Fuzuli Şagil

Konu, 'Gayrimenkul Hukuku' kısmında semiye tarafından paylaşıldı.

 1. semiye

  semiye Daimi Üye

  Bir gayrimenkulde gayrimenkül'ün sahibinin izni ve rızası olmadan oturan kullanan kişilerin hukuktaki adlandırılma şeklidir fuzuli şagil. Örneğin bir tarlan var gitmiyorsun görmüyorsun, adamlar kullanıyor ve burası bizim diyorlar, ya da kiracın var kira ödemiyor, çıkmıyor vs. gibi bir durum.
   
 2. KURSATE

  KURSATE Yeni Üye

  Merhaba, yatırım amaçlı (para biriktirmek diyelim) banka kredisi ile bir daire aldık, kiraya verdik, kira getirisi ile kredi ödemelerini destekliyoruz. Ancak kiracımız düzenli ödemiyor, ve 2 ay geriden geliyor. Bizi sıkıntıya sokuyor ve aylık nakit akışımızı bozuyor. Ne yapabiliriz, kiracıyı fuzuli işgal olarak tahliye ettirebilir miyiz?
   
 3. TEZCANG

  TEZCANG Yeni Üye

  Konu buranın konusu değil ama hemen noterden ihtar gönderin, borçların ödemesini yapmasını aksi halde tahliye davası açacağınızı iletmelisiniz.
   
 4. oktayadıgüzel

  oktayadıgüzel Yeni Üye

  Almanya'da yaşıyorum. Türkiyedeki evimin bakıp gözetmeleri için Türkiyedeki akrabalarıma anahtar bıraktım. Eve çöktüler resmen, nasılsa senin paran var ihtiyacın da yok diyerek evimi işgal edip oturdular. Kira mira yok, çıkın diyorum çıkmıyorlar, hukuki olarak ne yapabilirim? Resmen eşkiyalık yapıyorlar
   
 5. ALEVG

  ALEVG Yeni Üye

  Merhaba, geçmiş olsun. Konu 3091 sayılı taşınmaz mal zilyetliğine yapılan tecavüz ve müdahale kapsamında taşınmazın bağlı bulunduğu Kaymakamlığa başvurmanız gerekiyor. Bunun için konuyu anlatan başvuru dilekçesi, Taşınmaz Tapu kopyası vs gibi belgeler gerekecek.
   
 6. sertap

  sertap Yeni Üye

  Sizin durumunuz can sıkıcı. Üzerinden epey zaman geçmiş, keşke bu kadar beklemeseydiniz. Fuzuli İşgal, gayrimenkulün sahibinin izni olmadan işgal etme durumudur. Eğer taşınmaz Konut, dükkan, depo, ahır gibi damlı yapılarsa bu kanunun uygulanabilmesi, taşınmazın fuzulen işgal edilmiş olmasına bağlıdır. Yetkililerin tecavüz veya müdahalenin yapıldığını öğrendikleri tarihten itibaren 60 gün içinde idari makama başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Eğer tecavüz veya müdahalenin oluşundan itibaren bir yıl geçtiyse bu makamlara başvuruda bulunulmaz. Posta ile yapılan başvurular, başvuru için Kanunu öngördüğü süreleri durdurmaz. Başvuru şikayetçi lehine sonuçlanırsa, masrafları karşı taraftan (gerekirse icra yoluyla) tahsil eder. Başvuru şikayetçi aleyhine sonuçlanırsa, masrafları kendisi öder. Bu işleri bilen bir avukattan destek almanızı öneririm.
   
 7. emlaktayfun

  emlaktayfun Daimi Üye

  Kusurlu olup olmadığı aranmaksızın, bir malın zilyetliğini, yetkili İdarenin izni, sahibinin rızası veya muvafakatı dışında eline geçiren, elinde tutan veya her ne şekilde olursa olsun bu malı kullanan veya tasarrufunda bulunduran gerçek veya tüzel kişilere İşgalci (Fuzuli şagil) deniyor.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş