiyseniz, hayalinizdeki ev hakkında net bir vizyonunuz var. Tasarım tercihlerinize mükemmel uyan bir ev bulmak büyük olasılıkla mümkün değildir, ancak neyse ki kendi evinizi tasarlayabilirsiniz!

  Bir eskiz defteri ve birkaç ilham verici fikirden biraz daha fazlası ile vizyonunuzu gerçeğe dönüştürebilirsiniz.


  Bölüm 1 3:
  İlham Alın

  1. [​IMG]
   1
   Temel bir vizyonla gelin. Tek bir çizgi çizmeden önce, para nesne olmasaydı ne tür bir evde yaşamak istediğinizi hayal edin. Tasarım sürecinin en erken aşamaları yapı malzemeleri veya imar düzenlemeleri değil, arzularınızı nasıl tanımladığınızla ilgilidir. Muhtemelen, sadece ete alınması gereken birkaç resminiz var.
   • Hayalini kurduğunuz evler hakkında dikkatlice düşünün. Size hitap eden bakış açıları nedir?
  2. [​IMG]
   2
   Mimari yayınları inceleyin. Bazı yerli mimari fotoğraf kitaplarını veya kitapçıdaki ev tasarımı dergilerini gözden geçirmek, tekerleklerinizi döndürmek için iyi bir yol olabilir. Son on yıllarda moda olan veya şimdi ülkenin diğer bölgelerinde dikkat çeken stillerle birlikte mevcut tasarım trendlerine iyi bir genel bakış elde edeceksiniz. Örneğin, Avrupa'dan etkilenen rahat bir kulübede yaşadığınızı görebilir veya daha şık, modern ve minimalist bir şeye yönelebilirsiniz.

   • Lezzetlerin sürekli gelişmesi nedeniyle, uzun zamandır modası geçmiş kabul edilen birçok tasarım stili (Art Deco ve yüzyıl ortası modern gibi) şimdi geri dönmeye başlıyor.
   • Kendinizi modaya uygun olanları oldukları için birkaç mimari türle sınırlamanız gerektiğini düşünmeyin. Kazanan stil kişisel duyarlılıklarınıza hitap eden tarzdır.
  3. [​IMG]
   3
   Hayal gücünüzü kıran evleri ile mahalleleri turlayın. Bölgenizdeki alt bölümlerden birkaçına gidin ve oradaki evleri kapsamayın. Şimdilik böyle bir evin fiyat aralığınızda olup olmadığını unutun - sadece kendi evinizi tasarlamaya başlama zamanı geldiğinde ödünç alabileceğiniz fikirler için madencilik yapıyorsunuz.

   • Her bir mülk hakkında neyi sevdiğiniz ve neye meraklı olmadığınız hakkında notlar alın. Ne gibi özellikler istemediğinizi ne yaptığınızı bilmek de önemlidir.
   • Satışa sunulan evlere dikkat edin. Açık bir ev, içeride ve dışarıda belirli bir eve daha yakından bakmak için harika bir fırsat sunabilir.
  4. [​IMG]
   4
   Daha sonra çalışmak için çekici evlerin fotoğraflarını çekin. Gözünüze çarpan bir ev gördüğünüzde, kameranızı çıkarın ve olabildiğince çok açıdan çekin. Bir fotoğrafı kendi boş zamanlarınızda aceleyle gözden geçirerek yapabileceğinizden inceleyerek daha ince nüansları alabileceksiniz. Fotoğraflar, kendi evinizi bir araya getirme özelliklerine girdiğinizde de harika referans malzemeleri yapar.

   • Fotoğraflarınızı çekmek için özel bir fotoğraf makinesi veya HD akıllı telefon kamerası kullanın. Bu şekilde, daha fazla ayrıntı ortaya çıkacaktır.
   • Mülklerine göz gezdirmeden önce ev sahibinden izin aldığınızdan emin olun.

  Bölüm 2 3:
  Fikirlerinizi Düzenleme ve Hassaslaştırma
   • [​IMG]
    1
    Sorumlu bir bütçe hazırlayın. “Hayalimdeki evi tam istediğim gibi inşa etmenin maliyeti ne olacak” sorusuyla başlamak yerine kendinize “gerçekte ne kadar ev alabilirim?” Diye sorun. Bu, daha gerçekçi bir figür elde etmenize ve daha net bir odak haline getirmek. Belli bir bütçe, ilerleyen tasarım sürecinde ana yol gösterici gücünüz olacaktır.
    • İlk kez bir ev inşa ediyorsanız, bütçenizin hükümlerini sizinle birlikte ele geçirebilecek ve yapı malzemelerine satış vergisi ve mülk maliyetinin olup olmayacağı gibi potansiyel giderleri açıklayabilecek sertifikalı bir finansal planlayıcı ile görüşmeniz faydalı olabilir. ipoteğinize dahil olun.
   • [​IMG]
    2
    Bir tasarım defteri tutun. Kendinize notlarınızı, karalamalarınızı ve müziklerinizi kaydetmek için sağlam, kumaşa bağlı grafik kurallı bir dizüstü bilgisayar edinin. Bu basit kaynak, eviniz için tasarımınızın nihayet şekillenmeye başlayacağı yerdir. Sayfalarını fotoğraf yapıştırmak, hesaplamaları çıkarmak, potansiyel yükleniciler için iletişim bilgilerini toplamak ve projeyle ilgili diğer önemli ayrıntıları takip etmek için kullanabilirsiniz.

    • Dizüstü bilgisayarınızın içeriğini odaya göre bölümlere ayırın ve sayfaları işaretlemek için renkli sekmeler kullanın. Bu şekilde, evin farklı bölümleri için şemalar arasında kolayca ileri geri atlayabilirsiniz.
    • Tüm malzemelerinizi tek bir yerde derlemek, aradığınızı bulmak için gevşek kağıt yığınlarını kazmaktan çok daha verimli çalışmanıza olanak tanır.
   • [​IMG]
    3
    Bireysel ihtiyaçlarınızı düşünün. Artık ne istediğinizi belgelemek konusunda ciddileştiğinize göre, ihtiyacınız olanı sıfırlama zamanı. Burası mekan, mahremiyet ve özel yapım teknikleri gibi hususların devreye gireceği yerdir. Spitballing fikirleri verirken muhtemelen bu faktörlerin çoğunu bilinçaltında zaten açıklamışsınızdır, bu da hangilerinin pazarlık edilemez olduğunu belirleme meselesi olacağı anlamına gelir.

    • Sizin için doğru olan yaşam alanının türünü belirlemek için, onu paylaşacak insanların sayısını, yaşlarını ve ilişkilerini özetlemek yardımcı olabilir.
    • Bir aile kurmayı planlıyorsanız, rahat bir iki yatak odalı kır evi yeterince büyük olmayabilir, ancak biraz daha büyük bir Tudor canlanma tarzı ev, tercih ettiğiniz estetiği bırakmaya zorlamadan ihtiyacınız olan alanı sağlayabilir.
   • [​IMG]
    4
    Temel özelliklerin bir listesini yapın. Ana odaların her biri için özel başlıklar altında, sahip olmanız gereken kolaylıkları adlandırmaya başlayın. Belki de ada mutfak tezgahları için delisin ya da her zaman cumbalı pencereler ya da rahat bir okuma köşesi olan bir oturma odası istedin. Bu eğlenceli kısım. Hayal gücünüzü serbest bırakın ve süslemenizi gıdıklayan her şeyi ve her şeyi not alın.

    • İstediğiniz kadar spesifik olun. Mimarınıza veya müteahhit ekibinize ne kadar çok bilgi verebilirseniz, bitmiş eviniz orijinal vizyonunuza ne kadar yakın olacaktır.
    • Bir kat planı hazırlamak için ilerledikçe, listenizdeki öğeleri neyin pratik, neyin uygun ve neyin en anlamlı olduğuna göre sıralamaya başlayabilirsiniz.
   • [​IMG]
    5
    Zor bir kat planı çizin. Önce temel alanları engelleyin - örneğin, alt katın bir ucunda ana yatak ve bitişik banyo ile iki yatak odası ekleyebilirsiniz. Açık bir aile odası veya çalışma için düzeninizin merkezinde bir yer bırakın, ardından diğer ucu mutfak, çamaşır odası, yemek odası ve diğer önemli alanlar için arazilerle doldurun.

    • Kat planınızın kafa karıştırmasını önlemek için her seferinde bir seviye tamamlamaya odaklanın. Alt katta işiniz bittiğinde, üst katları çizmeye devam edebilirsiniz.
    • Sizi ve ailenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun ve hem rahatlığı hem de rahatlığı destekleyen bir yapılandırma tasarlamaya çalışın.
  Bölüm 3 3:
  Planlarınızı Tamamlama
   • [​IMG]
    1
    Kat planınızı temizlemek için 3 boyutlu bir görüntüleme yazılımı kullanın. Virtual Architect, Room Sketcher ve Home Designer Suite gibi programlar, ev sahiplerinin kalem ve kağıt tasarımlarını ekranda hayata geçirmelerini kolaylaştırıyor. Elle çizilmiş kat planınızın her yönünü yeniden oluşturmak için birlikte verilen araçları ve özellikleri kullanın. Daha sonra inşaatçılarınıza sunmak için cilalı, hassas bir modeliniz olacak.
    • Düzeninizi doğru yapmak için zaman ayırın. Tasarım aşamasında yaptığınız hatalar size hiçbir maliyeti olmayacaktır. Bununla birlikte, bu hatalar inşaata devam ederse, bütçenize hızlı bir şekilde yiyebilirler.
    • İyi bir sanal ev tasarımı uygulaması genellikle size 50-100 dolar çalıştıracaktır. Ücretsiz sürümler çevrimiçi olarak da mevcut olabilir, ancak bunlar daha az karmaşık olma eğilimindedir, bu da hizmetinizde tam kapsamlı bir araca sahip olmayabileceğiniz anlamına gelir.
   • [​IMG]
    2
    Uygun bir yer bulun. Belirli bir ortamda her ev stili eşit derecede iyi çalışmayacaktır. Ana göreviniz yaşam alanınızın nasıl görüneceğine dair geniş vuruşları kavramsallaştırmak olsa da, bulunduğunuz alan hakkında bilgi toplamak da önemlidir. Örneğin, gerekli yardımcı programlara erişiminiz var mı? Makul bir mesafede bir benzin istasyonu veya süpermarket var mı? İşe gidip gelmek ne kadar sürer? Tüm bunlar, bir mülkü her görüntülediğinizde sormanız gereken kritik sorulardır.

    • Gerekli ek kazılar nedeniyle tepelerde veya kayalık, engebeli veya çok ormanlık arazilerde inşa etmenin daha zor olacağını unutmayın.
    • Konumunuzun hayalinizdeki evin değerini veya konforunu nasıl etkileyebileceğiyle ilgili endişeleriniz varsa, bunları not alın ve daha sonra mimar veya yüklenicinizle görüşün.
   • [​IMG]
    3
    Planlarınızı tartışmak için bir mimarla görüşün. Profesyonel girdilerini paylaştıkça yakından dinleyin ve sundukları tavsiyelere açık olun. Tasarımın bir parçası ne istediğini bilmek. Evlerine yönelik hedeflerinizin karşılanmasını sağlamak ve sizi ortak tasarım tuzakları ve komplikasyonları etrafında yönlendirmek onların işi. [16]

    • Mimarınızın sizinle birlikte ele alacağı bazı hususlar arasında yapısal bütünlük, yerel bina kodları, çevredeki mülkün uygunluğu ve kendi başınıza düşünmek istemediğiniz diğer pratik konular yer alır.
    • Bir mimarla birlikte çalışmanın ortalama maliyeti yaklaşık 2.000-8.000 dolar. Onları saatlik olarak ödüyorsanız, bu saatte yaklaşık 60 ila 125 dolar arasında bir orana karşılık gelir. [17]
   • [​IMG]
    4
    Bir bina ekibi ile tasarımınızı gözden geçirin. Siz ve mimari danışmanınız kat planlarınızı istediğiniz şekilde inceledikten sonra işiniz yapılır. Yapmanız gereken tek şey tamamlanan tasarımlarınızı profesyonellere teslim etmek. Deneyimli bir ev mimarı yetenekli bir genel yüklenici ile sizi düzeltmeye yardımcı olacak ve birlikte geleceğinize zemin hazırlayacaklardır.

    • Tasarımınızın bir kısmının elverişsiz olması durumunda planların son dakika değişikliklerini kabul etmeye hazır olun
  Kaynak: https://www.wikihow.life/Design-Your-Own-Home
  Bu yazı wikihow.com'dan alınmıştır.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Ocak 2020
 2. seba

  seba Yeni Üye

  Birçok insan kendi evini inşa etmeyi hayal eder. Ancak böylesine büyük bir projeyle, nereden başlayacağınızı bilmek bile zor. Neyse ki, yapmanız gereken her şeyin ve yapmanız gereken siparişin bir listesini yaparsanız, sürecin çok zor olması gerekmez. Yeni evinize zemin hazırlayabileceğiniz bir arazi parçası satın alarak başlayın. . Ardından, bir mimarın yardımıyla bir ev planı hazırlayın ve hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için bir inşaatçı ekibi kiralayın.


  [​IMG]
  1

  • Bir inşaat müteahhitinin yardımıyla kendi evinizi inşa ederken, halihazırda piyasada olan bir ev satın alırsanız, ödediğiniz kadar veya daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.
  • Her ev biraz farklıdır, ancak 2.800 metrekarelik tek aile evi için ortalama 290.000 dolarlık bir maliyete bakıyorsunuz. Bu rakam yalnızca kare çekimleri artırdığınızda veya ekstra olanaklar ekledikçe artacaktır.

  • [​IMG]
   2
   Yeni evinizi yerleştirmek için bir mülk bulun . Yeni eviniz için bir siteniz yoksa, ilk adımınız bir tane edinmek olacaktır. Tercih ettiğiniz yerleri ve mali sınırlamaları ve bölgenin yerleşim bölgelerinin imar yasalarını göz önünde bulundurarak inşa edilecek uygun yerleri aramaya başlayın.
   • ABD'nin birçok bölgesinde, 20.000-50.000 $ karşılığında birkaç dönüm arazi satın almak mümkündür.
   • Sessiz kırsal ve banliyö alanları özellikle mülk sahipleri arasında popüler
   • Başka bir seçenek de mevcut bir gelişimde çok şey satın almak, ardından evinizi kendi özelliklerinize göre yaptırmaktır. Bilmeniz gerekebilecek belirli bina düzenlemeleri olup olmadığını öğrenmek için geliştirme sahibine danışın.
  • [​IMG]
   3
   Yapmanız gereken parayı almak için bir inşaat kredisi için başvurun. Yeni eviniz için mükemmel bir yer seçtikten sonra, bankanızdaki bir kredi danışmanıyla, bunun için ödeme yapmanıza yardımcı olacak bir inşaat kredisi alma hakkında konuşun. Bir inşaat kredisi ile banka, eviniz bittiğinde geri ödeyeceğiniz anlayışıyla mülkün maliyetinin tamamını veya bir kısmını ön plana çıkaracaktır.
   • Toplantınıza giderken bütçenizin bir kopyasını bankaya getirmeyi unutmayın.
   • Bir inşaat kredisinin teminatı, bir başkasını satın almadan önce satın alamayacak şekilde pazardan bir parça arazi almanıza izin verecektir. Ayrıca, bir ev planı hazırlamanız ve onay için yerel yetkilinize göndermeniz için zaman tanır.
   Uyarı

   İnşa ettiğiniz evin inşaat krediniz için teminat olarak hizmet vereceğini unutmayın, bu da kredinizi ödemezseniz evinizi kaybedebileceğiniz anlamına gelir.
  • [​IMG]
   4
   • Bir emlakçı sizinle inşaatçı arasında irtibat görevi görecektir. İsteklerinizi mimarınıza ve inşaat ekibinize iletecekler, maliyet düşürücü tavsiyeler sunacak ve sizin için karmaşık yasal görevlerle ilgileneceklerdir.
   • Bütçe endişelerinin bir emlakçı ile çalışmanızı engellemesine izin vermeyin. Görevleri projenizin masraflarını en aza indirmektir, bu da kendileri için ödeme yapacakları anlamına gelir.
  [​IMG]
  1

  • Bir ev planı seçerken, toplam boyut, seviye sayısı ve düzenin genel rahatlığı ve erişilebilirliği gibi faktörleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Aileniz varsa, bunun gibi özellikler özellikle önemli olacaktır.
  • Hazır ev planları çoğunlukla ölçek ve ayrıntı düzeyine göre fiyatlandırılır. Genel olarak, çevrimiçi bir şablon satın almaya karar verirseniz 700 $ ile 1.500 $ arasında herhangi bir yerde ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.
  • Ev planınız yeni evinizin planı olacak. Siz ve bina ekibiniz her adımda ona atıfta bulunacaksınız, bu nedenle her şeyin yerinde olduğundan emin olmak önemlidir.
  İpucu

  Bir yer planı seçmek, yeni bir ev inşa etmenin en önemli (ve en eğlenceli) parçalarından biridir, bu yüzden acele etmeyin ve vizyonunuza olabildiğince yakın olanı bulmak için birçok farklı plana bakın.


  • [​IMG]
   2
   Yardıma ihtiyacınız olursa, ev planınızla ilgili olarak bir mimara danışın . Bir mimar kiralamak bir zorunluluk olmasa da, tasarım sürecinde kafanızın üstündeymiş gibi hissetmeniz büyük bir yardımcı olabilir. Bir mimar, inşaatın sorunsuz çalışmasını sağlamak için bina planlarınızı hassaslaştırmanıza ve doğrudan bina ekibiyle anlaşmanıza yardımcı olabilir. [
   • Tüm proje boyunca elinizi tutmak için bir mimara ihtiyacınız yoksa, bunları çeşitli hizmetler için ayrı ayrı ödeme seçeneğiniz de vardır.
   • Bazı mimarlar saatlik veya günlük ücret alırken, diğerleri toplam inşaat maliyetinin sabit bir yüzdesini, tipik olarak% 5-15 oranında talep eder.
  • [​IMG]
   3
   • Planlarınız onaylanırsa, telefon veya e-posta ile bilgilendirilirsiniz ve daha sonra inşaat izninin bir kopyasını posta ile alırsınız.
   • Planlarınız reddedilirse, inşaat için resmi olarak temizlenebilmeleri için departmanın memnuniyetinde belirtilen değişiklikleri yapmanız gerekir.
  • [​IMG]
   4
   • İnşaatı aşamalara ayıran bir grafik oluşturmak yardımcı olabilir. İlk sütununuz arazi maliyetlerini, inşaat izinlerini ve denetim ücretlerini içerebilir, bir sonraki sütun temel, çerçeveleme ve çatı kaplamalarını içerebilir ve daha sonraki sütunlar küçük bitirme ayrıntılarını kaydetmek için kullanılabilir.
   • Her şeyin muhasebeleştirildiğinden emin olmak için emlakçınız veya satın alma acentenizle maliyet tahmininizi gözden geçirin. Arızanız çalışma bütçenize uymuyorsa ayarlama yapmaya hazır olun.
  [​IMG]
  1
  Yeni evinizdeki inşaatı denetlemek için bir müteahhit kiralayın . Nitelikli bir yüklenici bulmanın en iyi yolu, kendi evlerini inşa eden arkadaşlarla ve iş arkadaşlarıyla konuşmak ve bir öneri sunup sunamayacaklarını görmektir. Faturaya uyan birini bulduğunuzda, onlarla çalışmayı kabul etmeden önce uygun şekilde lisanslandığından ve bağlandığından emin olun. Bu, çoğu eyalette müzakere edilemez yasal bir önkoşuldur.

  • Yasa gerektirmiyor olsa bile, olası inşaat müteahhitlerinden bir referans listesi istemek de iyi bir fikirdir. Deneyimlerini ilk elden duymak için adlandırılan referansların en az yarısı ile iletişime geçin.
  • Genel inşaat yükleniciniz, sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, çatı kaplama, pencere montajı ve boyama gibi özel işleri yapmak için taşeronlar kiralamaktan sorumlu olacaktır.
  Diğer kaynaklar

  Yakın zamanda bir yüklenici ile çalışmış olan kimseyi tanımıyorlarsa, iyi bir sicile sahip saygın bir profesyonel bulmak için Ev Danışmanı, Houzz ve Angie'nin Listesi gibi web sitelerine göz atın.


  • [​IMG]
   2
   • Mutabık kalınan programa bağlı olduklarını onaylamak için yüklenicinize düzenli olarak danışın.
   • Yol boyunca çeşitli kilometre taşlarını takip etmenin bir yolu yoksa, esasen bina ekibinizin merhametine bırakılırsınız.
  • [​IMG]
   3
   • Ayrıca, yüklenicinize sözleşmenizde nasıl ödeme yapılacağını da belirtmeniz gerekir. Bu günlerde, yükleniciler genellikle paralarını Draw Geri Ödeme yoluyla alırlar;
   • Emlakçınızın veya avukatınızın imzalamadan önce sizinle sözleşmeyi gözden geçirmesini sağlayın - sizin için kafa karıştırıcı hükümleri veya terminolojileri yorumlayabileceklerdir.
  • [​IMG]
   4
   • Ne tür bir koruma sağladığını görmek için yüklenicinizden politikalarının bir kopyasını isteyin. Gördüklerinizi beğenmezseniz, kapsamınızı geliştirmek için her zaman kendi planınızı satın alabilirsiniz.
   • Temel bir inşaatçının sigorta poliçesi, nerede inşa ettiğinize ve projenizin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak yılda 1.000-5.000 dolar çalıştırabilir.
   • Normalde, evinizi mevcut bir topluluk, alt bölüm veya gelişimde inşa ediyorsanız ayrı bir sigorta poliçesine ihtiyacınız olmayacaktır. Bununla birlikte, özel mülkün bir parçası üzerinde inşa ediyorsanız.
  [​IMG]
  1
  temelini atarak başlayın . Bina ekibinizin işe başlama zamanı geldiğinde yapacağı ilk şey, temeli dökmek için yeni eviniz için seçtiğiniz siteyi kazmaktır. Bunu, evin ve bireysel odalarının ana hatlarını oluşturmak için düzenlenmiş bir dizi “altbilgi” panosuna beton dökerek yapacaklar.

  • Evinizi bir yamaçta veya engebeli arazide başka bir yama üzerine inşa etmeyi planlıyorsanız ek zemin şekillendirme gerekebilir.
  • Vakıf tartışmasız yeni bir evin en önemli parçasıdır. Sağlam, iyi döşenmiş bir temel olmadan, en güzel ev bile yapısal problemlerle boğuşabilir.

  • [​IMG]
   2
   • Çerçeveleme yalnızca deneyimli bir marangoz ekibi tarafından yapılmalıdır - çerçevenin güvenli bir şekilde tutulmasını ve bölgesel güvenlik standartlarını karşılamasını sağlamak için her üyenin tam olarak doğru yerde olması gerekir.
   • Bu, yağmur gibi olumsuz hava koşullarının işleri önemli ölçüde yavaşlatma potansiyeline sahip olmasından dolayı, inşaatın en çok zaman alan aşamalarından biri olduğu kanıtlanabilir.
  • [​IMG]
   3
   Zemini, duvarları ve çatıyı inşa edin . Çalışmak için bir çerçeve olduğunda, evinizin ana dış yüzeylerini kurmak için döşeme, siding ve çatı alt yüklenicileri getirilecektir. Bu pürüzlü yüzeyler topluca “kaplama” olarak bilinir. Kaplama yerinde olur olmaz, inşaatçılarınız tüm yapıyı küf ve nem hasarını önlemek için tasarlanmış bir tür su geçirmez bariyer olan ev sargısı ile çevreleyecektir.
   • Çatı kaplama, kendi başına kapsamlı bir iştir ve tamamlanması ve incelenmesi, kılıfın geri kalanından daha uzun sürer.
   • Bu aynı zamanda kapılar ve pencereler gibi dış açıklıklar için ana hatların kesileceği zamandır.
   • Yüklenicinizin bir şeyleri nasıl yapmayı tercih ettiğine bağlı olarak, kaplama tamamlandıktan hemen sonra siding ve diğer dış detaylandırmayı kurmayı tercih edebilirler.
  • [​IMG]
   4
   • Evinizin boruları, kanalları ve kabloları daha sonra alçıpan ve diğer son detaylarla kaplanacaktır.
   • Birçok durumda, inşaatçılar zamanlarını en verimli şekilde kullanmak için yardımcı hatlar ve kılıfları aynı anda kuracaklardır.
  • [​IMG]
   5
   • Fiberglas, selüloz, mineral yün, sprey köpük ve beton bloklar dahil olmak üzere birçok ev yalıtımı seçeneği vardır. Genel yüklenicinizle, eviniz için en iyi yalıtım tipinin ne olabileceği konusunda konuşun.
   • Fiberglas ve mineral yün izolasyonları satın almak ve takmak için en ucuz olma eğilimindedir, gevşek dolgu selüloz ve sert köpük izolasyonları en enerji tasarruflu seçenekler arasındadır.
   İpucu: Yeni evinizin düzgün bir şekilde yalıtıldığından emin olmak, hattaki hizmetlerden tasarruf etmenizi sağlayabilir.
  • [​IMG]
   6
   Alçıpan asın ve kalan iç detayları tamamlayın. İnşaatçılarınız artık iç duvarlar için gereken alçıpanı kurmaya hazır olacaklar. Bu, aralarındaki dikişlerin görünmemesi için alçıpan levhaların sabitlenmesini ve bantlanmasını, daha sonra bir astar boyayı düzeltmeyi içerir. Bu yapılırken, bitmiş bir görünüm vermek için kapılara, pencerelere ve diğer armatürlere dekoratif trim eklerler.
   • Kalıplama tercihlerinizi genel yükleniciniz veya taşeronunuzla görüştüğünüzden emin olun. Duvarlarınız için gerçek bir renge karar verebilir ve daha sonra dekorasyona başlama zamanı geldiğinde kırpabilirsiniz.
  • [​IMG]
   7
   • Parke, fayans, laminat ve halı ortak döşeme seçeneklerindendir. Tüm evinizde tutarlı bir temayla yapışabilir veya aynı alanda farklı malzemeleri karıştırabilir ve eşleştirebilirsiniz.
   • Granit, seramik ve beton, meşgul mutfaklar için en çok aranan tezgah yüzeyleridir. Tüm bu malzemeler, herhangi bir odayı birbirine bağlamayı kolaylaştıran geniş bir renk yelpazesinde mevcuttur.
   • Tüm büyük iç yüzeyler tamamlandığında, yeni evinizi dekore etmeye ve kişiselleştirmeye devam edebilirsiniz.

  Kaynak: https://www.wikihow.life/Design-Your-Own-Home
  Bu yazı wikihow.com'dan alınmıştır.
   
 3. günbey

  günbey Yeni Üye

  Ev yapacak olanlar hangi tasarımın kendilerine uygun olduğunu ya da ihtiyaçlarını belirlerken epey zorlanıyorlar.

  Bir sonraki evinizde evin genel düzeni - mutfak ve oturma odası arasındaki mesafeden almak zorunda olduğunuz merdiven sayısına kadar - günlük hayatınızı etkileyecektir. Sizin için hangi şekil, kat sayısı ve temel kat planının işe yarayacağını nasıl anlarsınız?

  Sizin için en iyi ev düzenini belirlemek için şu ayrıntıları göz önünde bulundurun:

  • Kat sayısı.
  • Temel şekil veya ayak izi.
  • İç düzen.
  Kat Sayısı
  İlk olarak evinizin düzenini etkileyen , evinizin sahip olacağı kat sayısıdır. Merdiven çıkmaya istekli olup olmadığınızı ve genel evin ayak izinin sizin için en uygun olanı düşünün. Seçenekleriniz şunlardır:
  • Bir hikaye. Tek bir hikaye sizin için idealse, bir çiftlik evi bulacağınız en yaygın mimari stildir . Tüm yaşam alanlarını merdivensiz aynı seviyede tutmayı amaçlayan çiftlik evleri, genişleyen bir kat planı sunabilir. Emekliler, yerinde yaşlanmak isteyen boş yuvalar veya hareketlilik sorunları olan herkes için, ikinci kat erişilebilirlik sorunlarını ortadan kaldırdığı için genellikle tek bir hikaye idealdir. Ancak, bir çiftlik evi için gerekli olan temelin ve çatının büyüklüğünün iki katlı bir evin iki katı olabileceğini unutmayın. Connecticut'taki Monroe'da yeni bir ev tasarım planı şirketi olan The House Designers'ın pazarlama başkan yardımcısı Christine Cooney, "Bu inşaat maliyeti yürürlüğe giriyor" diyor.
  • Bölünme düzeyi. Split seviyeli evler, odalar arasında, genellikle birkaç merdivenle birden fazla seviye sunar. Tipik olarak mutfak ve yemek odasını bir seviyede bulabilirsiniz, birkaç merdiven aile odasını veya yaşam alanını, yatak odalarını ve potansiyel olarak bitmiş bir bodrumu ayırır. Split seviyeli evler, daha büyük çocuklu aileler için iyi çalışabilir, bu da alanların ödev yapmasına, TV izlemesine veya evin farklı bölümlerinde aynı anda eğlenmesine izin verir. Merdivenlerle veya emekleyen bebekleri olan ailelerle mücadele edenler için, bölünmüş seviyeler sorunlu olabilir.
  • Bir buçuk hikaye. Genellikle bungalovlar olarak adlandırılan 1.5 katlı evler öncelikle 1930'larda veya daha önce inşa edilmiştir. Tipik olarak, genellikle bir veya iki yatak odasından oluşan daha küçük bir ikinci kata çıkan tam bir merdiven setine sahiptirler. Tüm ortak alanlar ve ek yatak odaları genellikle birinci katta yer almaktadır.
  • İki hikaye. Klasik iki katlı evlerin eşleşen kare görüntüleri ile kat planları olacakher katta. Geleneksel olarak, ortak kullanım alanları birinci katta bulunurken, yatak odaları kabaca ikinci kattaki oda düzenini yansıtmaktadır. Yeni iki katlı evlerde, ana süitler genellikle birinci katta yer almaktadır. Bebekli ve küçük çocuklu ailelerin güvenli kapılar eklemeleri gerekebilir. New York'ta emlak komisyoncusu Compass ile lisanslı bir ortak emlak komisyoncusu Shirley Hackel, "Çocuğunuz merdivenlerden düşme ve bir bacağını kırma konusunda endişeleniyorsunuz" diyor. özellikle Güneybatı gibi daha sıcak iklimlerde. "Yaşam alanları zemin katta ve günün en sıcak döneminde serin tutmak için ikinci kat tarafından korunuyor," diyor Coldwell Banker ile emlakçı Regina Aridi Chandler, Arizona'da Konut Komisyonculuğu.
  • İkiden fazla hikaye. İkiden fazla kat içeren evler genellikle daha dar bir alana sahiptir ve ya tarihi bir sıra ev ya da şehir evi. Bu özellikler dar, uzun katlara sahiptir ve üç veya daha fazla kata sahip olmakla birlikte yeterli miktarda kare görüntü içerir. Sıra evler ve şehir evleri genellikle bir şehirde, mağazalara ve restoranlara yakın merkezi konumlara sahiptir ve bu da kolaylık sağlar. Ama merdivenleri tekrar tekrar trafiğe kaptırmaya istekli ve becerikli olmalısınız, tıpkı “dördüncü katta olduğunuzda ve birinci katta mutfakta bir şeyler unutuyorsanız” diyor Hackel.
  Temel Şekil veya Ayak İzi

  Kat sayısını belirlemek önemli bir ev düzeni kararı olmakla birlikte, evin genel şekli de öyle. Dikkate alınması gereken birkaç ayak izi:

  • Dikdörtgen. Birçok çiftlik evi, kasaba evi, bungalov ve klasik iki katlı ev, bir dikdörtgen veya karenin temel şeklini alır. Bugünkü yeni konut gelişmelerinde, evler genellikle dikdörtgen bir şekle dayanmaktadır, ancak alıcının ihtiyaçlarını karşılamak için ayak izine ek kesikler, kanatlar veya yedek odalar eklenmiştir.
  • L şeklinde ev. L şekli çiftlik evlerinde, kısmi ikinci hikayeli evlerde ve yeni inşaatlarda yaygındır . Bağlı bir garaj genellikle L'nin daha kısa tarafını oluşturur. Avantaj, bağlı bir garaj ve potansiyel olarak daha fazla araba yoludur. Bu ayak izi, garajı evin geri kalanıyla aynı hizaya getirecek kadar geniş olmayan çok şey olması sorununu da çözüyor, diyor Cooney.
  • U şeklinde ev. U şeklindeki evler genellikle önden standart bir dikdörtgen ev gibi görünür, ancak arka bahçede, evin kenarları daha kapalı bir alan oluşturur ve mülkün geri kalanına açılır. Bazı U şeklindeki evler, Cooney'nin daha sıcak iklimlerde ve özellikle Kaliforniya'da popüler olduğunu söylediği U'nun merkezine bir havuz ekleyerek biraz lüks katıyor. “Bunun ulusal çapta büyük bir eğilim olduğunu söyleyemem - daha bölgesel olduğunu söyleyebilirim” diyor.
  İç Düzen

  Bir ayak izine ve kat sayısına karar verdikten sonra, evinizin genel kat planının nasıl görünmesini istediğinizi düşünün. İşte iç düzen için seçenekler:

  • Açık kat planı. Muhtemelen zaten açık kat planlarının ev sahipleri arasında popüler olduğunu ve çok arzu edildiğini biliyorsunuzdur . Yemek hazırlarken çocukların oynamasını izlemek ya da eğlendirmeyi kolaylaştırmak için olsun, birçok ev sahibi evdeki duvarlı oda sayısını azaltmak istiyor. Bu genç ev sahipleri için de geçerlidir. "Y kuşağı, herkesin her etkileşime dahil olduğu tek katlı açık bir kat planı istiyor," diyor Aridi.
  • Ayrı odalar ve koridorlar. Ancak ayrılmış odalar tamamen ölü değil. Bazı ev sahipleri, evden çalışmak için biraz mahremiyete sahip olmayı veya TV'de olanları duymaktan kaçınmayı tercih ediyorlar. New York'taki Compass ile lisanslı bir ortak emlak komisyoncusu Owen Boller, “Özellikle mutfaklar için insanlar gerçekten, gerçekten konuşabilecekleri bir yer arıyorlar” diyor. “Yine de ortak bir alana sahip olabilirler, ancak oturma odasında TV'de bulunan futbol oyununun ortasında değil.”
  • Yatak odalı süitler. Bugün birçok ev alıcısı arasında önemli bir tercih, bir ana süit ve mümkün olduğunda diğer yatak odalarına bağlı banyolara sahip olmaktır. Ailenin her üyesi için özel bir banyo alanının ek rahatlığı bir zamanlar lüksdü, ancak şimdi bir beklenti haline geliyor. Cooney, daha büyük çocukları olan insanların genellikle ekstra paketi gizlilik için ana yatak odasını çocuk yatak odalarından uzağa yerleştiren bir ev tasarımına yöneldiğini söylüyor. “Efendi kendi kanadından hoşlanır ve çocukları evin diğer ucuna koyar” diyor.
   
 4. gizem kübratoka

  gizem kübratoka Yeni Üye

  • Bir veya daha fazla portatif tuvalet sipariş edin: Çeşitli taşeron işçilerinin evinizin banyosunu kullanmasını beklemiyorsanız, bu önemlidir.
  • Enerji şirketinden geçici elektrik siparişi verin.
  • Geçici bir elektrik panelini bağlamak için bir elektrikçi kiralayın : Bu genellikle mevcut bir elektrik direğine monte edilir.

  [​IMG]
  Vakıfların ve döşemelerin kazılması ve döşenmesi ile birlikte işler hem emek hem de para harcamak açısından ciddileşmeye başlayacak . Bundan önce her şey can sıkıcı bir hazırlık çalışması gibi hissettirdi; şimdi, bir şey inşa ediyormuş gibi hissedeceksiniz.


  Bu iş neredeyse her zaman kazı müteahhitleri ve vakıf uzmanları tarafından yapılır - yakında sahada olacak marangoz ekiplerinden tamamen farklı bir müteahhit grubu. Bu geri dönüşü olmayan nokta. Temeller ve temel, tüm ev bina maliyetinizin büyük bir bölümünü oluşturur, temel inşa edildikten sonra durmak çok fazla para harcayacağınız anlamına gelir. Ayrıca, bir siteyi karmaşıklaştıran büyük miktarda beton veya duvar işine sahip olacaksınız, bu da mülkün satışını son derece zorlaştırıyor.


  [​IMG]


  İşte Olanlar


  Genellikle, siz veya yüklenici, işi çok özel beceriler gerektirdiğinden, tek görevi vakıf kurmak olan ayrı bir şirket getireceksiniz.


  1. Yüklenici don temelleri için hendek kazıyor.
  2. Müfettişler temel siperlerinin boyutlarını kontrol etmeye gelirler.
  3. Yüklenici temeller için beton döküyor.
  4. Ayak drenajları yapılır ve bunlar altbilgilerden suyu tahliye etmek ve korumak için tasarlanmıştır.
  5. Yüklenici, dökme beton veya beton cüruf blokları kullanarak temeller üzerinde duran dikey temel duvarları inşa eder: Nadir de olsa, bazen diğer temel tipleri kullanılır.
  6. Temel, bitmiş sınıf seviyesine kadar su geçirmezdir: Temel duvarında, su temini ve drenaj hatlarının yönlendirilmesini sağlamak için delikler oluşturulur.

  kaba " olarak getireceksiniz :


  • Tesisatçılar: Sonunda betonla kaplanacak borular döşenir.
  • Elektrikçiler: Eğer elektrik hatları beton borulardan metal kanallar üzerinden geçecekse, şimdi bu kanalların çalışmasının zamanı gelmiştir.

  [​IMG]
  betonu dökmesinin zamanı geldi .


  1. Bir ev levhası için, yüklenici önce levha köpük levha yalıtımını kuracaktır.
  2. Dört inçlik minimum çakıl tabanı köpük levha üzerine gider ve betonun tabanını oluşturur.
  3. Bundan sonra plastik bir buhar bariyeri gelir.
  4. Tel örgü takviyesi daha sonra döşenir ve konumlandırılır, bu nedenle derecenin biraz üzerine çıkarılır: Bu, takviyenin en yüksek takviye sunacağı beton tabakanın ortasında oturmasına izin verecektir.
  5. Yüklenici şimdi büyük olasılıkla büyük miktarda beton teslim eden hazır kamyonlardan beton levhayı döküyor.
  6. Bir garaj veya bodrum inşa ediyorsanız, aynı zamanda bu yerlere beton dökmenin zamanı gelmiştir: Beton yüklenicisini başka bir dökmek için geri getirmek pahalıdır.

  [​IMG]
  Duvarlara ve tavan arasına yalıtım kurun : Bu bazen marangoz ekibi veya özel bir yüklenici tarafından yapılır, ancak birçok ev sahibi bunun para kazanmak için kendilerinin yapabileceği bir iş olduğunu düşünür.

  [​IMG]
  Alçıpan evin her yerine asılır : Tüm duvar ve tavan yüzeyleri daha fazla çalışmaya devam etmeden önce asılır.

  • Alçıpan dikişleri bantlanır, derz dolgu macunu ile çamurlanır ve zımparalanır.
  • Tüm iç duvarlar ve tavanlar astarlanır: Bu genellikle püskürtme ekipmanı ile yapılır ve trim kalıpları ve zemin yüzeyleri hakkında endişelenmenize gerek olmadığından çok hızlı bir şekilde gerçekleşir.
  • Kapı ve pencere pervazları ve taç pervazları dahil olmak üzere tüm döşeme pervazları monte edilmiştir.
  • Tüm dolaplar banyolara, mutfaklara ve diğer alanlara asılır.

  [​IMG]
  Alçıpan montajı ve duvarları astarlamanın dağınık çalışması yapıldıktan sonra, ressamı tekrar getirmenin zamanı geldi.


  1. Duvarlar boyanır ve tavanlar ya doku ile boyanır veya bitirilir: Yine, bunlar ev sahiplerinin para kazanmak için kendileriyle başa çıkabildikleri işler.
  2. Mutfak ve banyo tezgahı monte edilmiştir: Bu, marangozlar, ev sahipleri veya dolap ve tezgah uzmanları tarafından yapılabilir.
  3. Bitmiş elektrik ve sıhhi tesisat armatürlerinin montajı ve bağlantısı yapılır: Burada kod sorunları olduğu için, sadece en yetenekli DIYers bunu çözmelidir.

  [​IMG]
  sizin için şık bir manzara tasarlayacak ve kuracak birçok yüklenici de vardır . Bu emek yoğun bir iştir, bu yüzden kendinize almadan önce dikkatlice düşünün.

  • Çöp kutusundan kurtulun: Çöp kutusunu almak için bir imha şirketini arayın ve değiştirmeye ihtiyacınız olmadığını belirtin.
  • Son bir inceleme alın: İzin veren ajanslar tarafından nihai denetimler için düzenleme yapın .
  • Genel bir yüklenici kullanıyorsanız nihai bir geçiş planlayın: Yüklenici olarak hareket ediyorsanız, her ticaret (taşeron) işini bitirdikten sonra "gözden geçirileceksiniz".
  Borç verenle iletişime geçin: Evinizin binasını bir inşaat kredisi ile finanse ederseniz, borç verenin son kontrolünü yapın.


  https://www.thespruce.com/building-your-own-house-1821301
   
 5. TUGAYE

  TUGAYE Yeni Üye

  Müstakil bir ev inşaa ederken dikkate alınması gereken şeyler neler olabilir? Ankastre baharat rafları, sahte duvarlar / gizli odalar, süpürgelik çekmeceleri, merdiven altı depolama vb.Gibi düzgün fikirler arıyorum.
   
 6. SALİMK

  SALİMK Yeni Üye


  Tüm bu ekstraların bir maliyeti olduğunu unutmayın. Gerçekten ihtiyacınız olan şeylere para harcayın, baharat rafı sizin için ne kadar önemli mesela. Bazı şeyleri yapı marketlerden çok uygun rakamalara alabilecekken kendiniz yapmaya kalkmayın, gerek yok çünkü. Ayrıca, evde uzun, uzun süre yaşamayı planlamıyorsanız, diğer alıcıların da isteyeceği şeyleri düşünmeniz gerekir. Depolama her zaman iyi bir ektir; gizli odalar çok değil (çünkü kare görüntüleri almak ve sınırlı kullanımı var). Tipik olarak mutfaklar ve ana banyo evleri daha satılabilir kılıyor, bu yüzden bunlar ekstra harcamak istediğiniz alan olabilir. Mutfak dolaplarının tavana gitmesi (yapılandırmanıza bağlı olarak) iyi bir ektir. Mutfakta dolap altı aydınlatma harika olur; her yerde bir sürü elektrik fişi; güvenlik için iyi bir dış aydınlatma; güzel bir peyzaj ve çevre düzenlemesi şık olur, evi gösteren şeyler genelde bunlardır, selametle.
   
 7. güzir

  güzir Yeni Üye

  Evin nihayetinde bir yatırım aracı olduğunu ve gerektiğinde bu evi satacağınızı unutmayın. İstediğinizi, zevkinize ve tarzınıza göre inşa etmek sizin için iyi ama pazar için iyi olmayabilir. Sahiplerinin ihtiyaçlarına çok özel listelenen muhteşem evler oluyor ama tipik bir alıcının ilgilendiği bir şey olmadığı için değerinde satılamayabiliyor. Ev Sahibini 150.000 lira harcayıp taş ithal döşeme ya da kaplama yaptırıyor ve evin değerini artırdığını düşünüyor, alıcı çirkin olduğunu düşünüp söktürmek istiyor mesela. Zevke ve renk meselesi, arabadaki aksesuar gibi. Ev planı yine aynı şekilde kişiye özel olabiliyor ama herkese hitap etmiyor, bunu dikkate almanızı öneririm.
   
 8. ömersavaş

  ömersavaş Daimi Üye

  Ben kendi yaşadığım sıkıntıları aktarmak isterim, duvarlarda yeter sayıda priz, yeter sayıda musluk, gider ve buna uygun alt yapı planlayın derim. Televizyonlar ve konsollar gibi tüm elektroniklerimizi, tüm kablolar olmadan kablolu internet bağlantılarına sahip olacak şekilde duvara takmayı planladık biz. Hatta mümkünse, güneş panelleri gibi evi güncellemek için akıllı, enerji tasarruflu yollar arayın. Gri su kullanımını araştırın. Doğal ışığın eve girmesine dikkat edin, LED kullanmaya özen gösterin. Evcil hayvanlarınız varsa, su / yemek kasesi için mutfak dolabında veya yakınında küçük, özel alanlar planlayabilirsiniz, bahçeye giriş çıkış kapısı ekleyin mutlaka. Ses yalıtımını düşünün öncesinde, duvarlara usb prizler ekleyin, güneş enerji sistemlerinden faydalanın.
   
 9. inkiyadullah

  inkiyadullah Yeni Üye

  Ebeveyn yatak odasının duvarlarının diğer alanların duvarları ile paylaşmasından kaçının
   
 10. NuranT

  NuranT Yeni Üye

 11. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Karantina ile birlikte insanlarda müstakil ev talebi artıyor, bu da maliyetlerden dolayı kendi evini yapma fikrini güçlendiriyor.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş