Hisseli Gayrimenkul'ün İpotek Edilmesi

Konu, 'Gayrimenkul Hukuku' kısmında bilen tarafından paylaşıldı.

 1. bilen

  bilen Yeni Üye

  Dört hisseli bir Gayrimenkulde hissedarlardan biri kendi hissesine i̇potek koydurabilir mi? Kendi hissesini diğer hissedarlara danışmadan satabilir mi yada hissesini ipotek ettirip kredi kullanabilir mi?
   
 2. özerdim

  özerdim Daimi Üye

  Eğer ortada bir tapu varsa ve hissedar resmi olarak pay sahibi ise diğer paydaşlardan bağımsız olarak hissesini i̇potek ettirebilir, İpotek karşılığı kredi kullanabilir.
   
 3. yaltırak

  yaltırak Yeni Üye

  İpotek rehin vermek demektir ipotek vermek için tapu kaydı zorunludur. Hisseli gayrimenkullerde ipotek tesis etmek mümkündür. Ancak alacaklılar hisseli mülklere ipotek Konulmasını istemezler, çünkü satışı ve paraya dönmesi zor olur.
   
 4. gülengübin

  gülengübin Daimi Üye

  Hisseli gayrimenkul tabiki ipotek edilebilir hukuki olarak ve yasal olarak ama ticari olarak çok tercih edilen bir şey değil. Borcun varsa üzerine ipotek konabilir, ya da satılıp borcun tahsili istenebilir ama kredi kullanmak için bankayı ikna etmen gerekebilir. İpotek yani rehin işlemini bankanın kabul etmesi gerekiyor, rehin eğer kredi ya da borç tahsil edilemiyorsa alacaklının mülkü paraya çevirmesi anlamına geliyor, hisseli mülkte bu biraz daha zor ve zaman alan bir işlem. Ancak bu hisse karşılığı tapuda kaydı varsa ve resmi olarak size aitse tasarruf yetkisi de sizde demektir. Hisseli mülkiyet ipotek edilebilir bağımsız olarak ancak aynı şekilde birden fazla ipotekte konabilir. Önce rehin sözleşmesi yapılır ipotek eden kişi/kurum tarafından sonra tescil işlemi yapılır tapuda, yani sözleşme tapuya şerh edilir.
   
 5. Çeto

  Çeto Daimi Üye

  Hisseli mülkiyette hisseler eğer tapu varsa ve net bir şekilde belirtilmiş ise bir birinden bağımsız olarak ipotek ettirilebiliyor. Taşınmazın ipotek edilebilmesi için biri rehin biri de tescil olmak üzere iki ayrı işlem yapılır. Yukarıda yazıldığı üzere hisseler bağımsız ipotek edilebilir hukuken ama ticareten pek tercih edilmez çünkü nakte dönüştürülmesi zor olur.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş