Hisseli arazi satışında tapu iptali davası

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında goracim tarafından paylaşıldı.

1. goracim

goracim Yeni Üye

Bir arsanın 3 hissedarından (A,B,C diyelim) 2 tanesi (A ve B olsun) hisselerini bir emlakçıya satıyor. 2 sene sonra diğer hissedar (C) çıkıyor bu hisseleri çok düşük bir meblağdan geri alma davası açıyor. Bunun üzerine emlakçı A ve B ye gelip mağdur olduğunu, aralarında satış yapıldığına dair bir yazı imzalamalarını, aksi takdirde büyük kayıp yaşayacağını (biraz tehditkar bir tavırla) söylüyor.

Diğer yandan A ve B hem yanlış birşey yapmaktan korktukları hem de farklı ticari ilişkileri içinde oldukları C ile ters düşmemek adına bu işten çekiniyor.

Şimdi bu olay neyin nesidir, adı nedir, nasıl pat diye ortaya çıkar?
    A ve B nin bu işte bir hatası var mıdır?
    A ve B satışı yaptığı konuyu kapattığı halde hissedarlarının böyle bir girişimde bulunmasından doğacak sorumluluğu var mıdır?
    Bahsi geçen yazı ne yazısıdır, resmi prosedürde yeri var mıdır? Varsa içeriği nedir ya da neye dikkat edilmelidir?
    Bu işin alternatif bir çözüm yolu var mıdır?

Bilirkişiler bana detaylıca yardımcı olursa hatta tavsiyede bulunur yol gösterirse çok memnun olurum...

Diğer başlıklardan birine yazmam gerekiyorduysa affola..

Admin bunu beğendi.
  2. incebey

incebey Daimi Üye

Arazinin vasfı nedir? Tarla mı?

3. lerze

lerze Daimi Üye

Satılan arazi tarım arazisi ise ve 10 dönümün üstündeyse satılamaz 2014 yılından sonra. Siz tapuda mı satış verdiniz? Tapuda satış yapılması pek mümkün değil bu tarihten sonra.

Hisseli arazilerin satışı, 5 Şubat 2014 tarihi itibarıyla durdurulmuştu. Bu tarihte yayımlanan mevzuat gereğince, belli büyüklükteki hisseli araziler bölünmek suretiyle satılamıyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Genelgesi gereğince, bölünemez büyüklükteki tarım arazilerinde oluşmuş hisselerin üçüncü şahıslara satılması devredilmesi veya rehin edilmesi yasaklanmakta olup; bölünemez büyüklüklerin üzerinde alana sahip parsellerdeki hisselerin üçüncü şahıslara satılmasında, devir edilmesinde veya rehin edilmesinde bir sakında bulunmamaktadır.

Ancak ifraz yapılırken tarım arazilerinde bölünemez büyüklüklerin altında bir parsel oluşturulamaz.

Bölünemez büyüklüğün üzerinde olan tarım arazileri belirtilen miktarların altında ifraz edilmemek şartıyla oranına bakılmaksızın hisseli olarak satılabilir.

4. SEVCANİ

SEVCANİ Daimi Üye

Bölünemez büyüklükteki tarım arazilerinde bölünemez büyüklük;

- Mutlak tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar,

- Dikili tarım arazilerinde 0,5 hektar,

- Örtü altı tarım yapılan arazilerde 0,3 hektar

- Marjinal tarım arazilerinde 2 hektardır.

5. Savaş

Savaş Yeni Üye

Hisseli arazi satışında hissedarların yazılı onayını almanız lazım. Yoksa iş iptal davasına gidebiliyor. Onay vermiyor ve anlaşılamıyorsa eğer ortaklığın giderilmesi davası açılabiliyor. Hisseli tapusu bulunan gayrimenkulle ilgili işlemlerde tapuda bulunan hissedarların feragatname vermesi lazım. Hissedarlardan biri hissesini tapuda belirtilen ortağına satmak istiyor ise kendi hissesini ortağına satacağına dair ihtarname çekmek durumunda oluyor. Gereken işlemlerin yapılmaması durumunda hisse satılır ise diğer ortak satış iptali davası açabiliyor

goracim bunu beğendi.
  6. RızaG

RızaG Daimi Üye

Satışı 2014 sonrası yaptıysanız ve arazi 10 dönüm üzerinde tarım arazisi ise tapu dairesinin bu işe onay vermemesi lazım. Tapu devri yapıldıysa eğer iptal davası açılabilir maalesef

7. oktayadıgüzel

oktayadıgüzel Yeni Üye

Çok düşük meblağdan geri alma davası nasıl oluyor? Arazinin rayiç değeri vardır, ya satış iptal olur ya da hakim iptal etmez satış geçerli olur. Tapu devri yapıldı mı resmî olarak??

sayın ve HİLMİD bunu beğendi.
  8. özgeçetin

özgeçetin Yeni Üye

Resmî satış yapıldıysa emlakçı büyük hissedar. C kafasına göre onun hakkını gasp edemez çünkü arazi hala hisseli arazi. İzaleyi şuyuu davası açar ki bu ortaklığın giderilmesi davasıdır, o zaman mal haraç mezat satılır ikisi de havasını alır. Yok öyle dava açtım malı ucuza alırım işi

goracim bunu beğendi.
  9. FERAY

FERAY Yeni Üye

Hocam tapu satışı var mı yok mu? Anladığım kadarıyla hisse devri tapudan yapılmadı, sözlü bir satış söz konusu, bu durumda C haklı, hissedara sormadan satış yapmanız doğru değil.

10. goracim

goracim Yeni Üye

Cevap verenlere teşekkürler, olaylar çok hızlı geliştiği için bakamadım.. çoğunluk tarla üzerinden yorumlamış ancak arsa olduğunu belirtmiştim en başta. Evet tapu satışı yapılmıştı. @Savaş beyin açıkladığı gibiymiş durum. Hisseleri alan-satan kişi C ye bunu noter yoluyla bildirmek zorunda olup ("ben bunu ..... TL ye alıyorum-satıyorum, alıyorsan sen al" şeklinde ) aksi takdirde C bunu mahkeme yoluyla arsanın en düşük bedeli üzerinden (kaça satılmış olduğu önemli değil) satın alma hakkına sahip oluyormuş. Benim soruda bahsettiğim yazı da hiç bir anlam teşkil etmiyormuş. Vesselam cahilliği sonucu bizim emlakçı güzel zarara girdi. Ama tabi @özgeçetin 'in yazdığı ayrıntıdan da hiç bahsedilmemişti. Teşekkürler ilgilenen herkese.

ÇETİND, BİNNAZU, mamur ve 2 kişi daha bunu beğendi.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş