Gayrimenkul Yatırım Fonu Nedir ?

1-2014 yılı başında SPK tebliği ile Resmi kimlik kazanan Gayrimenkul Yatırım Fon (GYF)'ları, alternatif yatırım arayan yatırımcılardan, orta ve uzun vadeli yatırım yapmak isteyen nitelikli yatırımcılara kadar geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Peki nedir GYF'ler ? Sizlere yavaş yavaş ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım. Sorularınızı konu başlığının altına yazabilir, kişisel biliglere dayanarak sadece tanıtım amaçlı verilecek bu bilgilerle ilgili, sizlerin de araştırma yapmasının faydalı olacağını düşünmekteyim.

Not : Buradaki bilgiler tamamiyle kişiler görüştür ve GPYŞ şirketleri bazında farklılık gösterebilir.Amaç GYF'leri tanıtabilmektir ve bilgilerdeki noksanlık veya hatadan sorumlu değilim. Yine bu bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Son düzenleme:
2-Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF), özet olarak, bireysel tasarrufların biraraya getirilmesi ve profesyonel kişilerce gayrimenkul yatırımlarının yönetilmesini sağlayan bir kurumsal yapıdır. Türkiye'de resmi olarak çok köklü bir geçmişi olmasa da, 2000 li yılların başından itibaren gelişmeye devam eden Gayrimenkul Sektörünün de etkisiyle, bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır. GYF'lerin işleme açılması için gerekli düzenlemeleri Gayrimenkul Portföy Yönetim Şirketleri sağlamaktadır. Peki GYF'lere neden yatırım yapılmalıdır ?

İlk olarak Sinerji dediğimiz kavram üzerinde durabiliriz. Şöyle ki, örneğin 300.000 TL'si olan bir yatırımcının, 1.000.000 TL değerinde bir gayrimenkul'e erişme şansı bulunmamaktadır. Fakat GYF'lere yatırım yapan yatırımcılar, fonun alım gücüne sahip olacağı için, sadece tek bir gayrimenkulun değil, birden fazla gayrimenkulun alım gücüne sahip olacaktır. Bunu bir havuz gibi de düşünebiliriz. O havuzda çok sayıda yatırımcı var ise, siz de bu büyüklük sayesinde, birden fazla gayrimenkule iştirak etmiş bulunursunuz.

İkinci madde vergi avantajıdır. Yatırımcılar bireysel olarak bir gayrimenkul almış olursa, ödeyeceği vergi miktarı GYF'lere göre oldukça fazladır. Bireysel yatırımcılar, GYF'lerde vergi ödemez, sadece yüzde 10 stopaj öder. Kurumsal yatırımcılar da vergi ödemez ama kazanç kurum kazancı olduğu için, tam mükellef kurumlar kurumsal vergisine tabidir. Görüldüğü gibi bireysel olarak gayrimenkul yapmanın vergi yükü daha fazladır.

Üçüncü olarak ise sorumluluk dediğimiz avantaj vardır. Şöyle ki, bireysel olarak bir gayrimenkul alıyor olsanız, tapu, alım,satım,kiralama,kiracıların tahliyesi gibi onlarca konuyla sizler uğraşmak zorunda kalır iken ; GYF'ler sayesinde bu işlemlerin hepsini, profesyonel personeller yerine getirmektedir. Böylece bu sorumluluk portföy yönetim şirketine kalmış olur.

Dördüncü olarak ise çeşitlilik avantajıdır. Yatırımcının 300.000 TL'si var ise, sadece tek gayrimenkule yatırım yapma şansı olabilir ama fona yatırım yapmakta, birden fazla yani farklı çeşitlikte gayrimenkullere de yatırım yapmış olur.

Beşinci olarak Profesyonel Yönetim. Yatırım yaptığınız GYF'lere ilişkin yatırım kararlarını, yüksek bilgi ve profesyonelliğe sahip "Yatırım Komitesi" almaktadır. Yatırımcı birikimini fona emanet ederek, kısıtlı bilgi ile yatırım yaparak uğraması muhtemel riskleri de azaltmış olacaktır.

Altıncı maddemiz şeffaflık ve güven. GYF'ler konusunda oldukça şeffaf bir kanun ve güven veren bir risk yönetimi olduğunu belirtebilirim. Öyle ki, SPK yönetmeliği, iç tüzük hükümleri ; etkin bir iç kontrol, teftiş faaliyeti, risk değerleme faaliyeti vs. gibi çok sayıda risk mekanizması faktörü de GYF'lerin denetiminde etkin rol oynamaktadır.

Yedinci ve son maddemiz ise esneklik. Bireysel olarak bir gayrimenkul almış olsanız ve kısmen paraya ihtiyacınız olsa, gayrimenkulun tamamını satmak zorunda kalırsınız. Ama GYF'lerden alım yapan yatırımcı,ihtiyacı kadar olan nakdi fondan geri alabilmekte ve tüm gayrimenkulünü satmak zorunda kalmayacaktır.

Bugünlük bu kadar, tekrar görüşmek üzere.

Not : Buradaki bilgiler tamamiyle kişiler görüştür ve GPYŞ şirketleri bazında farklılık gösterebilir.Amaç GYF'leri tanıtabilmektir ve bilgilerdeki noksanlık veya hatadan sorumlu değilim. Yine bu bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Son düzenleme:
Şu dönem Gayrimenkul Yatırımları cazibesini kaybettti gibi sanki, menkul yatırımlarının gerisinde kaldı, öyle değil mi?

@kadırg Kadir bey merhaba. Her sektörde inişler çıkışlar olabilmektedir. Ama GYF'ler uzun vadeli bir yatırım olduğu için, kısa vadeli şokların etkisini daha az hissedeceğini belirtmemiz yanlış olmayacaktır diye düşünüyorum. Şöyle bir örnek vereyim, mevcut fonlarımızdan birinde (başlangıç teminatı 100.000 TL) , ana amaç, gayrimenkullerin emsallerine göre daha uygun fiyata alınması ve uygun piyasa koşulları oluştuğunda satılmasıdır. Dolayısıyla, şu an gayrimenkul fiyatlarının düşmesi bu fon için, alım anlamında bir avantajdır. Tabii ki kısa vadede yani bir iki ay içinde sonuç almak mümkün değildir ama uzun vadede kar olasılığının artması da sürpriz olmayacaktır. Sonuç olarak, herhangi bir şeye yatırım yapar iken, onu fiyatı düşük iken almak daha mantıklı değil midir ? Fiyatlar zaten yükselir ise, zaten o zaman da pahalıdan almış olursunuz gayrimenkulunuzu. Tabii ki asla kesin kar garantisi verilemez ama en büyük kozunuzun, "uzun vadede bekleme şansınızın olması" olduğunu unutmamak lazım. Aklıma gelen ve yıllardır hiç çıkmayan örnek ise 1999 Marmara Depremi sonrası yaşananlardır. İstanbul'da Avcılar başta olmak üzere, bir çok kıyı ilçesinde, gayrimenkullerin yok pahasına satıldığını ve başka yatırımcılar tarafından da alındığını sanırım bilmeyen yoktur. Maalesef ülke olarak, bir şeyler kötü gidiyorsa, hep kötü gidileceğine inanılıyor. Son olarak GYF'ler ile direkt gayrimenkul almak aynı şey olmamaktadır. Çünkü bir çok gayrimenkul bir arada olduğu için, risk de olabildiğince dağıtılmaktadır.

@kadırg Kadir bey merhaba. Her sektörde inişler çıkışlar olabilmektedir. Ama GYF'ler uzun vadeli bir yatırım olduğu için, kısa vadeli şokların etkisini daha az hissedeceğini belirtmemiz yanlış olmayacaktır diye düşünüyorum. Şöyle bir örnek vereyim, mevcut fonlarımızdan birinde (başlangıç teminatı 100.000 TL) , ana amaç, gayrimenkullerin emsallerine göre daha uygun fiyata alınması ve uygun piyasa koşulları oluştuğunda satılmasıdır. Dolayısıyla, şu an gayrimenkul fiyatlarının düşmesi bu fon için, alım anlamında bir avantajdır. Tabii ki kısa vadede yani bir iki ay içinde sonuç almak mümkün değildir ama uzun vadede kar olasılığının artması da sürpriz olmayacaktır. Sonuç olarak, herhangi bir şeye yatırım yapar iken, onu fiyatı düşük iken almak daha mantıklı değil midir ? Fiyatlar zaten yükselir ise, zaten o zaman da pahalıdan almış olursunuz gayrimenkulunuzu. Tabii ki asla kesin kar garantisi verilemez ama en büyük kozunuzun, "uzun vadede bekleme şansınızın olması" olduğunu unutmamak lazım. Aklıma gelen ve yıllardır hiç çıkmayan örnek ise 1999 Marmara Depremi sonrası yaşananlardır. İstanbul'da Avcılar başta olmak üzere, bir çok kıyı ilçesinde, gayrimenkullerin yok pahasına satıldığını ve başka yatırımcılar tarafından da alındığını sanırım bilmeyen yoktur. Maalesef ülke olarak, bir şeyler kötü gidiyorsa, hep kötü gidileceğine inanılıyor. Son olarak GYF'ler ile direkt gayrimenkul almak aynı şey olmamaktadır. Çünkü bir çok gayrimenkul bir arada olduğu için, risk de olabildiğince dağıtılmaktadır.
Gayrimenkulde güven endeksi de epey düşmüş durumda, büyük diye tabir edilen firmalar battı yada batacak deniyor, bizim insanımız gayrimenkulde tapu'ya bakıyor, zaten bildikleri döviz ve gayrimenkul dışında yatırım alanı yok. Bu nedenle farklı alternatiflere kanalize etmek zor olacaktır. Yine de vereceğiniz bilgileri ben kendi adıma merakla bekliyorum ve takip edeceğim.

Merhaba Güniz Hanım, belirttiğiniz çok doğru maalesef, Türk yatırımcısı yeni yatırım araçları konusunda maalesef oldukça ön yargılı ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olabilmekte. Ben de bu ön yargıyı kırar mı bilmiyorum ama bu yatırım aracını sizlere anlatmaya çalışacağım. Fakat tekrar belirtmem lazım ki, ürünümüz gayrimenkulde olsa, gayrimenkul sektöründeki olası olumsuzluklar, uzun vadeli yatırım aracı olan GYF'lerde daha az hissedilebilmektedir. Kilit nokta, uzun vade olmasıdır.

Maalesef oldukça varlıklı olup, 7 liradan Dolar alan insanlar da biliyorum. Oysa ki 5 liradan soluksuz 7 liraya gittiği unutuluyor ve o cazibeye kapılıyor yatırımcı. Bu yüzden ayakları daha sağlam basan bir yatırım aracıdır GYF.

Son düzenleme:
Merhaba Güniz Hanım, belirttiğiniz çok doğru maalesef, Türk yatırımcısı yeni yatırım araçları konusunda maalesef oldukça ön yargılı ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olabilmekte. Ben de bu ön yargıyı kırar mı bilmiyorum ama bu yatırım aracını sizlere anlatmaya çalışacağım. Fakat tekrar belirtmem lazım ki, ürünümüz gayrimenkul yatırım fonu'da olsa, gayrimenkul sektöründeki olası olumsuzluklar, uzun vadeli yatırım aracı olan GYF'lerde daha az hissedilebilmektedir. Kilit nokta, uzun vade olmasıdır.

Maalesef oldukça varlıklı olup, 7 liradan Dolar alan insanlar da biliyorum. Oysa ki 5 liradan soluksuz 7 liraya gittiği unutuluyor ve o cazibeye kapılıyor yatırımcı. Bu yüzden ayakları daha sağlam basan bir yatırım aracıdır GYF.
Çok şükür foruma GYF'yi anlatacak bir arkadaş geldi :)

Merhaba @yamansoy, umarım sizlere yardımcı olabilirim. Sizlere aralıklarla konuları anlatmaya çalışacağım. Ama sizlerden de ricam, sorularınızı çekinmeden mutlaka sormanız, gerekirse özel mesaj olarak da göndermenizdir.

3- Gayrimenkul Yatırım Fonundan gelir elde eder iken, nelerin olduğunu yazmaya çalıştım az önce ; fakat farkettim ki, her yazdığım kelimenin içerisinde, bir başka "tanım" ortaya çıkıyor. Bu yüzden gerçek bir izahname üzerinden, yavaş yavaş ayrıntıları açıklayacağım. İlk etapta biraz karışık gelebilir ama ben size konu konu, yavaş yavaş açıklayacağım.

Örneğimizi, 24 Gayrimenkul Portföy Yönetimi A.Ş.'nin aktif fonlarından biri olan ve ismiyle de akılda kalıcı olacağına inandığım, "Portakal Çiçeği Gayrimenkul Yatırım Fonu" üzerinden vereceğim. https://www.kap.org.tr/tr/fon-bilgi...nkul-portfoy-yonetimi-a-s-portakal-cicegi-gyf adresinde, "güncel ihraç belgesi"ni tıkladığımızda, bu fonla ilgili ihraç belgesini indirme işlemi başlayacaktır. İhraç belgeleri, GYF'lerin ne olduğunu ve neler yapabileceğini en iyi anlatan dökümanlardır. Fakat oldukça fazla teknik terim de içerdiği için bir o kadar karmaşık gelebilmektedir. Bu sebeple daha basit şekilde anlatmaya çalışacağım.

Portakal Çiçeği GYF'de ilk sayfada tanımlara kısaca göz atalım.

-Fon Kurucusu : 24 Gayrimenkul Portföy Yönetimi A.Ş...GYF'leri, Gayrimenkul Portföy Yönetim şirketleri kurarlar.ihraç edilecek yani yatırımcılara sunulacak GYF'lere de, Gayrimenkul Portföy Yönetimi A.Ş. (Bundan sonra GPYŞ olarak anılacaktır) Yönetim Kurulu karar vermektedir. Yatırımcılar, GYF almak istediklerinde, paralarına karşılık gelen miktarda "katılma payı" alabilirler. Örneğin ; hisse (pay) senedinde, yatırımcı fiyatı 6.00 lira olan Garanti Bankası hissesi almak isterse, hesabında 6.000 TL si var ve tamamıyla bu hisseden almak isterse, 6000 / 6 = 1000 lot alabilir. Hisse senedi işlemini bilen herkes bunu biliyordur zaten (diğer faktörler yani kredili alım vs. gözardı edilmiştir.).Görüldüğü gibi,6000 lirası olan hisse yatırımcısı, 6 lira fiyatlı Garanti Bankası hissesinden, 1000 lot almış oldu. GYF'lerde de "lot" kavramı yerine, "katılma payı" kavramı, "hisse fiyatı" yerine ise "birim pay fiyatı" kavramı kullanılır. Örneğin, 300.000 TL'si olan GYF yatırımcısı, birim pay fiyatı 1.00 olan (bu fiyat genelde ay sonlarında açıklanır, bu fiyatın hesaplanışında bir çok faktör vardır, sonra bunu da açıklayacağım) portakal çiçeği GYF'den almak isterse, 300.000 / 1.00=300.000 katılma payı almış olur.

Yine bu katılma paylarının, yatırımcı adaylarına tanıtım ve dağıtımı faaliyetini 24 GPYŞ gerçekleştirir.

-Satış Yöntemi : Yurtiçi veya yurtdışındaki nitelikli yatırımcılardır. Burada belirtilen "nitelikli yatırımcı" ile kastedilen, hesabında en az 1.000.000 TL'si olan yatırımcıdır. Fakat bu her yatırımcı için mümkün olmadığı için, hesap açmak isteyen yatırımcının "nitelikli yatırımcı" olduğunu belirtmesi de yeterlidir. Yani 1.000.000 TL'si olması da şart değildir ve "ben bu piyasaya hakkında bilgi sahibiyim" gibi bir beyanda yeterlidir. Çoğu GPYŞ'lerin sözleşmesinde de bu beyan maddesi geçer.

-Katılma Payına ilişkin Asgari işlem limiti : Alım işlemi yapmak isteyen yatırımcı, fonda hiç katılma payı yoksa hesabına en az 250.000 TL yatırmalıdır. (Bu tutar GYF'ler bazında farklılık gösterir). Mevcut pay sahiplerinde ise tekrar alım yapmak istediklerinde, hesaba en az 10.000 TL daha yatırılması gerekmektedir. (Geçmiş dönemde hesapta kalan paranın önemi yoktur. Her ilave alım talimatında 10.000 TL yatırılmak zorundadır)

-Fon Süresi : Süresiz. GYF'ler süreli veya süresiz olmaktadır. Bu örnekteki fonun süresiz olduğu görülmektedir. Süreli fonlar ise belirli bir süreden sonra sona erer, tasfiye işlemlerinin ardından ise tamamıyla sona erer.

-Portföy Saklayıcısının Ünvanı : GYF'lerin varlıkları Portföy Saklayıcısı diye tabir edilen şirketlerde saklanmaktadır. Örnekte bu kurumun Türkiye İşbankası A.Ş. olduğu görülüyor. GYF ler ile GPYŞ'nin malvarlığı ayrıdır. Her ne kadar GPYŞ'ler, GYF'leri kuruyor olsa da, GPYŞ'ler belli konularda GYF'lere hizmet verir.

Bugünlük bu kadar, tekrar görüşmek üzere.

Son düzenleme:
4-Kaldığımız yerden devam ediyorum.İhraç belgesinin ikinci sayfasındaki tanımlar ise şu şekildedir :

-Portföy yöneticisine ilişkin bilgi : GYF bazında bu bilgi farklılık gösterebilmektedir. Örneğimizdeki kurumda, yatırım dışında kalan kısım, faizsiz bankacılık prensiplerine uygun olarak değerlendirildiğinden, portföy yöneticisine gerek yoktur. Ama başka bir örnekte, portföy yöneticisi olduğunu görebilirsiniz.

-Fon kurucusunun Yönetim Kurulu Üyelerine İlişkin Bilgi : Örneğimizde, fon kurucusunun kimler olduğuna dair, isim soyisim ve ünvanlar verilmiştir. Buradan da GYF ihraç eden şirketi daha da yakından tanımaya başlamış oluyoruz.

-Yatırım Komitesine ilişkin bilgi : Fon gayrimenkulünü Yatırım Komitesi yönetir. Bu komite en az 3 kişiden oluşur ki, bu kişilerden biri en az 5 yıllık tecrübedeki Yönetim Kurulu üyesi, diğeri genel müdür, bir diğeri de değerleme uzmanıdır. Bu 3 kişilik komitenin sayısı en azdır yani örnekteki gibi 4 kişi de olabilir, 5 kişide. Bu bölümde, yatırım komitesinde yer alan önemli kişiler hakkında, oldukça ayrıntılı bilgi edinme şansınız bulunmaktadır.

Üçüncü sayfada ise ;

-Fonun yatırım stratejisi ve amacına ilişkin esaslar : Bu bölümde, kurulmuş olan GYF'nın amacı açıkça belirtilmektedir. Örneğimizde de çoğu GYF örneğinde de klasik şu bilgi yer alır ; "değer artışı,alım satım kazancı ve kira getirisi elde etmek" bilgisi göze çarpar. Aslında bu GYF'lerin ne anlama geldiğini de çok net şekilde açıklar. Buna göre GYF'lerin amacı, gayrimenkul (sadece daire değil,ticari ünite ve diğerleri de olabilir) alım satımı, alınan gayrimenkulun kiraya verilmesi ve kira getirisi elde edilip kar payı dağıtılması, gayrimenkulu uygun fiyattan alıp değerinin yükselmesiyle makul seviyeden satılmasıdır. Bu bölümde bir diğer bilgi ise, toplanan paraların, ne zaman yatırıma dönüştürüldüğüyle ilgilidir. Bazı GYF'lerde belli zaman aralığı verilir ve o aralıkta nakit toplanır, sonra da yatırıma dönüştürülür. Bazı GYF'lerde ise vadeli olarak alış bedeli satıcılara ödenebilir. Ne olursa olsun amaç, yukarıda belirtilenden farklı değildir.

Dört,beş ve altıncı sayfada ise ;

-Fonun yatırım sınırlamaları ve risklerine ilişkin esaslar : Esasen örneğimizde görüleceği gibi uzun uzun şuna yatırım yapılır, buna yapılmaz denilmekte ; fakat işin özü şu, GYF'ler daha çok bitmiş olan projelere yatırım yapmaktadır. Bu noktada GYO ile karıştırılmakta, zira GYO lar bir inşaat işine girebilmekte ama GYF'ler bir inşaat işine giremez. O yüzden kısaca biten projelere yatırım önceliği olmaktadır. İstisna ise kısaca devlet garantisi altında diyebileceğimiz bitmemiş projelere, GYF yatırım yapabilmektedir. Örneğimizde görüldüğü gibi, GYF sadece yurtiçinde gayrimenkul alım satımı yapabiliyor. Zaten amaç gayrimenkuldur, o yüzden hisse senedi alım satımı, açığa satış gibi faaliyetlerde bulunmamaktadır. Önemli olan bilgi ise, GYF'lerin yatırımlarının yüzde 80'inin gayrimenkul olma zorunluluğudur.

Altınca sayfada risklerden bahsediliyor ki, risksiz hiçbir şey yatırım aracı yoktur hayatta. Size risksiz gelebilir ama mutlaka bir risk vardır. Risk ile getiri de götürü de doğru orantılıdır. Fakat her ne kadar dönem dönem dalgalanmalar olsa da altın gibi gayrimenkul de "güvenilir liman" özelliği görmektedir ülkemizde, tabii farklı düşünenler illa ki vardır aramızda. Gelelim risklere ;

*Finansman Riski : Fon'un ihtiyacı olan kaynaklara zamanında ulaşamama riskidir. Bu risk genelde düşüktür ama sonuçta vardır.
*Likidite Riski : Likidite kelimesi, paraya çevrilme hızı olarak bilinir. Yani fon varlıklarının, istenilen sürede nakde dönüştürülememe olasılığıdır.
*Döviz Kuru Riski : Dövizdeki hareketler, yükümlülükleri olumsuz etkileyebilir.
*Piyasa Riski : Fon varlıklarının değerinin piyasadaki koşullardan dolayı düşmesidir.
*Yoğunlaşma Riski : Belli bir bölgeye veya varlık grubuna yatırım yapmanın riskidir. Mesela, GYF sadece x ilçesine yatırım yaparsa, o ilçede oluşacak olumsuzluk tüm portföyü etkileyebilir. Bu yüzden portföy mantığı gereği, riskin dağıtılması için, farklı ilçelerden de alım yapılabilir.
*Karşı Taraf Riski : Karşı tarafın yükümlüklerini yerine getirememesi halinde karşılaşılacak riskdir.

Temel olarak, örnekte bu risklerden bahsedilmiş ki, GYF bazında da farklı risk tanımları görülebilmektedir. Bu risklerin çok etkilediği GYF'ler var mı bilmiyorum ama uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu için, GYF ler üzerindeki etkisi de tartışılabilir. Bu riskleri ben biraz şuna benzetiyorum ; normalde en çok ölüm araç kazasında olur ama herkes araç alma merakındadır. En az riskli tren olarak görülür ama maalesef birkaç ay önceki kazada, 17 yaşında bir komşumu da bu kazada kaybedebilmekteyim. Demek istediğim, risk her zaman vardır ama boyutunun ne zaman ne olacağını zaman gösterebilmektedir.

Bu haftalık bu kadar, konuları güzelleştiren sizin sorularınız olacaktır. Lütfen çekinmeden sorularınızı iletiniz. En sonunda tüm konuları toparlayacağız inşallah. İyi günler herkese

Değerli bilgiler için teşekkür ederiz. Aslında herkesin merak ettiği biraz daha somut hale getirilmesi gayrimenkul yatırım fonlarının. Yani Ayşe Teyze'ye anlatır gibi anlatmak gerekirse; bu fonlar nereden alınır, bankadan mı, farklı kurumlardan mı? Ne kadar alınır, ne zaman satılabilir, garantisi var mı? Devredilebilir mi? Riski var mı? Garantörü kim? gibi biraz daha net olarak ifade etmek faydalı olabilir. Sürekli olarak konuşuluyor ve işin teorisi anlatılıyor daha çok, normal vatandaşla buluşturmak lazım

Değerli bilgiler için teşekkür ederiz. Aslında herkesin merak ettiği biraz daha somut hale getirilmesi gayrimenkul yatırım fonlarının. Yani Ayşe Teyze'ye anlatır gibi anlatmak gerekirse; bu fonlar nereden alınır, bankadan mı, farklı kurumlardan mı? Ne kadar alınır, ne zaman satılabilir, garantisi var mı? Devredilebilir mi? Riski var mı? Garantörü kim? gibi biraz daha net olarak ifade etmek faydalı olabilir. Sürekli olarak konuşuluyor ve işin teorisi anlatılıyor daha çok, normal vatandaşla buluşturmak lazım
3 Nolu mesajda anlatılmış aslında, okursanız göreceksiniz.

Sayın @ElcinC @HATICEB @cemalleddin ...Öncelikle geri dönüşünüz için sizlere teşekkür ederim.Az önceki yazımda, son cümlemde toparlayacağımızı belirtmiştim ama şimdi soru geldiği için yanıtlamak isterim. Belirttiğiniz basit mantıkta anlatmak çok kolay ama bu işin bir de ayrıntısı var, ben de bu yüzden yavaş yavaş ayrıntı açıklamak zorunda kalıyorum. Fakat mantığı oldukça basit aslında. Lütfen sizler sormaya devam ediniz, ben de ona göre okuyucu bazında tekrar tekrar anlatabilirim, sorun değil.

Sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım.

-Fonlar nereden alınır : Gayrimenkul Portföy Yönetim şirketlerine (GPYŞ) başvurursunuz, örneğimizdeki 24 GPYŞ'nin iletişim bilgilerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Başvurunun ardından, hesap açılış süreci başlar, bir takım evrakları tamamlamanız istenir ve hesap açılır. Sonra yatırımınızı yaparsınız ve alım talimatınızı verirsiniz. İlk şart bir GPYŞ ile iletişime geçmektir.

-Ne kadar alınır, ne zaman satılır : Paranız kadar alım yapabilirsiniz. Alım ve satım için, belirtilmiş tarihler vardır, bu konuyu henüz anlatmadım ama anlatacağım. Bu dönemlerde talimatınızı verirsiniz ve alımsa alım satımsa satım işleminiz yerine getirilir. Bence bu sorunuz için biraz daha sabırlı olmalısınız, çünkü fazlasıyla ayrıntılı bir konu, örnekle anlatacağım bu konuyu.

-Garantisi var mı, devredilebilir mi, risk var mı,garantörü kim : Fon malvarlığı ilk yazımda belirttiğim, bu örnekte işbanktır. Yani fon malvarlığı işbank'ta saklandığı için, 24 GPYŞ'nin mali durumunun önemi yoktur. Eğer ki işbank'ın mali durumu zayıflar ise fon garantörü, bir başka kurum olur. SPK bu konuda oldukça sağlam bir yapı oluşturmaya çalışmış görünüyor.Görüldüğü gibi bu konuda risk minimumdur. Fon malvarlığı, 24 GPYŞ'den de İşbank'tan da ayrıdır. Yatırımcılar yatırım yapıp, katılma payı alımı yapar, hisse de aldığınız şeye lot denir, burada katılma payı. Bu paylar devredilebilir, tabii yine birtakım işlemler yapılır. Karşı tarafında tıpkı sizin gibi bir bireysel saklama hesabı olmalıdır. Risk konusunda ise az önceki yazımda belirttiğim riskler mevcuttur. Garanti derken ise para kazanma garantisi var mı diye soruyor iseniz, yüzde 100 kazanma şansınız bile olsa, "evet kazanırsınız" asla denilmez, bunu diyen suç işlemiş olur.

Umarım sorularınıza açıklayıcı yanıt verebilmişimdir. Lütfen çekinmeden geri dönüşünüzü yapınız ve aklınızdakileri tarafıma iletiniz.

İyi günler dilerim.

GFY2018 bu işin iyi anlatılması ve PR yapılması gerekiyor, bizim milleti dövizden yada altından fona döndürmek çok zor, tahvil bile alan belirli bir kesim var. Bizim yatırımcı denince aklımıza bloomberg izleyen, pipo içen, fularlı arkadaşlar geliyor. Halbuki Türkiyede böyle değil yatırımcı profili. Öyle teyzeler amcalar varki 3-5 milyon parası var ve bunu yönetiyor. Dükkan alıyor kiraya veriyor, ev alıyor, bağ bahçe alıyor, altını var, dövizi var. Bu parayı dolaşıma sokmak lazım. Bu yatırımcıyı hedeflemek ve yatırımlarını çeşitlendirmek lazım, GYF bunun için biçilmiş kaftan ama doğru anlatılabilirse.

Sevgili @ortaç bu işin iyi anlatılması noktasında kesinlikle size katılıyorum. Ama mantığı çok basit ve kısa zaten, gerisi sadece ayrıntı, zira dünkü notumda belirttiğim gibi, paranızı koyarsınız ve gayrimenkulün değerinin yükselmesini ve/veya kira getirmesini beklersiniz. Uzun vadeli olduğunu bilmek de yeterlidir. Benim burada konuları tek tek açıklama sebebim, aramızda çok sayıda profesyonel yatırımcının da bulunmasıdır. Bu yüzden sizlerin bana sorular sorması önemli ki, ben de kişi bazında anlatım da yapmış olayım. Yatırımcı kitlemiz maalesef dediğiniz gibi oldukça ön yargılı ve bir kaç enstrümanı biliyor, o da çok az bilgiyle biliyor. Finansal piyasalarda uzun süre yer alan bir birey olarak, maalesef finansal konularda okur yazarlık oldukça az, kısa yoldan bilinçsizce zengin olma hayalleri had safhada ve yeniliğe de oldukça kapalıyız. Yine de her piyasanın bir alıcısı var, bu piyasanın da var ki daha yeni bir ürün olduğu için, tanıtmak için bizler kadar sizlerin de katkısı önemli. GYF gibi alternatif piyasaları anlatmakta hiçbir sıkıntı yok ama maalesef önyargıları kırmak zaman gerektiriyor, bizler bu piyasanın önünün açık olduğuna inanıyoruz. Son olarak şunu belirtmem lazım ki, hisse senetleri hemen herkesin bildiği bir üründür ama dikkat edin çoğu yatırımcı "tüyo" denen anlamsız ve hiçbir piyasada yasal olmayan birşeyin peşinden koşar. Bu da insanların neyin peşinden koştuğunu ve neleri riske attığını çok açık şekilde gösteriyor. GYF'lerde ise düzenli ve uzun vadeli getiri hedeflenir.

Saygılarımla.

Türkiye genelinde geçen yıl gayrimenkul satış adedinde yüzde 14,5'lik, satışlarda beyan edilen değerde yüzde 29'luk, tapu harcında ise yüzde 76'lık artışla tüm zamanların rekoru kırıldı. Gayrimenkul hisselerini buradan takip ediyorum.

Son gönderiler