2 milyar dolarlık dönüşüm planı

Konu, 'Kentsel Dönüşüm' kısmında cmspaceman tarafından paylaşıldı.

 1. cmspaceman

  cmspaceman Üye

  Yılda 250 bin konutun yenilenmesi planlanan İstanbul’da kentsel dönüşüm sürecine bir marka daha dahil oldu. 550 milyon lira değerinde proje için düğmeye basan Mint, 15 yılda 2 milyar dolarlık iş hacmi yaratmayı hedefliyor.

  İSTANBUL’un merkezi noktalarında kentsel dönüşüm projeleri inşa etmek için yeni bir şirket kuruldu. Nef Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ile Sefer Altıoğlu’nun birlikte hayata geçirdiği ‘Mint’ markası ile Şişli, Beyoğlu ve Kağıthane ilçesinin önemli bir kısmını içine alan Büyükdere Caddesi ile Haliç-Cendere arasında kalan metro veya metrobüs gibi toplu taşıma akslarına yakın bölgelerde proje geliştirilmesi planlanıyor. İstanbul’da yılda 250 bin konutun yenilenmesinin hedeflendiğini hatırlatan Mint Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, hedefledikleri bölgelerde yılda ortalama 750 civarında konut üretimi yapacaklarını söyledi. Altıoğlu, önümüzdeki 15 yıl içerisinde 11 bin konutu dönüştürerek 2 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti. Bu rakamın, faaliyet gösterdikleri bölgelerdeki dönüşüme girmesi gereken konut sayısının yüzde 10’una tekabül ettiğini belirten Altıoğlu, Mint’in dönüşüm yapacağı ilçelerin ise ikinci derece deprem bölgesinde yer aldığını söyledi. Dönüşümün sadece eski bir binayı yıkıp yerine yenisi yapmak anlamına gelmediğini, sosyolojik bir olay olduğunu belirten Altıoğlu, sokaklarda veya mahallelerde sadece binaları değil, yapacakları sosyal sorumluluk projeleri ile semtin çehresini de değiştireceklerini dile getirdi.

  550 MİLYONLUK PROJE

  İlk proje olan Mint Kağıthane’de yoğun bir talep gördüklerini söyleyen Altıoğlu, 2 ayda satışını, bir yıl gibi kısa bir sürede ise inşaatını tamamladıklarını ifade etti. Bu yıl içerisinde Mint Çağlayan, Mint Şişli ve Mint E-5 olmak üzere 3 projenin ruhsatının hazır olduğunu belirten Altıoğlu, “Yine bu yıl içinde ruhsat aşamasında olan ve anlaşmalarını yaptığımız 4 projemizle birlikte toplam 7 projemizin yatırım değeri 550 milyon lirayı bulacak” dedi. Altıoğlu, bu yıl ki ilk projeleri Mint Çağlayan projesinin inşaatına başladıklarını ve projenin 14 katlı tek bir blok halinde 1+0, 1+1, 2+1 olmak üzere 35 ile 111 metrekare arasında toplam 140 daireden oluşacağını belirtti. Fiyatların 270 bin liradan başladığı projede teslimlerin Eylül 2018’de yapılması planlanıyor.
   
 2. Kentsel dönüşümde ikna süreci zor ve zahmetli, hedef güzel ama gerçekçi değil, iğne ile kuyu kazmak gibi, bir kaç proje yapacaklardır ama kısa zamanda bahsi geçen rakamlar hayal
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş