Gayrimenkul MLS Sistemi Nedir? Ülkemize Faydası olur mu?

#1
Ülkemizde Emlak Danışmanlığı faaliyeti, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanıp 5 Haziran 2018 tarih ve 30442 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile hukuki bir boyut kazanmıştır.

14 Ekim 2020 tarih ve 31274 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliği ile uygulamada tespit edilen aksaklıklar giderilmiştir.
Bu vesile ile ABD’de uygulanmakta olan MLS sisteminden bahsetmek istiyorum. Hukuki bir altyapıya kavuşturulan emlak danışmanlığı sisteminde eksik olan MLS sistemidir.


MLS (Multiple Listing Service) açılımını çoklu Listeleme Hizmeti diyebiliriz.

Sistem nasıl çalışıyor?

1800 lü yılların sonunda kurulan ABD Emlakçılar Birliği uhdesinde oluşturulan web tabanlı emlak veri bankasıdır. Sistem, vergi dairesi, belediyeler, tapu daireleri ve ilgili diğer kurumlarla entegre şeklinde çalışmaktadır.

Emlakçılar birliği tarafından oluşturulan veritabanına kayıt olmanın bedeli yıllık 700 $ civarındadır.

Sisteme, konut satacak, kiralayacak veya alacak müşteriler tarafından yetkilendirilmiş emlak danışmanları giriş yapıp sadece yetki alanları içerinde (il, ilçe sınırları içinde) bulunan emlak hakkında tüm bilgilere ulaşabilmekte, veri girebilmektedir. Sitemde konutların tapu, vergi dairesi, belediye kayıtları, daha önceden kaç kere el değiştirdiği, hangi bedellerden satıldığı, sahiplik bilgileri, yapım tarihi, tadilat evreleri gibi ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır.

Yetkilendirilmemiş emlak danışmanı tarafından sisteme konut ilanı girildiği tespit edilirse ağır para cezaları veya lisans iptaline varabilen cezalar verilmektedir.
Emlak danışmanları tarafından veri tabanına işlenen emlak bilgileri siteme üye olan diğer ilan sitelerinde emlak sahibinin izin vermesi halinde ayrıca yayınlanmaktadır. Sisteme üye olmayan kişiler sadece bu sitelerde yayınlanan ilanları görebilir.

Alım-Satım -Kiralama nasıl oluyor?

Emlak alacak veya kiralayacak kişi bir emlak danışmanına gidip aradığı özellikleri belirtiği konut hakkında emlak danışmanı ile sözleşme imzalamaktadır. Emlak danışmanı veri tabanında bulduğu konutları müşterisine pazarlayabilmektedir.

Ancak, başka bir emlak danışmanının, yetkilendirilmiş diğer emlak danışmanının satış uhdesinde olan konutu kendi müşterisine pazarlayabilmesi için yetkili emlak danışmanı ile hizmet paylaşımı sözleşmesi yapması gerekir. ABD’de emlak danışmanı hizmet bedeli konut satış değerinin % 6 sıdır.

Satışı veya kiralaması yapılacak konut hakkında emlak sahibi her aşamada emlak danışmanları tarafından bilgilendirilmektedir.

Bu sistemden ayrı bağımsız ilan siteleri yok mu? Elbette var. Ancak bu sitelere ilan verebilmek için satış değerinin % 1-3 oranında hizmet bedeli ödenmesi gerekir.
Emlak danışmanı olmadan sahibinden doğrudan ilan verilebilir. Ancak alıcının emlak danışmanı varsa satıcı bu emlak danışmanına satış sonrası hizmet bedeli ödemek zorundadır.

Çeşitli kaynaklardan tespit edebildiğim bilgiler bunlar. Eksik bilgiler olabilir. Bu bilgileri yorum bölümünde tamamlayabilirsiniz.

Bu sistemin ülkemizde uygulanması halinde emlak satışlarının değerinde olacağını, vergi kaçaklarının azalacağını, emlak danışmanlarının daha fazla hizmet bedeli kazancı olacağını, merdiven altı tabir edilen emlakçılık faaliyetlerinin azalacağını, emlak danışmanlarının hak ettiği saygınlığı daha da arttıracağını düşünüyorum.

Kaynaklar:
MLS Sistemi Nedir? https://www.thebalance.com/what-is-mls-1798770
Tugem MLS Bilgilendirme:
 

Son gönderiler

Üst