Hızlı Ev Sat

#1Hızlı Ev Sat!

1) Demirbaşları tamamlayın, elzem eksiklikleri giderin ve eviniz temizken alıcı kabul edin
Araba pazarında iyi temizlenmiş ve makyajlı arabaların etrafı meraklı alıcılarla doludur. Bu anlamda satılacak evin iyi temizlenmiş, var ise elzem tadilatları yapılmış, demirbaşa yönelik eksiklikleri giderilmiş ve güzelce dekore edilmiş olması hem internet ortamında hem de görülmeye gelindiğinde söz konusu evin alıcısına daha çekici görünmesini sağlar.

2) Evinizin ufak ya da şekilsiz kısımları için bir iç mimardan yardım alın
Evinizin mutfağı ya da banyosu ufak ise bir iç mimardan yardım alabilirsiniz. Ya da kendiniz bu konuya bir ustayla kafa yorarak evinizi daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Şu, az bilinen ama önemli bir konudur ki, Küçük ancak odaları tam kare ya da Dikdörgen olan bir ev büyük ama odaları yamuk olan bir evden daha kullanışlıdır. Bu anlamda 5 m2 bir mutfağa sizin bakışınız ile bir iç mimarı bakışı arasında ne kadar fark olduğunu hayal bile edemezsiniz. Ufak da olsa bütün beyaz eşyaları toparlayabilen bir mutfağın mutlaka alıcısı olacaktır.

3) Daireler en çok okullar kapalı iken satılır
Bu bir genellemedir. Ve yazlıklar ile kredi oynamaları bu genellemenin sonucunu değiştirebilir. Ancak genel olarak daire yazın satılır. Neden? çünkü kışın daire alan tadilat yapamaz, taşınmakta zorlanır. Çocukları okuyan bir aile okullar açıkken rahat taşınamaz. Devlet memurları bu sezonda atanır ve öğrenciler bu zamanlarda yer ararlar. İşte bu sebepler; "daireler en çok okullar kapalı iken satılır" genellemesinin ispatı ve işin üstadlarının şahsi tecrübeleridir.
Yazın tadilat yapmak çok daha kolaydır.
Çocuklar okulda değilken taşınmak daha kolaydır.
Daha fazla daire bulmak bu mevsimde mümkündür.
Devlet memurlarının atamaları ve öğrencilerin okullarının belli olması bu mevsimlerde gerçekleşir

4) Dairenizin rayicini öğrenin ve doğru fiyatla pazara çıkartın.
Emlak işi yapmıyorsanız ya da rayiç bilgisi gerektirecek bir işiniz yok ise dairenizi siz fiyatlamayın. Hani derler ya "Kargaya yavrusu Şahin gözükürmüş" diye. Eğer sizde bu şekilde fiyatladıysanız evinizi artık neden satamadığınızı anlamışsınızdır.
Rayiç bilgisinin devamı kıyaslamadır. Rayici bilinen ev emsalleri ile kıyaslanarak sağlaması yapılır ve ilan hazır hale getirilir. Eğer rayiçten anlamıyor ya da evinizi değerinden daha yüksek bedellerle satmaya çalışıyorsanız en az 3 emlakçıdan fiyat isteyip ortalamasını alabilirsiniz. Ya da eviniz fiyat veren 3 müşterinin ortalaması da ortalama rayiç değere çok yakın bir değer olacaktır.
Fiyatı belirledikten sonra piyasa kırılganlığını da göz önüne alarak dairenizi satma aşamasına getirdiniz demektir.

5) Evinizi bir emlakçıya verin
Siz emlakçıyla çalışmayı bilirseniz evinize en yakın emlakçı dairenizi en hızlı satar ve daire alırken de size en hesaplı daireyi bularak aldığı aracılık hizmetinin hakkını verir.
Daireyi bir kaç emlakçıya vermek satılmıyor hissi oluşturur. Bir evde 2 emlakçının afişi ya da internette onlarca emlakçının ilanı, daireyi "BU DAİRE ALINMAZ" şeklinde etiketler. Doğru olan: işini bilen, eski ve en yakın emlakçıya dairenizi teslim etmenizdir. Dairenizi teslim edince artık darenizi satmaya çalışmak ile ya da müşteri geldiğinde evi methetmek ile ilgilenmeyin. Müşteri gelince işi ehline bırakın ve kendi işiniz ile ilgilenin.


Devamı için tıklayınız.. 

Son gönderiler

Üst