ACİL KAMULAŞTIRMA NEDİR?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında kalemyazar tarafından paylaşıldı.

 1. kalemyazar

  kalemyazar Üye

  Acil ya da "acele kamulaştırma" olarak da tanımlanan bu terim son senelerde ismini sıkça duyduğumuz bir kavramdır. "Acele kamulaştırma", kamulaştırma prosedürlerinin bakanlar kurulu kararı ile hızlandırıldığı bir yöntemdir. Bu uygulama sayesinde satın alma işlemi çok daha kısa sürede gerçekleşir. Kamu yararına olacak durumlarda ve aciliyet teşkil eden konularda gecikmeye fırsat vermeksizin işlemler halledilecektir. Acele kamulaştırma kararı alma yetkisi de sadece Bakanlar Kurulu’na verilmiştir. Acil kamulaştırma konusunun en çok görüldüğü alan da Karayolları olmuştur. İkinci en yaygın olarak kullanıldığı alan da kentsel dönüşümdür.

  KAMULAŞTIRMA SÜRECİ
  Kamusallaştırmayı yapacak olan kamu idaresi öncelikle kamu yararı kararını almak zorundadır. Bu karar alındıktan sonra onay merciler kamulaştırma için onay verir. Bu sayede süreç de başlamış olur. İdarenin bir plan yapması gerekir ve bu planda taşınmaz malların sınırını, cinsini, yüz ölçümünü gösteren alanlar olmalıdır. İdarenin bazı konularda araştırmalar yapması gerekir ve bu araştırmalarda mal sahiplerinin kim olduğu, adresleri, tapuları ve vergi kayıtları da yer alır.

  Kıymet takdir komisyonu olarak görevlendirilen komisyon taşınmazların bedelini belirlemek için çalışır. Ayrıca dava ederek değeri arttırabilirsiniz. Bedel belirlendikten sonra bu bedel üzerinden uzlaşma komisyonuyla pazarlık başlar. Malın sahibine, tespit edilen tutar belirtilmeden peşin ya da taksitli ödemek nedeniyle satın almak istediğini söyler. Bu aşamada mal sahibinin kamulaştırma konusundan haberi yoktur.
  ACELE KAMULAŞTIRMA NEDİR
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş