Eski günlerine dönecek İstanbul Semtleri

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

 1. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Balat ve Galata belirli bir süre sonra tekrar çok revaçta olacak semtlerdir diyebiliriz. Özellikle Balat bu konuda çok avantajlı. İkinci bir Cihangir durumu bekliyorum ben kendisinden. Kuştepe, Kumburgaz da bence oldukça popüler olacak yerler. Yenikapı civarı ve Piyalepaşa ile birlikte dolapdereyi sayabiliriz. Bomonti hali hazırda alıp yürüdüğü için onu listeye dahil etmiyoruz. Fatih ve tarihi yarımada yine bahsi geçen yerlerden olacak.
   
 2. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Balat’ta konut satışları ve kiralama artışları
  • Fener-Balat, 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yenileme alanı olarak ilan edildi ve ilk ihalesi 2007’de yapıldı. Böylece hem gayrimenkul sektörü için çok değerli konuma geldi.
  • Günümüze dek uygulamaya alınan bir yenileme ve dönüşüm kararının olmadığı bölgede, fiyatlar özellikle son yıllarda yüksek artış gösteriyor.
  • Balat’taki konutları “müstakil ev” ve “apartman dairesi” olarak ele alacak olursak, ortalama 160 metrekareden oluşan müstakil evlerin ortalama birim metrekare fiyatları 2014 yılının ikinci yarısında 2 bin 850 TL/metrekarelerde iken, bu rakam günümüzde ortalama 4 bin 900 TL/metrekarelere kadar çıkmış durumda. Bu, yaklaşık iki senede yüzde 72’lere varan bir artış anlamına geliyor.
  • 2014 yılında 450 bin TL’ye alabildiğimiz ortalama özellikte bir müstakil evi, bugün 800 bin TL’ye almak mümkün.
  • Aynı şekilde apartman dairesi tipli konutların birim metrekare satış fiyatlarında da son iki yıl içerisinde yüzde 70’lere varan bir artış söz konusu.
  • Yine 2014 yılında ortalama tipte bir apartman dairesi 180 bin TL’lere alınabiliyorken, günümüzde aynı daire için ödenecek tutar 300 bin TL’nin üzerine çıkmış durumda.

  Balat’ın avantajlı yönleri
  • Balat, vapur iskelesine yürüme mesafesinde… Fener ve Balat feribot iskeleleri bölgeyi bu açıdan avantajlı kılıyor.
  • Reidin’in özel araştırmaları arasında olan “yürünebilirlik skoru”, vapur iskeleleri için 100 üzerinden 99 çıkıyor.
  • Raylı ulaşım araçlarına yürünebilirlik açısından ise günümüzde bölgenin skoru sıfır olsa da, 2019 yılında yapımı tamamlanması planlanan raylı hatlarla bu skoru da 100 üzerinden 100’e çıkarak bölgeyi bu noktada da çok avantajlı bir konuma taşıyacak.
  • Yine Reidin’in özel araştırmaları arasında yer alan “yeşil yaşam skoru” açısından bölgeyi incelediğimizde, 45’lik skorla park ve rekreasyon alanlarına yeterli düzeyde sahip sayılabilecek bir bölge olarak karşımıza çıkıyor.
  • Yeşil yaşam imkânının yüksek olduğu Fener-Balat’ta “yapı yoğunluğu”nun da aynı ölçüde sevindirici olduğunu söylemek zor. Yüksek yapı yoğunluğuna sahip bölgenin Reidin “yapı yoğunluğu skoru” 41.

  Balat’ta kimler yaşıyor?
  Zingat Bölge Raporu, Balat’ta yaşayanlar ve demografik veriler hakkında detaylı bilgi sunuyor. Buna göre:
  • Balat’ın ortalama kişi başı geliri yaklaşık 3 bin 126 TL civarında. Balat’ta ortalama hane halkı sayısı 2.55 oranıyla İstanbul ortalamasının altında kendini gösteriyor.
  • Balat’ta yaşayanların yaş ortalaması 29.23.
  • Yaş ortalamasıyla İstanbul ortalaması olan 28.58 oranının biraz üzerinde seyrediyor.

  zingat.com'dan alınmıştır.
   
 3. HİLMİT

  HİLMİT Daimi Üye

  Balat bu konuda gerçekten revaçta. Halıcıoğlu ve sütlüce ile birlikte Dolapdere ve Aksaray tarAfları da 10 yıl içinde ciddi değişim görecek
   
 4. mübeyyen

  mübeyyen Yeni Üye

  Eyüp ve civarı diyorum ben, böbreği satıp buralardan bir şeyler almak lazım
   
 5. mançuhan

  mançuhan Yeni Üye

  Bomonti bu konuda efsane olacaktır
   
 6. alıcı

  alıcı Yeni Üye

  Samatya ve Kocamustafapaşa oldukça revaçta yerler olacaktır
   
 7. yurtsevil

  yurtsevil Yeni Üye

  Haliç’e kıyısı olan her yer
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş