İstanbul Ofis Stoğu

Konu, 'Ticari (Ofis-Mağaza-Otel-Avm-Hastane-Fabrika-Depo)' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

 1. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  İstanbul’da ofis stoku yüzde 50 büyüyecek!
  4 Ekim 2016

  Eva Gayrimenkul İstanbul'da ofislerin kira, stok ve doluluk oranlarını analiz ederek sektörün geldiği noktayı gözler önüne serdi. Hazırlanan rapora göre, şu an yeni geliştirilen ve inşaat halinde olan 2 milyon 300 bin metrekare stokla birlikte bugün 4,5 milyon olan ofis stokunun 3 yıl sonra yaklaşık 6 milyon 900 bin metrekareyi geçmesi bekleniyor.

  Verilere göre, A sınıfı ofislerde Avrupa yakasının en yüksek doluluk oranına sahip bölgesinin Şişli-Mecidiyeköy aksı olduğu görüldü. Bölgede en yüksek ortalama birim kira değerine 30 dolarlık aylık metrekare fiyatı ile Levent-Etiler bölgesi sahip. Avrupa yakasında A sınıfı ofislerde istisnalar olmakla birlikte ağırlıklı ortalama metrekare birim kira değeri 16 – 33 dolar civarında. Fiyatlar bazı özel proje ve binalarda 45 dolara kadar çıkabiliyor. Maslak bölgesi ise B sınıfı ofislerde ortalama 16 dolar metrekare değere sahip bulunuyor.

  Raporda, Batı bölgesi olarak tanımlanan Havaalanı bölgesi, Güneşli ve Halkalı'da yer alan ofislerin, Avrupa yakasında en düşük birim kira değerlerine sahip olduğu belirleniyor. B sınıfı ofislerde ise en düşük fiyatlar Havaalanı Batı bölgesinde görülüyor. İstisnalar olmakla birlikte bu bölgede ağırlıklı ortalamada aylık metrekare için A sınıfında, 12 dolar B sınıfında ise 9 dolar civarında seyrediyor.

  Raporda, A sınıfı ofislerde Anadolu yakasının en yüksek doluluk oranına sahip bölgesinin Kavacık olduğu göze çarparken, en yüksek birim kira değerinin Ataşehirve Kadıköy-Kozyatağı bölgesinde olduğu dikkat çekti. Anadolu yakasında A sınıfı ofislerde ağırlıklı ortalama metrekare birim kira değeri Ataşehir ve Kozyatağı bölgesinde 22 dolar civarında bulunuyor. Anadolu yakasında B sınıfı ofislerde ise, ağırlıklı ortalama metrekare birim kira değeri en düşük 6 – 16 dolar olarak belirleniyor.

  Raporda merkezi iş alanı (MİA) kavramının, söz konusu yeni gelişen projelerle şehrin farklı merkezlerine de kayacağına işaret ediliyor. Rapora göre, ofis piyasasında yıldızı yeni parlayan Kağıthane-Seyrantepe ve Kartal-Maltepebölgelerinde talep artışı olması bekleniyor. Maslak hattının ise, İstanbul'un MİA alanı olarak gelişimini devam ettirmesi, ofis tiplerinde karma ve konsept projelere yönelim olması öngörülüyor. Raporda hazır ve sanal ofislerin, ortak çalışma ofisi konseptlerinin son dönemlerde oldukça talep gördüğü ve yeni markaların tercih edilen bölgelerde hazır ofislerini oluşturduğuna da dikkat çekiliyor.

  Avrupa yakasında Anadolu yakasından yaklaşık 700 bin metrekare daha fazla mevcut stok bulunduğu belirtiliyor. Gelecek ofis projelerine bakıldığında ise Anadolu yakasında Finans Merkezi projesinin de etkisiyle Avrupa yakasına yaklaşacak büyüklükte bir geliştirme yapıldığı göze çarpıyor. (Sozcu.com)
   
 2. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Ofiste stok artarken talep daralıyor. Mia diye tabir edilen merkezi iş alanlarında dolar bazında fiyatlar oldukça düşmüş durumda. Maslak ortalaması 2012 yılında m2 bazında 28-30 USD iken bugün 18 USD ortalamayı tutturamıyor. Anlı şanlı diye bildiğimiz kuleler 12 USD ye ofis kiralamaya çalışıyor. Orta vadede durum daha beter. 2012 yılında 2.7 Milyon M2 Ofis stoğu vardı, 2017 sonunda 7 milyon m2 ye çıkacak. Bu kadar talep yok, fiyatların düşmesi kaçınılmaz.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş