Fikirtepe: Belirsiz Gelecekte Ortaklık

Konu, 'Kentsel Dönüşüm' kısmında mainagioa tarafından paylaşıldı.

 1. mainagioa

  mainagioa Üye

  "Bu yazı gayrimenkulturkiye.com'dan alınmıştır"
  http://gayrimenkulturkiye.com/2016/03/29/belirsiz-gelecekte-ortaklik/

  Fikirtepe kamuoyunda, kentsel dönüşüm süreçlerinde uzlaşmanın önemini en çok vurgulayan örnek olarak yer buldu.

  Gayrimenkul Türkiye

  29 Mart 2016

  490

  2010 yılının Ekim ayında, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da Fikirtepe’den başlayacak bir kentsel dönüşüm hareketinin planlandığını açıkladı. Topbaş’ın açıklamasından 3 ay sonra, 2011 yılının Ocak ayında, Fikirtepe’de başlayacak kentsel dönüşüm projesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden geçmesiyle Türkiye’nin ilk planlı kentsel dönüşüm süreci başlamış oldu.

  2011’den bu yana Fikirtepe, 1.310.000 m² büyüklüğünde bir inşaat sahası haline gelmiş bulunuyor. Yine bu süre içinde 30’u aşkın inşaat firması sürece dahil oldu, bazıları süreçten geri çıktı. Alanda şu anda 14 farklı mimarlık firmasının tasarımları hayata geçiyor. Yeni konutların alıcı bulacağı fiyatlar ise 1 milyon TL’ye kadar çıkıyor. Yine de henüz hiçbir birim teslim edilmedi, çünkü tamamlanmaya yaklaşmış birkaç projenin yanı sıra alanın bazı noktalarında devam eden yıkımlar da mevcut.

  Yetki birden fazla el değiştirdi

  Fikirtepe’deki süreci konu alan hiçbir kaynakta, süreçlerin tarafları olan hak sahiplerinin ve müteahhit firmaların sürecin ilerleyişinden memnun olduklarına dair bir açıklamaya rastlanmıyor. Tüm aktörler açısından zor bir sürecin yaşandığı alanda rota değişikliklerinin hem zaman hem de enerji kaybettirdiği, bölgede çalışan uzmanlar tarafından belirtiliyor. Önce emsal değerlerine dair değişiklikler, sonrasında ise yetkinin el değiştirmesi Fikirtepe’deki süreci oldukça uzattı. İBB’den Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda geçmiş olan yetkiler, Ocak 2014’te bölgedeki işlemlerin hızlanması adına tekrar İBB’ye bırakıldı, zira o zamana kadar Fikirtepe Mahallesi’nde bulunan 61 yapı adasından sadece 4 tanesinde yıkımlar bitirilmişti.

  Karşılıklı güvensizlik süreci uzattı

  Fikirtepe’de süreci sekteye uğratan önemli sorunlardan biri de arsa sahipleriyle sürece katılan inşaat firmaları arasındaki güvensizlik sorunu olarak yansıdı. Emsal alan, satılabilir alan, brüt alan kavramları arasında kaybolan arsa sahiplerinin maksimum kazanç sağlama kaygısıyla yaşadığı kafa karışıklığı, karşılıklı olarak şeffaflık barındırmayan ortamda ciddi bir güvensizlik sorunu olarak aksetti.

  Fikirtepe basında, kentsel dönüşüm sürecinin en fazla uzadığı, aynı zamanda da süreçte uzlaşmanın öneminin en çok vurgulandığı süreç olarak yer buldu. Yine de bölge, İstanbul’da gerçekleşmesi planlanan diğer kentsel dönüşüm projeleri için önemli dersler çıkarılabilecek bir örnek teşkil ediyor.

  Basında Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi

  Fikirtepe’ye dair ilk haberler yönetim tarafında yapılan değişiklikler üzerine olurken uzlaşma konusundaki sıkıntılar günümüze yaklaştıkça basında varlığını hissettiriyor.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş