İş Hayatında Ego

Konu, 'Kariyer & Eğitim' kısmında malkara lordu tarafından paylaşıldı.

 1. malkara lordu

  malkara lordu Daimi Üye

  olmalı mı ? ne kadar olmalı ? kaçınılmaz son mu ?
  yorumlarınızı bekliyorum

  İş Hayatında Ego

  Ego kişinin kendini aşağılarda görüp yükselmek istemesiyle başlayan bir olgudur. Bu yönüyle bakıldığında ego sahibi kişiler bulundukları unvanlarda kalmak istemeyip yükselmeyi hedefleyen ve bu alanda çalışmalar yapan kişiler olmaktadır.

  İş hayatına yansıtıldığında ego kimi zaman başarıyı getiren bir etken olsa da kimi zamanda çalışmalara zarar verici etkileri görülebilmektedir. İş hayatında üst makamlara yükselme niyetinde olan insanlara bakıldığında bu kişiler için ego itici bir güç haline gelir. Ego nedeniyle işlerine yoğunlaşan kişiler içinse hem yapmış olduğu çalışmalarda hem de iş hayatında başarı kaçınılmaz bir sonuç olmaktadır.

  İş Hayatında Ego Nasıl Kullanılmalıdır?

  Egonun doğru yöne empoze edilmesi ve ölçülü olması iş hayatında başarılı olmanın en önemli kuralıdır. Egodan gelen gücün mutlaka daha verimli çalışmaya ve başarılı işler çıkarmaya yönelik kullanılması gerekir. Kişiler bunun için çalıştıkları alanlara bağlı olmalı ve sadece işlerini düşünmelidirler. Bunun dışında egonun gereğinden fazla kullanılması nedeniyle çalışmalar büyük zararlar alabilir. Egonun çalışma alanından çalışma arkadaşlarına ya da yöneticilere kayması ile birlikte kişisel çıkarlar söz konusu olur ve bu da çalışmaların aksamasının önemli nedenlerindendir.

  Olumlu ve Olumsuz Ego Yansımaları Nelerdir?

  İş hayatında egonun olumlu yansımaları yüksek verim ve başarılı çalışmalar olarak kendini gösterir. Ego sahibi olan kişinin kendini kontrol edebilme gücü olduğu için sadece çalışmalarına yönelmesi şirket açısından artı puan olmaktadır. Ancak iş hayatında egonun olumsuz kullanımı nedeniyle ego sahibi kişiler genellikle yargılamadan ve düşünmeden çalışmaya başlarlar. Gözü kara bir savaşçı gibi olan bu kişiler diğer çalışma arkadaşlarına emirler yağdırırlar ve kendi hatalarını görmezler. Bu da şirket çalışmalarında düşüş yaşanmasına ve motive düşüklüğüne neden olur.

  İş Yaşantısında Olumlu Ego Sahibi Olmak İçin…

  İş yaşantınızda ego sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız ve bunu olumlu yönde kullanarak başarıyı yakalamak istiyorsanız yapacağınız her şeyi kişisel olarak değil bir şirket olarak yaptığınızı unutmayın. Müşterilerinizin ihtiyaçlarına cevap vermenin birinci kural olduğunu unutmayarak kişilere odaklı bir çalışma ortamı oluşturmayın. Kendinizi her şeyi bilen biri olarak görmek yerine öğrenci konumunda kalın. Sürekli olarak yeni bilgiler öğrenmeye çalışın. Çalışma arkadaşlarınızla ortak amaçlar üzerinde buluşmaya çalışın.

  Ne kadar çok bilgi, o kadar düşük ego. Ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego. Albert Einstein
   
 2. ArGe

  ArGe Aktif Üye

  Dunning Kruger

  Psikologlar Justin Kruger ve David Dunning'in tarihe geçmelerine vesile olan teorileri özetle, "cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır" der. Metin çözme, araç kullanma, tenis oynama gibi çeşitli alanlarda yapılan araştırmaların sonucunda şu bulgulara ulaşılmıştır:

  -Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.

  -Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.

  -Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.

  -Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerini n farkına varmaya başlarlar..

  Değerlendirme zaafı:

  İki uzman daha sonra, bu teorilerini test etme fırsatı da buldular. Cornell Üniversitesi' nden 45 öğrenciye bir test yaptılar, çeşitli sorular sordular. Ardından öğrencilerden "testin sonucunda ne kadar başarılı olacaklarını tahmin etmelerini" istediler.

  En başarısızların (yani sadece yüzde 10 ve daha az doğru cevap verenlerin), testin yüzde 60'ına doğru cevap verdiklerine, ayrıca iyi günlerinde olsalar yüzde 70'e ulaşabileceklerine inandıkları ortaya çıktı.

  En iyilerin (yani en az yüzde 90 doğru sonuç alanların) en alçakgönüllü denekler olduğu (soruların yüzde 70'ine doğru cevap verdiklerini düşündükleri) görüldü.

  Çalışan, kendi kapasitesini değerlendirmekten ve eksikliğini teşhis etmekten acizdir. Ama asıl vahim olan, bu "yetersizlik + haddini bilmeme" kokteylinin, mesleki açıdan, karşı koyulmaz bir itici güç oluşturması. Kariyer açısından bir eksiyken, artıya dönüşmesi.

  İşinde çok iyi olduğuna yürekten inanan "yetersiz", kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve haddi olmayan görevlere talip olmaktan en küçük bir rahatsızlık duymayacaktır. Aksine bunu bir "hak"olarak görecektir.

  Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar ise çalışma hayatında "fazla alçakgönüllü" davranarak kendilerine haksızlık edecekler, öne çıkmayacaklar, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmayacaklar, kıymetlerinin bilinmesini bekleyecekler (ve bilinmeyince için için kırılacaklar ve kendilerini daha da geriye çekecekler) ve muhtemelen üstleri tarafından "ihtiras eksikliği" ile suçlanacaklardı r.

  Sonuçta, "kifayetsiz muhterisler" her zaman ve her yerde daha hızlı yükselecekler ve daha yukarılara çıkacaklardır.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 3. emlaktayfun

  emlaktayfun Daimi Üye

  Bu durumu bende yıllardır taşıyorum. İşe ilk girdiğim gün altında çalıştığım bir kişi o kadar kibirli ve egoluydu ki resmen bana köpek muamelesi yapıyordu. Bir işi yaptığım başarılı olduğumda iyi işte ne var ki bunu yapmakta deyip beni hep küçük düşürürdü. Sonunda ne oldu 1 yılın sonunda ben işime hala devam ediyorum ve o yaptığı alavere dalavere ile işten ayrıldı ilahi adalet..
   
 4. cenkocak

  cenkocak Yeni Üye

  hepimiz sık sık karşılaşıyoruz eminim ben işletmeciyim ve bir kere ego yapmadım ama başkalarının yanında çalışırken sürekli mobbinge dönen egolarla karşılaştım.
   
  emrahpamuk, EMRAHK ve okatan bunu beğendi.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş