Ev satın almak iyi bir yatırım mıdır?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında hodor tarafından paylaşıldı.

 1. hodor

  hodor Daimi Üye

  Oldukça genel bir kural olarak, evler yılda yüzde 4-5 oranında değer kazanıyor. Bazı yıllar daha fazla, bazen biraz daha az. Oranlar lokasyona ve bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor.

  İlk başta yüzde beş gibi görünmüyor olabilir. Stoklar (bazen) çok daha fazla etki eder ve dövize, altına yada diğer yatırım araçlarına daha risksiz, güvenli yatırımlar yapılarak aynı getiriyi kolayca kazanabilirsiniz.

  Ancak, eğer 400.000 TL lik bir ev satın aldıysanız, ev bedelinin tamamını nakit ödemeyebilirsiniz. Diyelim ki % 20 lik bir peşinat verdiniz, aslında yapmış olduğunuz yatırırım 100.000 TL lik bir yatırım.

  Yıllık % 5'lik bir artış oranıyla, 400.000 TL lik bir ev, ilk yıl boyunca 20.000 TL değerinde artacaktır. Yani 100.000 TL lik bir yatırımla 20.000 TL kazandınız demektir. Yıllık "yatırım getiriniz" % 20 olacaktır.

  Tabii ki, faiz ödemeleri yapmakta ve mülkiyet vergilerini vs ödeyeceksiniz. Bununla birlikte, ödediğiniz faizler ve emlak vergilerinizin gider gösterebilirsiniz.

  Özetle ev satın alırken getiri oranınız, yapabildiğiniz diğer yatırımların çoğundan daha yüksek olacaktır.
   
 2. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Matematik ağlıyor şu an :)
   
  osiris666 bunu beğendi.
 3. Berat

  Berat Daimi Üye

  Gayrimenkul gizli olma özelliğinden dolayı en fazla konuşulan yatırım aracıdır ve gerçekte sağladığı rantın büyüklüğü nedeniyle de birinci sıradadır. Bunun en büyük sebeplerinden biri de, alışverişlerin gizlilik içerinde yapılabilirliğidir. Çünkü aslında, kimse kimseye "aldığım şu arsadan bu kadar kazandım" demez.
  Özellikle yapılaşmaya yeni açılan bölgelerin ve yeni imara açılmış bölgelerin süratle prim yaptığını ve yatırımcısına çok kazandırdığını görürüz. Denize ve karayoluna yakın araziler, toplu konut bölgeleri, sanayi bölgeleri taleplerin en fazla yoğunlaştığı bölgeler, her ne kadar riskli olsa da doğru yatırım seçimi sayesinde prim yapar.

  Gayrimenkule yatırım yapmayı düşünürken piyasa faktörünü iyi irdelemelisiniz. Ülkemiz gayrimenkulden kazandıran bir ülkedir. Bazı şartlarda da diğer bir çok finansal enstrumandan çok kazandırır. Ancak yanlış zamanlama ile seçmediğimiz seçeneğin maliyeti, yani teknik adı ile "fırsat maliyeti" zararına uğrayabilirsiniz. Yani, sonuçta kar sağlasanız da, aslında daha fazla kar edecekken, daha azına razı olmak zorunda kalırsınız.

  • Piyasa faiz oranları, hazine bonosu gelirleri belli bir seviyede izledikçe veya düştükçe gayrimenkul fiyatları bundan olumlu etkilenir.
  • Ülkemizin nüfusu hızla artmaktadır. Genç ve gün geçtikçe büyüyen nüfus, konut ihtiyacını devam ettirmektedir. Zaten göçebe bir kültürden gelen toplumumuzun da gayrimenkul yatırımı anlayışını sevdiğini düşünürsek, aslında doğru zamanda doğru gayrimenkul enstrumanına yapılan yatırım kazandıracaktır.
  • Unutmayın, satın aldığınız konut şehrin gelişmekte olan veya zaten gelişmiş bir bölgesinde ise prim yapma olasılığı vardır. Ancak bölgedeki arz-talep dengesi, yapının yaşı, iskanı olup olmadığı, yeri-konumu gibi bir çok unsur mülkün prim yapma olasılığını etkileyecektir. Ancak her zaman bilinmelidir ki, aslında ucuza alırsan esas primi o zaman kazanırsın.
  • Konutta orta vadede bir getiri bekliyorsanız, mümkünse gelişmiş bölgelerden uzaklaşmayın. Uzun vade için daha az gelişmiş bölgeleri tercih edin.
  • Projeden mülk alabilirsiniz, ama firmanın güvenilirliğinden emin olmadan böyle bir şey yapmayın.
  • Mortgage kredilerinin düştüğü dönemleri kaçırmayın. Ama tüm miktarı kredilendirmek çok fazla faiz yükü getirecektir. Bu yüzden, mümkünse peşinatınızın %25'in üzerinde olmasını sağlamaya çalışın.
  • Kredi çekerken dosya maliyetini de irdeleyin ve faizler düştüğünde bankanızı faizinizi indirmesi için uyarın. İndirmiyorlarsa, krediyi taşıma maliyetini hesaplayın ve faizler maliyeti karşıladığı noktaya indiği an krediyi nakledin.
  • Dövizli borçlanmadan korkun.
  • Eğer yatırım için mülk bakıyorsanız, mülkün yıllık vergi yükünü ve boş kalma risklerini sakın göz ardı etmeyin.
  • Arsa almayı planlıyorsanız, uzun vadeli düşünün. Gelişmemiş bölgeleri özellikle iyi irdeleyin. Şehrin o an için bittiği yerlere özellikle dikkat edin. Sıkı araştırma yapın, konunun uzmanlarına danışın. Mülkü satın almadan gerekli profesyonel destekten yararlanın. Mülkün imar koşulları ve durumu ile ilgili profesyonel röntgen çekin veya çektirin.
  • Yatırım yaparken kulağınız delik olsun. Bölgeden geçecek yollar, yapılacak yeni altyapı yatırımları, bağlantı yolları, metro giriş-çıkışı, yayaya kapatılacak yollar gibi konuları soruşturun. Bölgede yeni yapılacak hastane, kamu kurumu gibi yatırımların durumunu araştırın.
  • Eğer kiraya vermek amacıyla konut arıyorsanız, orta gelir seviyesine hitap eden mülkleri tercih edin. Mümkünse şehir merkezlerinden veya ana arterlerden uzaklaşmayın, ki mülk öncelikli tercih edilir bir lokasyonda olsun.
  • Yatırım yaparken her işin uzmanı ile çalışın. Manavdan, kasaptan gayrimenkul aracılığı hizmeti beklemeyin ve işin profesyonellerine gidin.
  • Konut kredisi kullananların yaş ortalamaları gittikçe düşmektedir. Bu da konut edinim yaşının düştüğünü göstermektedir. Yatırım yaparken seçeceğiniz mülkte gençlere yönelik tercihleri irdeleyin. olaya onların gözü ile bakarak tercihlerinizi yapın.

  *EVA Gayrimenkul Danışmanlık'ın katkılarıyla hazırlanmıştır.
  https://www.endeksa.com/blog/yazi/gayrimenkulden-para-kazandiracak-puclari
   
 4. GündüzM

  GündüzM Daimi Üye

 5. ALTANA

  ALTANA Daimi Üye

  Alınmış alınmıştır, mülk alıp da pişman olan görmedim ben çevremde
   
 6. sukber

  sukber Daimi Üye

  Çok getirili bir yatırım olmamakla birlikte, en azından gelecek için sağlam garanti bir yatirim bence. 2011 Mayıs ayında 98000 e ev almıştım. Geçen gün 330000 e sattım. 110000 de şimdiye kadar kira almışım. Pişman değilim.
   
 7. Füsunİ

  Füsunİ Yeni Üye

  Gayrimenkul hasta olur ama asla ölmez derler, fiyat düşecek diyenlere itibar etmeyip almak lazım
   
 8. H.HüseyinÇ

  H.HüseyinÇ Yeni Üye

  Memleketimizde yatırımcı diye tabir edilen kişiler bloomberg izleyip puro ile viski içen fularlı kişiler değil. Senin benim gibi Ayşe Teyze, Hasan Amca yatırım yapıyor. Onlarında bildiği 3 tane yatırım aracı var, biri dolar, biri altın diğer ev. Faiz yemedikleri için başka alternatifleri yok, borç verirken dolarla verir, hesabını altına göre yapar vs. vs.

  O nedenle ev ülkedeki en iyi yatırım aracıdır, hem kullanım hem de prim değeri vardır. Garantidir.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş