Çıplak Mülkiyet/Kuru Mülkiyet

Konu, 'Gayrimenkul Hukuku' kısmında BURHANU tarafından paylaşıldı.

 1. BURHANU

  BURHANU Daimi Üye

  Çıplak Mülkiyet ya da kuru mülkiyet bir taşınmazın sahibine kullanma, faydalanma ve tasarruf hakkını verir, ancak tasarruf dışında kullanma ve faydalanma hakkı başkasına veiliyorsa çıplak ya da kuru mülkiyetten bahsedilebilir.
   
 2. ÖNDERE

  ÖNDERE Yeni Üye

  Babamız iki evli ve biri imam nikahlı karısı diğeri bizim annemiz. Babam iki daireyi imam nikahlı karısı üzerine yapmış bu çıplak mülkiyet satışı denen olayla. Tapunun üzerinde görünmüyor ama tapu sicilinde var diyorlar ne demekse. Babam vefaat ettiğinde bu daireler üzerinde bizim payımız olabiliyor mu?
   
 3. Şakir Bey

  Şakir Bey Daimi Üye

  Babanız yüce Rabbimizin vermiş olduğu izni çok güzel kullanmış ama şu konuyu atlamış yüce kitabimizda da belirtildigi üzere erkege 4 kere nikah hakkı vermiş ancak bu hakkı her birine adil davranabilirseniz kullanın aksi takdirde en güzeli tek eştir diye belirtir. Keşke her iki eşe birer adet verse idi. Neyse bu bizi ilgilendiren bir konu değil. Babanız yoldan geçen birine evleri vermesi ile imam nikahli eşine vermesi arasında bir fark yok. Eğer ki siz babanızın akıl sağlığı yerinde değil diye bir rapor alabilir iseniz iş o zaman değişir tabi imam nikahlı eşi sizden önce akıl sağlığı yerinde diye rapor almadı ise
   
 4. SUAYIPA

  SUAYIPA Yeni Üye

  Evlendiğimizde kayınpederim oturmamız için bir ev aldı. Biz 4 yıldır bu evde oturuyoruz. Geçen gün evin tapusunda çıplak mülkiyetin eşimin üzerinde kullanım hakkının da Kayınpederimde olduğunu fark ettik. Bu durum ne anlama geliyor, yani biz evi kiralama ya da satma tasarrufunda bulunabiliyor muyuz?
   
 5. SÜLEYMANP

  SÜLEYMANP Yeni Üye

  Evin tasarrufu sizin üzerinizde, satabilir ya da kiraya verebilirsiniz. Çıplak mülkiyet size bu hakkı veriyor. Kayınpederinizin intifa hakkı var, intifa hakkı kullanım hakkı demek ve ölene kadar kullanım hakkına sahip olduğu anlamına geliyor. Ancak sizin haberiniz olmadan satamıyor.
   
 6. sonad

  sonad Yeni Üye

  Eşimle boşandık ve ortak olan evimizde oturmaya devam ediyoruz. Benim boşanırken tek ricam edin kızımızın üzerine yapılmasıydı, eşim bu işlemi tamamladı ama çıplak mülkiyet kısımın üzerine intifa hakkı kendi üzerine olacak şekilde yapmış. Bu durum beni rahatsız etti, bunun ne gibi sonuçları olabilir?
   
 7. şlenay

  şlenay Daimi Üye

  İntifa hakkı aslında kullanım hakkıdır. Evde oturma hakkı denebilir özetle. Çıplak mülkiyet sahibi evi satabilir ama intifa hakkı tapuya şerh edilmiştir ve alan kişi de bu şartlarda alıyor demektir. Kimse de intifa hakkı başkasında olan evi almak istemez. Tapu kütüğüne işli olduğu için tapu senedinde de gözükür bu durum. Anlaşmazlık durumunda sizi evden çıkarabilir. İntifa hakkı sizde olsa bence daha iyi olurdu.
   
 8. AHMETC

  AHMETC Yeni Üye

  İntifa hakkı bir nevi oturma yani sükna hakkıdır aynı zamanda. Yani canı istediği zaman eve gelip gidebilir ve hukuki olarak da bir şey yapamazsınız. Oturma hakkı üstün bir haktır ve tapuyla birlikte alan kişiye de sirayet eder, hak kaybolmaz, bu nedenle kimse böyle bir mülkü almaz istemeyecektir zaten. Evi satsanız dahi intifa hakkıyla birlikte satılacaktır maalesef.
   

Sayfayı Paylaş