300 Bin TL ile yapılacak en iyi gayrimenkul yatırımı

Niko

Yönetici
300 bin tl ile İstanbulda en uygun konut, kira çarpanı ile geri dönüşü hangi projeyi önerirsiniz?

Moderatör tarafından düzenlendi:

Admin

Admin
Site Yetkilisi
Merhaba, Kağıthane, Esenyurt, Bahçelievler, Beylikdüzü vs. olabilir. Innovia 3 de 127 m2 lik 3+1 daireler mantıklı. 280.000 TL civarında bulunabilir. Eşyalı olabilir, yada eşyalı kiraya verilebilir. Eşyalı olursa 2000.-TL civarında kiraya verilebilir, bu şekilde bakıldığında 150-160 (13-14 yıl) ayda döner gibi görünüyor, yani kira çarpanı çok iyi konut için. Site içerisinde, tapusu hazır, riski yok gibi görünüyor. Bu fiyata 1+1 daire almaktansa 3+1 daha mantıklı gibi, m2 fiyatı 2.300 TL lere geliyor. Şu anda inşaat maliyeti 400-500.-USD seviyelerinde, yeniden yapılsa neredeyse maliyetinin altında gibi görünüyor. Metro hattı üzerinde ve 2. el piyasası oluşmuş durumda. Bence mantıklı.

Admin

Admin
Site Yetkilisi
Kısa vade düşünülüyorsa (1-5 yıl) İstanbul'a daha yakın küçük m2 arsa alınabilir. Daha uzun vade için Silivri yada Şile tarafından 5.000-10.000 m2 arsa/arazi/tarla alınabilir.

Mert

Yönetici
İzmir-İstanbul otoyolunun tamamlanması ile birlikte yaklaşık 3,5 saate inecek. İzmir'e de 20 milyar TL lik konut yatırımı yapılacağından söz ediliyor. Bence İzmir taraflarında arsa/arazi de alınabilir bu fiyatlara. İlerleyen dönemlerde trend Ege-Akdeniz tarafı olacak ve İstanbul bir miktar bu tarada göç verecek diye düşünüyorum.

Yakın dönemde konut (gayrimenkul demiyorum konut) doğru yatırım değil, fiyatların düşme eğilimi var, ben olsam farklı yatırım araçları arardım

Yakın dönemde konut (gayrimenkul demiyorum konut) doğru yatırım değil, fiyatların düşme eğilimi var, ben olsam farklı yatırım araçları arardım
Konut her dönem en güzel yatırım aracıdır, eğer doğru fiyattan alıyorsanız. Şu anda 250 bin liraya sıfır bitmiş tapusu hazır daire var. Dolar bazında 50 bin dolar civarında yani. Bu dairenin maliyeti (İstanbul için konuşuyorum) 250 bin liranın üzerindedir, bunu almayacaksınız da ne alacaksınız merak ediyorum. Yatırım tam da böyle zamanda yapılır, bu fiyatlar bir daha bulunur mu 3-4 yıl sonra, çok zor. Konutta m2 maliyeti 3000 liraya yaklaşmış durumda. 3000 lira da arsa payından gelse 6000 lira, bir daha bu kadar çok konut üretilemeyecek ve konut nihayetinde eskiyen bir şey, yenilenmesi de gerekiyor, yeni konut yeni maliyetlerle yapılacak. Ya da hiç beklemiyorum ama arsa fiyatları (arsa payları) çok düşecek, 1970 lerdeki gibi binanızı verdiğinize 2 daire alacaksınız 10 daire değil, o zaman fiyatlar belki düşer, o da belki.

Son gönderiler