100 Bin TL ile yapılacak en iyi gayrimenkul yatırımı

Niko

Yönetici
#1
İstanbul ve çevre lokasyonlarda (Yalova yada Silivri gibi) 100.000 TL ye kadar konut almak mantıklı mı?
 

hodor

Daimi Üye
#2
Sultanbeyli

Aşa, Pendik merkezde 3+1 normal katta bir dairenin 300-400, Tuzla'da 250-350, uzak mahallelerde 200-250 bin lira seviyelerinde olduğu bilgisini vererek, Sultanbeyli'de hala tapu problemlerinin devam ettiğini bildirdi. Aşa, " Yerlerin ya binası var tapusu yok ya da tapusu var bina yok. Öyle garip bir durum devam ediyor" dedi.

"UYGUN FİYAT İÇİN BUNU YAPIN"
Aşa, uygun ve ucuz ev almak için vatandaşların genellikle kelepir denilen sıkışmış, acil satılması gereken yerleri takip ettiğini belirterek, projelerin lansman fiyatlarından veya müteahhitlerden temelden daha inşaat başlamadan alınan konutların da uygun olduğunu vurguladı.

Uygun ev almak isteyen vatandaşların öncelikle çok dikkatli olmasını öneren Aşa, şöyle devam etti:

"Bir defa bir ev eğer piyasa koşullarının oldukça altında ise burada bir arıza olabileceğini düşünmeliyiz. Tapuyu incelemeli belediyeden bilgi almalılar. Genellikle ucuz evler hisseli tapu oluyor ki hukuken bina yok sadece arsadan hisse alıyorsunuz. Bu durum sonradan sakıncalar yaratabilir. Kat irtifaklı evlerde iskan sorunu olabilir. Temelden veya projeden maketten yapılacak satışlarda inşaatçı firmanın iyice araştırılması gerekir. Eğer bir emlakçı vasıtasıyla alınıyorsa emlakçının legal çalışan, maliyeye, odaya kayıtlı bir emlakçı olmasına azami dikkat edilmeli, öyle her emlakçıyım diyen veya kapıcı, yönetici gibi başka meslekten olup da kendisinden komisyon talep edenlere hiçbir şekilde para ödememeli. Tapu veya kimlik bilgileri paylaşılmamalı. Odaya kayıtlı çalışan bir emlakçı onlara her şekilde yardımcı olacaktır."

KONUT SATIŞLARI 5 AYIN DİBİNDE
"SEMTİN MEVKİSİNE GÖRE FİYAT DEĞİŞİYOR"
Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan ise, İstanbul'da kaliteli ve fiyatı ucuz 100 metrekare 2+1 daireler için en uygun yerin Beylikdüzü olduğunu belirterek, seçilen semtin mevkisine göre fiyatların arttığını söyledi.

Beylikdüzü'nde 100 metrekare 2+1 bir evde yaşamak isteyen bir ailenin ortalama 150 bin liraya bir daire satın alabildiğini dile getiren Karahan, vatandaşların istemesi halinde bu semtte aylık ortalama 800 liraya oturabildiğini ifade etti.

Karahan, "Beylikdüzü yerine daha üst segment bir semtte oturmak isteyen aileler ise örneğin İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir'de ev sahibi olmak isterse ortalama 250 bin lirayı gözden çıkartması gerekiyor. Eğer yine diliyor ise kiracı olarak da bu semtte 1.600 liraya yaşayabiliyor" diye konuştu.

"EN UCUZ KONUT SULTANBEYLİ'DE"
Ucuz konut için Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli, Silivri gibi ilçelere dikkati çeken Karahan, "Sultanbeyli İstanbul'da en uygun koşullara sahip olan semt. Burada 87 bin lirayla 100 metrekare 2+1 eve sahip olabiliyorsunuz. Sultanbeyli'yi 100 bin lirayla Silivri takip ederken, Esenyurt'ta evler ortalama 120 bin lira civarında seyrediyor. Üçüncü köprünün de etkisiyle Arnavutköy 2013'e göre güzel bir artışla 2014'ü ortalama 142 bin ile kapatıyor" diye konuştu.

Karahan, Çatalca'da fiyatların ortalama 143 bin lira düzeylerinde seyrettiğini kaydederek, Gaziosmanpaşa'da ortalama fiyatların 185 bin lira seviyesinde olduğunu aktardı.

Tuzla'ya dikkati çeken Karahan, "En önemli primi yapan ve daha da gelişeceğini düşündüğümüz yerlerden biri de Tuzla. Ulaşım projelerinin bu bölgede çoğalmaya başlamasıyla birlikte Tuzla artık eskisi gibi ulaşılmaz bir konumda değil. Burada evler yaklaşık olarak 170 bin lira civarında" ifadelerini kullandı.

İstanbul genelinde ortalama ev fiyatlarına ilişkin bir rakam vermenin zor olduğunu belirten Karahan, seçilen semt ve ulaşım projelerinin konut fiyatını belirleme kıstaslarından bazıları olduğunu anlattı.

Karahan, "Ulaşım ağı ne kadar genişse, okula, hastaneye ne kadar çabuk ulaşabiliyorsanız tüm bu etkenler o bölgenin değerini belirliyor" dedi.

"ULAŞIM PROJELERİ TAKİP EDİLMELİ"
Karahan, uygun ve ucuz ev almak alarak yatırım yapmak isteyen vatandaşların ulaşım projelerini mutlaka takip etmesi gerektiğini belirterek, ulaşımla ilgili projenin uygulanacağı bölgeden düşük fiyata ev sahibi olunarak ilerde yüksek rakamlara konutun satılabileceğini söyledi.

Oturmak için konut alacak vatandaşların kısa zamanda ulaşım açısından altyapısı tamamlanacak bölgeleri seçmesi gerektiğinin altını çizen Karahan, "Örneğin metro çalışması o bölgede başladı ancak henüz bitmediyse, kısa bir sürede tamamlanacak bilgisine sahipse vatandaşlarımız o bölgede gayrimenkul fiyatlarının metronun bitmesiyle daha fazla değer kazanacağını düşünerek oraya yatırım yapabilir" diye konuştu.

"BURADA EVLER HEM UCUZ HEM KALİTELİ"
Beylikdüzü Yakuplu'da uzun süredir emlakçılık yapan Sedat Çavuşoğlu da ev fiyatlarının ilçede normal bir seyirle arttığını belirterek, en hızlı artışın bölgeye metrobüs gelmesiyle yaşandığını söyledi.

Özellikle 2009'dan sonra bölgedeki konut fiyatlarında gözle görülür artış yaşandığını, İstanbul'da yaşanan nüfus artışı ve bu bölgelere yapılan yatırımların ve metrobüsün bunda büyük etkisi olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, konut fiyatlarının Beylikdüzü'nde ortalama 170 bin liradan başladığını, daire metrekareleri arttıkça fiyatların da yükseldiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, "Beylikdüzü'nde gerçekten hem ucuz hem de kaliteli yapılar var. Tapusuz, iskansız bina bulmanız çok zor. Şu anda 100 metrekarelik 2+1 daireler 170 bin liradan başlıyor. Bu fiyat metrobüse yaklaştıkça yükseliyor. Özellikle merkezi noktalardaki daireler 250-300 bin lira arasında değişirken, site içerisinde bu rakamlar daha da artabiliyor" ifadelerini kullandı.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:
Alınan Beğeni: ArGe

Admin

Admin
Site Yetkilisi
#3
Üçüncü havalananına, üçüncü köprü ve bağlantı yolları gibi birçok önemli yatırıma ev sahipliği yapan Arnavutköy’de arsa fiyatları, birkaç yıl içinde 10 kat artış gösterdi. Uzman Arsa Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özbek, 100 bin TL’nin altında fiyatlarla Arnavutköy’de yatırım yapmanın mümkün olduğunu söylüyor

Bir dönem İstanbul’un biraz dışında yer alan, 350 haneli bir köy iken bugün 225 bin nüfuslu bir ilçe olan Arnavutköy, arsa potansiyeli ile yatırımcıların yeni gözdesi haline geldi. Üçüncü havalimanı, üçüncü köprü ve bağlantı yollarına yakınlığı nedeniyle Arnavutköy’deki araziler değerini kısa bir sürede 10’a katladı.

Uzman Arsa Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özbek, Arnavutköy’e yapılan yatırımın kısa sürede kâr sağlayacağını belirterek, küçük yatırımcılardan büyük yatırımcılara kadar birçok kişinin arsa sahibi olmasının mümkün olduğunu açıkladı. Özbek, “İstanbul’da yatırım yapmak genellikle büyük bütçeler gerektiriyor. Bugün İstanbul’da ortalama bir evin fiyatı 300 bin TL’den başlıyor, bu da yatırım yapmak veya ev sahibi olmak isteyen orta gelirli vatandaşlarımızı zorluyor. Arnavutköy gibi her geçen gün değerlenen bir bölgede 100 bin TL’nin altında arsa almak ise mümkün. Bölgenin konum avantajı sayesinde de bu arsa kendini kısa sürede amorti edecek bir yatırıma dönüşecek ”diye konuştu.

İbrahim Özbek, “Bu süreçte biz de Uzman Arsa olarak bölgede yatırım yapmak isteyenlerin bütçelerine göre doğru yönlendirmeler yaparak, arsa sahiplerinin kısa sürede kazanç elde etmesini konusunda destek oluyoruz” dedi.
 

Mert

Yönetici
#4
100 bin TL ye kadar ağırlıklı Esenyurt yada Beylikdüzünde daire bulunabilir. Yine Bahçelievlerde Soğanlı tarafında daire bulunabilir. Bazen yüksek giriş dedikleri bodrum kat olabiliyor ama dairenin kira getirisi önemli. Bu dairelerin fiyatı uygun olduğu için kira çarpanları iyidir. Yani yatırım amaçlı daha mantıklıdır denebilir. Konutta fiyatı düşük olan ünitenin genellikle prim potansiyeli daha yüksek olur. Maslak lokasyonunda 2 milyon TL civarında satılan evlerin kira getirisi 5.000 TL civarında. Bu da demek oluyorki evlerin kira çarpanı 400 ay, yani yıla vurursak 33,5 yıl yapıyor. 100 bin tl ye aldığını ev 500 tl kira getirse kira çarpanı 200 ay, yani 16,6 yıl. Aynı şekilde Beşiktaş tarafında maalesef eski ve köhne evler var, bu evlerin yaşam değeri çok düşük olmasına rağmen yani halk arasında "köpek bağlasan durmaz" diye tabir edilen yerler hiç bir zaman boş kalmıyor ve oldukça yüksek kiralarla kiracı buluyor. 250-300 bin TL ye alınabilen bu evler içine yapacağınız 15-20 bin tl lik masrafla (yenileme) ile 2.000 - 2.500 TL civarında kira getirebilir. Bu da yine 15 yılın altında bir kira çarpanı demek.
 

trgy

Yönetici
#5
Yatırım yapacak kişi için kira getirisi önemli ise Balıkesir- Bandırma tarafından 100bin tl dolayında konut alıp eşyalı olarak 600-800tl arasında kiraya verilebilir.
 
#10
Kentsel dönüşüm bölgelerindeki binalardan uygun fiyatlı ev daha doğrusu hak satın alınmalı. Bir kaç yıl içinde "0" km daire sahibi olup kira geliri yada satış değerine bakılmalı
 
#14
Bence de bu fiyatlara konut zor çok iyi araştırılır ise arsalar çok iyi kazandırabilir özellikle güneybatı taraflarında uygun fiyata arsalar mevcut örneğin 2015 yılı Ağustos ayında Didim de 32 bine aldığım 600 metrekare imarlı arsa 2016 yılı da 100 bin 2019 yılında 140 bin oldu
 
#16
Otoyol ve gelişme güzergahlarında tarla almak, ancak bu yatırımı minimum 10 yıl olarak düşünün, al-sat işi zor biraz.
 

Son gönderiler

Üst