İstanbul'da 70-80 bin liraya ev bulmak mümkün

Berat

Daimi Üye
#1
İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Aşa, İstanbul'da 70-80 bin liraya ev bulmak mümkün olduğunu söyledi.

İstanbul'un merkezi noktalarında olmasa daEsenyurt, Sultanbeyli, Gaziosmanpaşagibi ilçelerinde 70-80 bin liradan başlayan fiyatlarla daire bulmak mümkün.

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul'da merkezde veya merkezi noktalara yakın lokasyonlarda küçük bir ailenin oturacağı 70-80 metrekareliksıfır dairelerin 400 bin, 90-100 metrekarelik dairelerin 500 bin lira civarında olduğunu semtine göre bu bedelin 1 milyon lira veya üzerine çıkabildiğini söyledi.

Esenyurt, Gaziosmanpaşa gibi ilçelerde çok fazla inşaat alanları bulunduğunu, buralarda çok çeşitli alternatiflerin olduğunu ifade eden Aşa, şöyle konuştu:

"Yani 70-80 bin liradan tutun da milyon dolara kadar daire bulmanız mümkün ama 70-80 bin liraya bulacağınız evlerin sayısı az. Fiyatın bu kadar düşük olmasının sebeplerinden bazıları hisseli tapusu olması, sahibinin acil paraya ihtiyacı olması. Son dönemlerin en uygun ev fiyatları son zamanlardaArnavutköy'ün biraz kırsal ve merkeze uzak mahallelerinde görülüyor. 150 bin TL civarlarında 3+1 daire bulmak mümkün. Merkez mahallelerde ise 200-250 bin seviyelerinde bulunabilir."

Aşa, uygun ve ucuz ev almak için vatandaşların genellikle kelepir denilen sıkışmış, acil satılması gereken yerleri takip ettiğini belirterek, projelerin lansman fiyatlarından veya müteahhitlerden temelden daha inşaat başlamadan alınan konutların da uygun olduğunu vurguladı.

"SEMTİN MEVKİSİNE GÖRE FİYATLAR DEĞİŞİYOR"
Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan ise, İstanbul'da kaliteli ve fiyatı ucuz 100 metrekare 2+1 daireler için en uygun yerin Beylikdüzü olduğunu belirterek, seçilen semtin mevkisine göre fiyatların arttığını söyledi.

Beylikdüzü'nde 100 metrekare 2+1 bir evde yaşamak isteyen bir ailenin ortalama 150 bin liraya bir daire satın alabildiğini dile getiren Karahan, vatandaşların istemesi halinde bu semtte aylık ortalama 800 liraya oturabildiğini ifade etti.

"EN UCUZ KONUT SİLİVRİ'DE"
Ucuz konut için Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli, Silivri gibi ilçelere dikkati çeken Karahan, "Sultanbeyli İstanbul’da en uygun koşullara sahip olan semt. Burada 87 bin lirayla 100 metrekare 2+1 eve sahip olabiliyorsunuz. Sultanbeyli'yi 100 bin lirayla Silivri takip ederken, Esenyurt'ta evler ortalama 120 bin lira civarında seyrediyor. Üçüncü köprünün de etkisiyle Arnavutköy 2013'e göre güzel bir artışla 2014'ü ortalama 142 bin ile kapatıyor" diye konuştu.
 
#2
Pek mümkün değil günümüze. Yani bulunan şeylere ev demek için bilirkişi raporu gerekebilir. Belki hisse olabilir yada kentsel dönüşüme girecek yerlerden alım yapılabilir, başka türlü mümkün değil bu rakamlara ev bulmak
 
Üst