2020'de Konut Fiyatları Düşecek Mi?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında ArdaG tarafından paylaşıldı.

 1. ArdaG

  ArdaG Yeni Üye

  Öncelikle yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

  Koronavirüs ve COVID-19 salgını nedeniyle yaygın olarak araştırılan bir soru: Koronavirüs ev fiyatlarını nasıl etkileyecek?

  Sonuçta negatif olacak - fiyatlar düşecek. İnsanlar, şimdiye kadar, geçtiğimiz yıl sahip olduğumuz faiz kesintileri ve kredi koşullarındaki gevşeme ile emlak piyasasında biraz ivme geliştiriyorlar.

  Ancak koronavirüs 2020'nin hikayesini değiştirdi. Ücret indirimleri ve teşvik paketleri yalnızca çok şey yapabilir
  Rezerv Bankası, gelişmekte olan koronavirüs salgını haberlerinin kesilmesinden kısa bir süre sonra oranları düşürdü. Kendi başına, bu konut piyasası için olumludur (yani fiyatlar sabitlenir veya yükselir).

  Ancak bankanın kesmesinin nedeni, koronavirüsün ekonomiyi bir bütün olarak olumsuz etkilemesi - bu gerçekten kaçmak yok. Evet, hükümet teşvik paketini yayınladı ve yolda daha fazla mali teşvik olabilir, ancak herhangi bir hükümetin yapabileceklerinin sınırları vardır. İstihdam üzerinde olumsuz etkiler olacaktır. Ekonomiye kısa ve keskin bir şok olacak.

  2021 yılına kadar güçlü bir toparlanma bekliyorum ama 2020 yılı canımızı yakacak. Ekonomide insanların iş kaybedeceği sektörler var ve koronavirüsün toplumda ve dolayısıyla ekonomide daha geniş bir belirsizlik yarattığını söylemek doğru olur.

  Konut piyasasında potansiyel alıcılar tarafından bir geri çekilme olacak ve bu durum fiyatların aşağı yönde ivmelenmesine neden olacak. Diğer unsur, diğer varlık fiyatlarına ne yapıldığına bakılmalı. Evet, faiz oranları daha düşük olmakla birlikte, özellikle öz kaynaklar olmak üzere diğer varlıklara etkisi ne yönde olacak.

  Hisse senedi piyasasında varlığı olan birçok insan için servetleri azaldı. Bu yüzden birçok insanın bu serveti konut piyasasına satın almak için kullanma kapasitesi de azaldı. Bu ortamda, çok güvenli işlerde olan alıcılar, genel pazar zayıf olduğu için, aslında gelişmiş bir konumdadır. Coronavirus, bir bekle ve gör yaklaşımını benimseyen veya düşük gelir nedeniyle satın alamayan bir grup alıcı alacak. Ancak başka bir alıcı grubu daha var: işte olan ancak korona virüsün ödemelerini nasıl etkileyeceği veya işlerini sürdürüp sürdüremeyecekleri konusunda belirsizlikler yaşayanlar. Bu tür alıcıların birçoğu şimdilik konut pazarından çıkarılacak.

  Eğer konutunuzu satmak isteyenlerdenseniz fiyatın düşük olacağını baştan kabul etmeniz gerekiyor çünkü piyasada herkes nakitte kalmak gerektiği konusunda hem fikir. Satma esnekliğine sahip olan satıcılar satışlarını erteleyebilecekler ve bu da fiyatları düşürebilir. Her ne sebeple olursa olsun ihtiyaçtan satması gereken insanlar var. Bunlar piyasayı bir miktar düşürecektir.

  Piyasa yatırımcı için daha da zorlaşıyor. Örneğin, İstanbulda pazar şu anda fazla arz var satış için ama kiralık talebi çok ve kiralar yükseliyor. Korona Virüsünün ekonomide yarattığı zayıflık kısa vadede kiralar üzerindeki aşağı yönlü baskıyı artıracak ve bu da yatırımcıların dikkatini çekmesi gereken bir şey.

  Fiyatlar düşerse, yatırımcılar satın almak için daha iyi bir konumda olabilirler. Corona her yerde ve Emlak piyasası üzerindeki etkileri de her yerde olacak.

  Ben 2021'de bir toparlanma bekliyorum açıkçası. 2020, pek çok açıdan ekonomi için zor bir yıl olacak. Bir durgunluktan bahsediliyor ve büyük şirketler pek çok insanı işten çıkarmayabilirken, pek çok küçük işletme düşük gelirle gelir getirmeme ihtimaliyle karşı karşıya. Başka seçenekleri olmayabilir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal kapasitesi sert bir şekilde etkilenecektir.
   
 2. TalinA

  TalinA Yeni Üye

  Hepimiz son iki ya da üç yılda Türkiye ekonomisinin iniş çıkışları arasında sık görülen hareketi gördük, ancak bugün, ciddi ekonomik dalgalanmaların üstesinden geldikten sonra 2020 yılında ana ekonomik göstergelerde daha fazla iyileşme bekliyor. Bununla birlikte, uluslararası kurumlar 2020 yılında Türkiye'nin ekonomik göstergelerine bakışını olumlu yönde değiştirmiştir. Benzer şekilde, Uluslararası Para Fonu% 2,5 yerine% 3 büyüme bekliyor. Buna karşılık Dünya Bankası, 2019 yılındaki tahmini% 0 büyüme oranına kıyasla Türkiye ekonomisinin gelecek yıl% 3 büyüme kaydetmesini bekliyor. Enflasyonun Ocak ayında% 20.35 seviyesinden Ekim ayında% 8.55 seviyesine kademeli olarak düştüğü yerlerde
  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, finansal piyasalarda sağladığı istikrar ile ekonominin desteklenmesinde birincil rol oynamıştır.

  Türkiye emlak piyasası:
  Türkiye son on yılda emlak piyasasının küresel haritasında ortaya çıktı ve yatırımcıların ve iş adamlarının dikkati çeşitli Türk şehirlerine yönlendirildi, böylece Türkiye'nin emlak piyasası bugün en önemli ve en güçlü emlaklardan biri haline geldi dünya pazarları.

  Türk hükümeti tarafından, özellikle yabancılar için Türkiye'deki emlak mülkiyeti kanunlarında yapılan gelişmeler ve değişiklikler, başta ülkenin ekonomik başkenti olan İstanbul olmak üzere, çeşitli Türk şehirlerinde mülk ve daire satın alma talebinin artmasına katkıda bulunmuştur. ve şu anda Türkiye'deki gayrimenkul sektörü gayri safi yurtiçi hasılanın% 19,5'ini temsil etmektedir ve bu da sektöre önemli yatırım potansiyeli getirmektedir.

  Türkiye emlak piyasasının mevcut durumu ve hazırlanmakta olan durum, stratejik planlar ve gelecekteki projeler ile ilgili önemli gerçekler ve rakamlar konusunda, Türkiye'deki gayrimenkul sektörü yatırımcılar için muazzam bir potansiyele sahiptir.

  Geçen yılın istatistiklerine göre, yılın ilk yarısında emlak piyasası Türkiye'de yabancılara emlak satışlarında büyük bir artışla büyük bir artışa tanıklık etti ve 2019, Türkiye pazarında artış olarak altın bir yıl olarak kabul edilebilir. sadece İstanbul'da daire satın alma oranlarına kıyasla% 50'den fazla arttı. Bundan önceki iki yıl içinde Antalya ilini, sonra da ülkenin başkenti Ankara, Mersin, Trabzon ve İzmir'i buldu.

  Buna ek olarak, ülkenin altyapı iyileştirme projelerinde ve Marmaray projesi, İstanbul Kanal projesi, Boğaziçi Boğazı'ndaki üçüncü köprü projesi ve büyük ölçüde katkıda bulunan üçüncü İstanbul Havaalanı da dahil olmak üzere mega projelerde yeni hedefler belirleniyor ve kalkınma devam ediyor. 2019'un Nisan ayında açılmasından sonra Türkiye ekonomisinin yeniden canlanmasına kadar.

  Buna ek olarak, Türk hükümeti doğal afetler sırasında yıkılan 6.5 milyon konut binasını restore etmeye ve yenilemeye karar verdi ve 400 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı.

  Öte yandan, Türkiye'deki gayrimenkul sektörü, yabancıların, özellikle de Türk vatandaşlığı elde etmek için mülk satın almak isteyenler için, mülklerin düşük değeri nedeniyle Türk lirası döviz kurunun azalması konusundan yararlanmıştır.

  Türkiye'de yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarının oranı, 2019 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre% 69 arttı. Bu rakam, sektörün son dönemdeki durgunluğundan çıkışının ve Türkiye ekonomisi için hayati önem taşıyan bir alanda yatırımcıları cezbetmenin önemli bir göstergesidir. Türkiye İstatistik Kurumu'na göre, yabancıların satın aldığı mülk sayısı yaklaşık 20 bine ulaştı ve son altı yılda Türkiye'deki yabancılara gayrimenkul satışlarının oranını dört katına çıkardı. Genel olarak, mevcut potansiyel, mega projeler ve 2023 için belirlenen iddialı hedeflerle Türkiye, gayrimenkul yatırımcılarına büyük fırsatlar sunuyor.

  Genel olarak Türkiye'de emlak fiyatlarını etkileyen faktörler:

  Mülk tipi : Yani, bir binada, müstakil evde, villada, arazide veya ofiste bir daire satın almak istediğiniz mülk
  Mülkün durumu : Mülk yeni veya eski mi, ısıtma ve sıhhi tesisatların tipi ve giyinme için kullanılan malzemelerin kalitesi mi?
  Emlak Konumu : Bu konu, özellikle İstanbul'da daire satın almak istediğinizde, mülkün fiyatının belirlenmesinde temel bir sütunu temsil etmektedir, çünkü mülk fiyatları merkezden uzaklık, ulaşım ve yakınlık gibi konulardan etkilenen şehir bölgeleri arasında büyük farklılıklar göstermektedir. deniz ve diğerleri.
  Mülk alanı : Tabii ki, mülkün alanı ne kadar artarsa, oda sayısı aynı olsa bile fiyat artacak veya tam tersi
  Mevcut hizmetler : Özellikle inşaat şirketlerinin sunduğu hizmetler projelerinde çeşitlendirildiği ve yüzme havuzları, spor kulüpleri, otoparklar ve güvenlik sistemi gibi şeyleri içerdiği için, mülk veya dairenin konut kompleksi içinde olması durumunda temizlik, koruma ve onarım hizmetleri.
   
 3. SEMİNT

  SEMİNT Yeni Üye

  2 Nisan 2020, Coronavirüs Türkiye'deki emlak piyasasını nasıl etkileyecek?

  Salgın COVID-19, dünyadaki finansal piyasalara belirsizlik getirdi. Salgına karşı alınan korku ve alınan önlemler iptal edilen ve mülk satın alma planlarını askıya alan randevularla sonuçlandı. Dünyadaki emlak piyasalarındaki hareketleri taradığımızda, Coronavirüs'ün Türkiye'deki emlak fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceği sorusu ortaya çıkıyor.

  Türkiye'de emlak piyasası, gayrimenkul piyasaları üzerinde önemli bir etkisi olan geçmiş küresel krizlerde sağlamlığını kanıtlamıştır. Özellikle büyük şehirlerde talep, büyük nüfus ve dinamik coğrafi büyüme nedeniyle güçlü seyretmektedir. Bu nedenlerle, örneğin İstanbul'da bir mülk satın almak, diğer birçok popüler yere kıyasla nispeten daha güvenli bir yatırım olacaktır.

  Hükümet, gayrimenkul sektörünün öneminin de farkında ve 19 puanlık bir ekonomik yardım paketi açıklamıştı. Bunlardan biri emlak piyasası ve Türk bankalarından ipotek ile ilgilidir. Ekonomik pakete göre, 500.000 TL'nin altındaki evler için borç verilebilir miktar% 80'den% 90'a çıkacak, bu da asgari peşinatın sadece% 10'a düşürüleceği anlamına geliyor. Hükümet bu vesileyle emlak piyasasını canlı tutmayı umuyor.

  Açıklandığı gibi, Türkiye'deki emlak piyasası, özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde dinamiğini kaybetmiyor ve İstanbul'da bir daire satın almak hala kârlı bir iş.

  https://www.turkeyexpert.com/news/coronavirus-turkey
   
 4. ABIDET

  ABIDET Daimi Üye

  Gelişmeler son derece akıcıdır ve virüsün ne kadar geniş bir alana yayılacağı ve nihai sağlığının halk sağlığı, ekonomik büyüme ve finansal ve emlak piyasaları üzerinde ne olacağı konusunda büyük belirsizlikler devam etmektedir.

  Virüs Çin ekonomisini darmadağın ediyor. Küresel ekonomiye kesin etki bilinmemektedir, ancak açıkça ekonominin belirli sektörlerinde aksamalara neden olmaktadır.
  Virüs diğer ülkelere yayıldığı ve yatırımcılar potansiyel ekonomik serpinti ve büyüyen aşağı yönlü risk için fiyat mücadelesi verdiği için stoklar son günlerde düştü.
  Merkez bankaları agresif tepkiler veriyor. Federal Açık Piyasa Komitesinin de federal fon oranını düşürmek için oy kullanacağı oranları artıyor.
  Virüsün emlak pazarları üzerindeki etkisi hakkında güçlü çıkarımlar yapmak erken.

  Ticari gayrimenkul sektörü borsa değildir. Daha yavaş hareket ediyor ve kiralama esasları günden güne çılgınca sallanmıyor. Virüsün daha geniş ekonomi üzerinde sürekli ve maddi bir etkisi varsa, mülk üzerindeki etkileri de besleyecektir.
  Salgın, yatırımcıları tahvil piyasalarına yönlendirerek kaliteye doğru bir uçuş başlattı ve düşük oranlar daha cazip borç / yeniden finansman seçenekleri yarattı.
  Geçmiş salgınlar faydalı bir rehber ise, COVID-19 büyük ölçüde 2020'nin ilk yarısında bulunmalıdır. Çoğu, yılın ikinci yarısında piyasalarda güçlü bir toparlanma öngörmektedir.
   
 5. Ovacıklı

  Ovacıklı Yeni Üye

 6. çınay

  çınay Yeni Üye

  Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir; Corona Virüsünün geliştirilmekte olan Gayrimenkul proje pazarına olası etkilerini değerlendirdi.


  Corona Virüs salgını tarihte yaşanan salgınlar gibi “
  ne ilk, ne de son olacak“ ancak izleri uzun süre devam edebilecek.

  Gayrimenkul Sektöründe “corona virüsün“ veriler üzerindeki etkilerini
  Nisan ayı ile birlikte görmeye başlayacağız.

  Gerileyen satış rakamlarının etkilerinde;
  ipotekli satışlar ve yabancıya satışlardaki gerileme dikkat çekecek.

  Gayrimenkul pazarında talep yapısını “
  yerli“ ve “yabancı” olmak üzere 2 açılımda izliyoruz.
  Bu açılımlardan;
  yerli gayrimenkul talebini; yatırım ve ihtiyaç amaçlı olarak izlediğimizde, yatırım amaçlı talebin yıl sonundan önce, ihtiyaç özellikli talebin mortgage/konut kredisi şartlarına bağlı olarak 4 aydan önce ivme kazanmasını beklemiyorum.

  Yabancı Gayrimenkul Talebi;
  Ayların kümülatif yansımaları kesildiğinde yabancı gayrimenkul satışlarında dramatik düşüşler izleyeceğiz. Bu dramatik düşüşte en büyük etken yurt dışı bağın kesilmesinin etkisi olacak. Şu anda yurt içinde kalan ve/veya yaşayan yabancıların alım yönündeki kısıtlı sayıda taleplerini izliyoruz.

  Dikkat!.. Gayrimenkul İhracatında Zincir Kopuyor.

  Yıllardan beri yabancı Gayrimenkul pazarının gelişmesinde önemli fonksiyon üstlenen sayıları irili – ufaklı 500’e yakın yabancıya Gayrimenkul satışı yapan firmaların/acentelerin büyük bir kısmını kaybetmek üzereyiz.

  Son günlerde yabancıya Gayrimenkul satışı yapan firmaların / acentelerin yetkilileri ile yaptığım görüşmeler durumun ciddiyetini göstermektedir.
  Çoğu kapanıyor… küçülüyor… personellerini işten çıkarıyor.

  Üstüne üstlük inşaat firmalarından – projelerden yaptığı satışın hizmet bedelini alamayan firmalar / acenteler finansal problem yaşadıkları için; hizmete aracılık veren yurt dışı paydaşlarının, satış personellerinin ödemelerini yapamıyorlar.

  Buradan GYODER & KONUTDER & İNDER & İhracatcılar Birliği & GİGDER & Ticaret Bakanlığı & Çevre ve Şehirçilik Bakanlığı ve proje geliştiricilere sesleniyorum;
  yabancıya Gayrimenkul satışı yapan firmaları/ acenteleri yaşatmazsak yarın bizleri yaşatacak yabancı Gayrimenkul talebini bulamayız.

  Tespitlerim; Gayrimenkul pazarında ilk pozitif gelişmelerin “Yabancı Gayrimenkul“ alımında olacağını göstermektedir.
  Bu doğrultuda pazardaki ilk kıpırdanma sınırların açılması – uçuşların başlaması ile gerçekleşebilecektir.

  Yurt Dışı Gayrimenkul Talebi Beklentilerim:
  • Avrupa Birliği; Birlik olmadan çıkacak, yaşlanan Avrupa’da Türkiye’de yerleşim/yaşam tercihi sağlık güvencesinden dolayı artacak
  • Dünyanın farklı ülkelerine göç eden Türk Vatandaşlarında, tersine göç dalgası başlayacak
  • Türk Pasaportunun gayrimenkul alımının karşılığında sadece bir vatandaşlık olmadığı gerçeği yabancıların ülke tercihinde ibrenin yönünü Türkiye’ye çevirecek
  • Yabancı para birimleri karşısında Türk Lirasının değer kaybı, yabancılar için alım fırsatı olabilecek
  Türkiye’de faaliyet gösteren büyük hacimli yabancıya Gayrimenkul satışı yapan firmalar / acenteler ile yaptığım görüşmelere göre eve kapanan dünyanın farklı ülkelerinde oluşan yurt dışı Gayrimenkul talebine eskisinden daha rahat ve vakitlice ulaştıklarını belirtmektedirler.

  Özellikle Projelerde, sunumdan – opsiyona – satış sürecine kadar işlemlerin sanal gerçeklik / dijital ortam üzerinden dünyanın farklı noktalarına sunulduğu ortamlara gelen
  talebin birikmekte olduğunu, İlk toparlanmada, biriken talep ile birlikte harekete geçebileceğini göstermektedir.

  Ev’den sürdürdüğümüz Yaşam bir gün bıraktığımız yerden daha umutla devam edecek…
   
 7. sukber

  sukber Daimi Üye

  Artma tahmini için gerekçeniz nedir acaba?
   
  GülC, SemihM, ayzıt ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 8. koraltan

  koraltan Daimi Üye

  Maliyetler ciddi arttı, Faizler düştü paranın finansal maliyeti ucuzladı, faizlerle ev fiyatları arasında ters orantı vardır, biri düşerse diğeri çıkar, bu dönem öyle bir dönem
   
 9. sukber

  sukber Daimi Üye

  Bence düşecek yada sabit kalacak. Korona dan dolayı birçok kişi, müteahhit ve işletme ekonomik darlığa düşecek. Bunun etkilerini yaz sonunda iyice hissedecegimizi düşünüyorum.
   
 10. zülkif

  zülkif Yeni Üye

  türkiyede bir şeyin fiyatının düştüğünü ben pek görmedim, umarım dediğiniz gibi olur ama çok zor.
   
 11. yurttaş

  yurttaş Yeni Üye

 12. TURKANB

  TURKANB Daimi Üye

 13. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayında Türkiye'de konut satışlarının yıllık bazda yüzde 55,5 gerileyerek 42 bin 783 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

  Konut satışlarında, İstanbul 6 bin 113 konut satışı ve yüzde 14,3 ile en yüksek paya sahip oldu.

  Satış sayılarına göre İstanbul'u, 4 bin 500 konut satışı ve yüzde 10,5 pay ile Ankara, 2 bin 533 konut satışı ve yüzde 5,9 pay ile İzmir izledi.

  Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 6 konut ile Hakkari, 7 konut ile Ardahan ve 20 konut ile Bayburt oldu.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş