İskanı Alınmamış Binada Kendi Dairemi Ofis Olarak Kiraya Verebilir Miyim?

Konu, 'Gayrimenkul Hukuku' kısmında sedademir tarafından paylaşıldı.

 1. sedademir

  sedademir Daimi Üye

  Merhaba, Yapımı tamamlanmış ve teslim edilmiş ancak henüz iskanı alınmamış 22 daireli bir blokta dairem var ve ofis olarak tutmak istiyorlar, ben de kiraya vermek istiyorum. Bu daireyi kiraya versem herhangi bir sorun yaşar mıyım?
   
 2. Gayrimenkul kütükte konut olarak görünüyorsa işyerine kiraya verilmesi mümkün değil. Ancak istisnalar mevcut. Bağımsız bölümün hastahane, dispanser, klinik, eczane, poliklinik, labaratuar gibi yerler kesinlikle olmuyor. Ama muayenehane olabiliyor. Yine kütükte (lejantta) mesken olarak görünen bir yer sinema, tiyatro, kahvehane, pavyon, gazino, bar, kulüp, dans salonu gibi eğlence ve toplantı yerleri olamıyor. Fırın, lokanta, pastane gibi yerlerin olabilmesi için kat malikleri kurulunun oy birliği ile karar alması gerekiyor. Yine imalathane, boyahane, basımevi, galeri, çarşı, dükkan olması için da kay maliklerinin onayı gerekiyor. Muayenehane gibi yerler dışında kiraya verirseniz ya da ayak trafiğinin çok olduğu, gelenin gidenin fazla olduğu işletmelere kiraya verir ve kat malikleri şikayet ederse başınız çok ağrır.
   
 3. ubeyt

  ubeyt Yeni Üye

  Konut ruhsatlı bir yeri kiraya verirseniz o yer belediyeden işletme ruhsatı alamaz, bu kadar basit.
   
 4. balaçelik

  balaçelik Yeni Üye

  Ofis olarak verilebilir, bir sorun yaşanacağını sanmıyorum, binlerce örneği var böyle muhasebe mali müşavir büroları, avukatlık ofisleri gibi.
   
 5. kuruoglu

  kuruoglu Daimi Üye

  Bildiğim kadarı ile vasfı mesken olan gayrimenkuller, Hukuk bürolarına, Mali müşavirlere ve Doktorlara (Muayenehane olarak); apartman sakinlerinden izin almaksızın kiralanabilir.
   
 6. kemalsaraçoğlu

  kemalsaraçoğlu Yeni Üye

  Bu tip iş yerlerinde kriter tabela asılmayacak ve fatura kesilmeyecek kriteri olması, yani muayenehane, avukatlık ofisi vs olabiliyor
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş