Çıplak Mülkiyet/Kuru Mülkiyet

Konu, 'Gayrimenkul Hukuku' kısmında BURHANU tarafından paylaşıldı.

 1. BURHANU

  BURHANU Daimi Üye

  Çıplak Mülkiyet ya da kuru mülkiyet bir taşınmazın sahibine kullanma, faydalanma ve tasarruf hakkını verir, ancak tasarruf dışında kullanma ve faydalanma hakkı başkasına veiliyorsa çıplak ya da kuru mülkiyetten bahsedilebilir.
   
 2. ÖNDERE

  ÖNDERE Yeni Üye

  Babamız iki evli ve biri imam nikahlı karısı diğeri bizim annemiz. Babam iki daireyi imam nikahlı karısı üzerine yapmış bu çıplak mülkiyet satışı denen olayla. Tapunun üzerinde görünmüyor ama tapu sicilinde var diyorlar ne demekse. Babam vefaat ettiğinde bu daireler üzerinde bizim payımız olabiliyor mu?
   
 3. Şakir Bey

  Şakir Bey Daimi Üye

  Babanız yüce Rabbimizin vermiş olduğu izni çok güzel kullanmış ama şu konuyu atlamış yüce kitabimizda da belirtildigi üzere erkege 4 kere nikah hakkı vermiş ancak bu hakkı her birine adil davranabilirseniz kullanın aksi takdirde en güzeli tek eştir diye belirtir. Keşke her iki eşe birer adet verse idi. Neyse bu bizi ilgilendiren bir konu değil. Babanız yoldan geçen birine evleri vermesi ile imam nikahli eşine vermesi arasında bir fark yok. Eğer ki siz babanızın akıl sağlığı yerinde değil diye bir rapor alabilir iseniz iş o zaman değişir tabi imam nikahlı eşi sizden önce akıl sağlığı yerinde diye rapor almadı ise
   

Sayfayı Paylaş