Bina aidatı kime ödenir

Merhaba,

binanın aidatını ben her zaman eskiden toprak sahibi olan kişiye veriyorum, çünkü her zaman kapıma dayanıyor, sadece 60tl için birde sanki ödemek istemiyormuşsum gibi surat yapıyor. Ve elden alıyor yani imzasız, yazısız. Bunu sürekli 2 senedir öyle verdim. Bir sorun çıkarmı?

Bunu aslında kime vermem gerekir? Bu aidat içerisinden bana Temizlik malzemesi, Bina elektrik ve asansör parası diye alıyor. Bunların toplam tutarının kaç olduğunu nereden sorabilirim?

Kat Mülkiyeti Kanununa göre binalarda 8 veya daha fazla bağımsız bölüm mevcut ise yönetici olması zorunludur. Eğer 8 daireden az ve asansör var ise bu durumda da yönetici olması zorunludur.
Yönetici olsun veya olmasın bina giderleri için toplanan aidatların hesabı tutulması gerekir.
Aidatlarınızı makbuz karşılığı vermenizi öneririm.

Ben yurtdışında kaldığım için, o süre içerisinde aidat almıyor, geldiğimde bina asansör ve elektrik alıyor. Bunu bu şekil makbuza yazdırırsam, yurtdışında kaldığım süredeki aidatları vermediğim için bir problem çıkarmı?

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında, bina giderlerine bütün kat maliklerinin katılımı zorunludur. Ödenmeyen aidatlar için hukuki işlem başlatabilir.

Son gönderiler